Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасителни варианти за реколта 2020

Снимка: БГНЕС

Как да се привлекат кадри за работа в селското стопанство у нас в предстоящия сезон 2020 и какви допълнителни мерки за подкрепа на сектора да бъдат предприети заради кризата с коронавируса – това са ключовите теми пред синдикатите и браншовите работодателски организации в сектора.

Сред обсъжданите варианти е привличането на завърнали се от чужбина наши сънародници, които са квалифицирани за работа в земеделието. Друго предложение е вместо да полагат 14 дни обществено полезен труд, дълготрайно безработните на социални помощи да могат да се наемат като сезонни работници в селското стопанство.

От Федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ предлагат също в схемата за запазване на заетостта 60:40 да се включи и селското стопанство.

По информация на социалното министерство 6 000 от новорегистрираните безработни в кризата са квалифицирани работници от селското стопанство, които са се завърнали от Западна Европа. Тези хора могат да бъдат привлечени като работна ръка у нас, смята председателят на Федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ Светла Василева.

„Тези хора не зная дали ще се включат, не съм сигурна дали ще се насочат към земеделието, към прибиране на селскостопанската продукция в България, защото там получават доста високо заплащане – 6-7-8 до 9 евро на час, докато тук нашата часова ставка е 1.80 – 1.90 евро. В момента това предлага българският земеделски производител и е вече въпрос дали самият работник ще отиде, дали ще положи труд или може да се договори за по-високо заплащане.“

От федерацията предлагат мерки, които предстои да бъдат обсъдени и на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Едната е икономическата дейност селско стопанство да бъде включена в обхвата на схемата 60:40 за запазване на заетостта. Светла Василева дава пример със свиневъдството, при което се отчита сериозен спад на продукцията през 2019 година.

„Голяма част от свинекомплексите запазиха работната ръка, но за възстановяване на този бранш е необходимо и увеличение на продукцията от родното производство, браншът също да бъде подкрепен, да бъде включен за получаване на компенсации. Прекъсната или намалена е дейността и в секторите горско и рибно стопанство“, изтъкна Василева.

Друга мярка, която синдикалистите предлагат, е привличането на трайно безработни на социално подпомагане като сезонна работна ръка, която от години не достига.

„По предложение на редица браншови земеделски организации ние подкрепяме тази промяна, която да насочи тези трайно безработни в трудоспособна възраст, които са на социално подпомагане, да изпълняват този 14-дневен труд в сектор земеделие, разбира се, срещу заплащане“, заяви Светла Василева. Като плюс на това предложение тя отбеляза факта, че тези хора, заети обичайно с общественополезен труд в общините, сега не работят.

„Може да им бъде създадена такава работа за обработване и прибиране на селскостопанската продукция. Освен с тези еднодневни трудови договори, те също могат да бъдат наети с уредени документи. Това е допълнителна финансова подкрепа за тези сезонни работници, защото те ще получат няколко пъти повече от тази социална помощ, която получават. След като в редица страни има доброволци, а тук не можем да намерим сезонна работна ръка, мисля, че това е нещо добро, което трябва да се направи за земеделските производители“, коментира Светла Василева.

От 21 април регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители могат да заявяват по електронен път новите образци на трудови договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа – т.нар. еднодневни договори, които в извънредното положение могат да бъдат и с по-голяма продължителност. Отчита се интерес към наемането с еднодневни договори, които бяха въведени за първи път през 2015 година, посочи Дина Христова от Главната инспекция по труда.

„Ежегодно използването на тези образци нараства, на този вид договори. Ежегодно надхвърлят 200 хиляди. За тази година до момента вече има над 50 хиляди регистрирани, заявени образци през системата.“

Тези работници не губят своите социални и осигурителни права, припомни Дина Христова. „Казано иначе, ако те получават социални помощи, ще продължат да получават социални помощи. Ако те получават обезщетение за безработица, ще продължат да получават обезщетение за безработица. При полагането на труд на този вид договори им отпада задължението да полагат 14 дена общественополезен труд, за да получат социалните си помощи.“

Чуйте и звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05