Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соня Йончева: Положителното в тази ситуация е, че светът стана едно цяло

Соня Йончева участва в At-Home Gala на Метрополитън опера

На 25 април Метрополитън опера организира безпрецедентно събитие - 4-часов маратон с участието на повече от 40 звезди на световната оперна сцена, често канени и като солисти в спектаклите на нюйоркския театър. Сред тях, изключително красива и стилно облечена, беше и българската прима Соня Йончева, която развълнува зрителите с изпълнението си на "Песен към месеца" из операта "Русалка" на Дворжак - пиеса с особено място в нейната биография, както самата тя призна преди да я изпее.

Въпреки трудните условия по време на социалната изолация заради Covid-19, всички звезди показаха своята съпричастност към каузата под мотото "Гласът трябва да бъде чут". Целта на ръководството на Мет - на генералния мениджър Питър Гелб и музикалния директор Яник Незе-Сеген, които се изявиха като водещи от домовете си в Ню Йорк и Монреал - беше да призоват почитателите на операта да дарят средства, за да продължи един от най-престижните оперни театри в света да бъде на върха и да продължи да работи след падането на ограниченията. Да се върнат на работа прекрасните оркестър и хор, както и всички незаменими технически служби, които в момента са в неплатен отпуск за неопределено време.

Всеки от участниците в отлично организирания концерт изпълни по нещо - кой от хола си, кой от кабинета или дори от кухнята; едни без акомпанимент, други - с акордеон или пиано, а повечето - със записи, звучащи от мобилните им телефони; и всеки облечен според настроението си - от ежедневни пуловери и джинси, през стилни костюми, до официални вечерни рокли - пъстротата и на поднесената музика, и на начина й на изпълнение, беше зашеметяваща.

Беше вълнуващо - и не защото качеството на звука беше безкомпромисно, нямаше как да е така по Skype, а защото тези изключителни певци бяха общност - помежду си и заедно с хората, които ги гледат. Радостта им да се видят, разделени в момента на хиляди километри - всеки в своя дом, беше искрена и заразяваща с позитивна енергия, от каквато всички имаме нужда в този момент.

Соня Йончева разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" за организацията, която стои зад този уникален проект на Метрополитън опера, както и за дните в изолация, които тя прекарва със семейството си в дома си в Женева. Тя коментира мерките, които се взимат (или не) в полза на артистите в различните държави, както и петицията, инициирана от колегите й Йонас Кауман и Людовик Тезие в подкрепа на хората на изкуството в Европа. Чуйте интервюто в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10