Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хотелиери подготвят нови правила за работа

Туристическият сезон в сянката на коронавируса

Песимистичната прогноза е сезонът на морето да започне в средата на юли

Буреносни облаци и над българския туризъм вследствие на пандемията: лято 2020 е пълно с неизвестни.
Снимка: БГНЕС

С чартърни полети от Германия и Великобритания на 17 юни се очакват първите туристи по Южното Черноморие. Това ще се случи, ако извънредното положение в страната не бъде удължено. На 23 юни Слънчев бряг се готви да посрещне първите чешки групи. По изчисления на регионалните туристически организации, ако сезонът започне в средата на юни, през това лято ще бъде отбелязан 75% спад на туристите.

Песимистичната прогноза за морския туризъм е сезонът да започне след 15 юли. Според анализи при този вариант един милион по-малко чуждестранни граждани ще посетят страната ни.

Много от чуждестранните туроператори вече отменят резервациите за лято 2020. Израелски туристи по всяка вероятност това лято няма да има, каза почетният консул на Израел в Бургас Орлин Мандов.

"Като гледаме как протичат нещата, може би няма да има. Това, което е на пазара в Израел в момента - анулирани са всички полети, съответно за април, за май и за юни. Юли месец, август месец, септември месец все още стоят планирани полети. Това се прави с цел, ако нещо се промени, ако има благоприятно разрешение с вируса, да може по-бързо и по-лесно да се вдигнат полетите и да имаме все пак някакъв сезон", поясни Орлин Мандов.

Никакви реклами, мобилни приложения и туристически портали няма да помогнат на туристическия бранш този сезон, категоричен е председателят на Регионалната туристическа камара в Бургас Иван Иванов. Изготвените мерки от Министерството на туризма той определя като неефективни. Ресорното министерство трябва да разработи политика и стратегия както за предстоящото лято, така и за 2021 година, подчерта той.

Какво показват данните към момента? "Аз съм го изчислил: ако започнем сезонът втората половина на месец юни и приключи през месец август, България няма да бъде посетена от около 850 хиляди чуждестранни граждани. Този процент е 75%. Ако обаче сезонът започне 15-20 юли, тази бройка ще скочи на около 1 милион", посочи Иван Иванов.

За нов модел на работа се подготвят хотелиерите. Неяснотите около предстоящия туристически сезон правят бранша предпазлив и не се бърза с откриването на почивните бази. 

Георги Тръпков е председател на сдружението на хотелиерите в Поморие. Той и неговият син Антон управляват един от известните хотели в морския град. 

"Самата наша дейност ще се прекрои, тя няма да е същата. Формата на обслужване ще бъде друга. Може би ще има изисквания. Ако няма изисквания, то ще има неща, които ние сами ще си наложим като норми, като начин на поведение, като форма на обслужване", коментира Георги Тръпков.

Хотелиерите проучват мерките, които предприемат чуждестранни асоциации, допълни той.

"Голяма е неяснотата, то оттам произхождат и страховете на голяма част от бранша. Тъй като много лесно е да се каже от дата Х отваряме, можете да работите. Всъщност нашите страхове са свързани с осигуряване безопасността на служителите, на гостите", коментира Антон Тръпков.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Симов

Ал. Симов: Експертно управление - за да може политическата система да продължи напред

" Може би се налага да минем през експертно, надпартийно управление, което да реши конкретни икономически задачи. Това е единственият начин политическата система да продължи напред . Иначе сме обречени на Делян Пеевски, сглобки, ГЕРБ, Бойко Борисов и градска десница до откат. В България вече няма лесни решения ". Това коментира пред БНР..

публикувано на 27.04.24 в 14:45
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43