Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борисов: Работим по закон, позволяващ отпадане на извънредното положение преди 13 май

Ниската заболеваемост и смъртност от Covid-19 говорят за ефекта от мерките, подчерта Борисов

| обновено на 28.04.20 в 12:41
Бойко Борисов
Снимка: БГНЕС

Парламентът се събра на извънредно заседание, за да изслуша премиера Бойко Борисов за актуалното състояние в страната във връзка с пандемията от Covid-19 и ефективността на предприетите мерки.

Искането за провеждане на изслушването дойде от БСП. Левицата успя от втория опит да осъществи идеята си за извънредно парламентарно заседание по казуса, след като миналата седмица депутатите от ГЕРБ не се регистрираха в залата.

Пред народните представители премиерът изтъкна, че страната ни има едни от сравнително либералните мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса.

Министър-председателят подчерта още, че страната ни има едни от най-ниските показатели за разпространение на Covid-19 и смъртност от болестта в Европа:

"По данни на Европейския център за контрол на заболяванията България е на първо място по нисък брой на заболели лица на 100 000 население и на трето място след Словакия и Латвия по най-нисък брой на починали лица на 100 000 население, което е индикатор и много ясен отговор, колко навременни и добри са били мерките", подчерта Борисов.

Той каза, че мерките са прецизни и съобразени с препоръките на СЗО. Посочи още, че в момента страната ни разполага с 60 хиляди теста за коронавирус , но държавата има готовност и разполага с ресурс да закупи още, ако те са сигурни.

Драгомир Стойнев от БСП се обърна към премиера с въпроса дали правителството има план за излизането от икономическата криза:

"Това, което предлагате в момента, не отговаря на очакванията на българските граждани. Тези мерки не работят. Това го казваме ние от опозицията не за да се заяждаме, а го казват българските работодатели и българските работници. Имате ли икономически план за излизане от кризата?"

Борисов отговори, че се очаква до края на месеца да бъдат запазени над 120 хиляди работни места с мярката 60 на 40:

"Към момента имаме 7 403 подадени заявления. 101 849 работници и служители са се възползвали от нея. Между 7 000 и 10 000 работници всеки ден запазват работните си места. С този темп до края на месеца ще запазим над 120 000 работни места“.

Категоричен и ясен икономически план обаче няма, отчете премиерът.

"Ако някъде имаше план, който да гарантира икономическото развитие на която и да била държава, можеше лесно да го препишем.

Най-голямото предизвикателство пред кабинета е как да се справи с туризма, където щетите са най-големи. „Голямата грижа е как ще се справим в туристическия сектор, защото още в света няма рецепта“, отбеляза Борисов и добави:

"Сутринта имахме коалиционен съвет, Валери Симеонов предложи с ваучери за туризма, разбрахме се в работна група да видим какви пари ще струва и по какъв начин да го направим, за да не превърнем пък в един момент хотелите в болници".

Всички парламентарни групи, освен БСП, определиха мерките като добри и навременни.

Единствено от БСП заявиха, че правителството не се справя и няма план за излизане от кризата, породена от пандемията. 

„Нямаме план за излизане от кризата – това е новината от днес. На базата на това произвеждате хаотични решения, които променяте всеки ден, а понякога в рамките на един и същи ден, всявате страх у хората, за да ги владеете в подчинение“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова

Депутатът от левицата Кристиан Вигенин призова премиера:

"Вие персонално, господин премиер, престанете да говорите за трупове. Направете българите съпричастни с логични стъпки, ясни цели и предвидимост в действията".

След края на изслушването премиерът го окачестви пред журналисти като неползотворно.

"Просто само искаха да дойда дотук. Нищо не се свърши. Нищо различно не се направи. Нищо важно не се реши. Нищо конкретно не се предложи".

Борисов допълни, че правителството работи по закон за мерките за справяне с коронавируса, който да позволи отпадане на извънредното положение преди 13 май:

"Закон, който да включва само мерки. Да махнем думата "извънредно положение". Виждате другите държави - обикновено вървят с 2 седмици след нас и накрая всички са около 12-и, 9-и май. Като дойде тая дата, ще видите какво ще направят пак".

България е в извънредно положение заради коронавируса от 13 март 2020 г.

Репортаж на Добрина Карамболова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тахов, земеделски министър

Министър Тахов: Към днешна дата язовирите са пълни на близо 70 процента

Към днешна дата язовирите са пълни на близо 70 процента, заяви служебният министър на земеделието Георги Тахов, като се позова на информация от Министерството на околната среда и водите. Тахов допълни, че е получил пълната подкрепа на бъдещия служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева за инвестиции в подобряване на инфраструктурата на..

публикувано на 14.08.24 в 15:37

Парламентът не прие райският газ да бъде включен в списъците с наркотични вещества

Парламентът не прие проекта на решение за възлагане на Министерския съвет да включи диазотния оксид (райски газ) в списъците с наркотични вещества по Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Предложението беше внесено от Корнелия Нинова от "БСП за България" и група народни представители. Депутатите обсъждат: Ще стане ли..

публикувано на 14.08.24 в 15:26
Снимката е илюстративна

За поредна трудова злополука информират от Окръжната прокуратура в Габрово

За поредна трудова злополука информират от Окръжната прокуратура в Габрово. Разследването е за инцидент в Севлиево, в резултат на който е настъпила смъртта на 25-годишен мъж. Загиналият 25-годишен мъж от свищовското село Ореш е изпълнявал на обекта строително-монтажни работи. Инцидентът се е случил в края на миналата седмица на строителна..

публикувано на 14.08.24 в 15:21

300 дка сухи треви и храсти и 20 дка гора са изпепелени от пожар в местността "Поления" на село Бръщен

300 дка сухи треви и храсти и 20 дка гора са изпепелени от пожар, възникнал на 12 август в местността "Поления" на село Бръщен, община Доспат. Пожарът се разразил следобед и до 19.00 часа е локализиран в близост до къщите на село Бръщен, като на място са останали дежурни екипи през нощта. Вчера по обяд се възпламеняват сухи треви в..

публикувано на 14.08.24 в 15:16
Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка. Действията на прокурори, служители на Комисията за противодействие на корупцията и полицаи са във връзка с разследването на кредит, отпуснат на фирма на Гайтански от ББР.

Какво се знае за акцията на Прокуратурата, Полицията и КПК в имоти и фирми на Румен Гайтански - Вълка

Служители на Антикорупционната комисия, прокурори и полицаи влязоха в имоти и офиси, свързани с бизнесмена Румен Гайтански - Вълка. Акцията е във връзка с разследване на кредит в размер на близо 150 милиона, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие. По това време начело на банката е Стоян Мавродиев, затова и претърсвания има и..

публикувано на 14.08.24 в 15:13

Държавният резерв раздава по 45 л. на човек бутилирана питейна вода в горнооряховското село Стрелец

В село Стрелец, община Горна Оряховица, където е обявено безсрочно бедствено положение, заради безводието, започна раздаването по 45 литра на човек бутилирана питейна вода, която предостави Държавният резерв. Ползвателите на два язовира до Стрелец отказват да съдействат на местната власт и да изпуснат вода към третия язовир, към който е..

публикувано на 14.08.24 в 15:12
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: България е в политически цайтнот по отношение на българската кандидатура за еврокомисар

И досега източноевропейски държави имаха отговорни ресори в ЕК. Що се отнася до България, се говори за политически цайтнот по отношение на българската кандидатура. проблемът е, че това е далеч от една осмислена държавна политика. Изборът на български комисар винаги е бил свързан със запълването на квоти и поддържане на баланси. Това..

публикувано на 14.08.24 в 15:07