"Няма да има неуязвени от тази криза. Дори да не е пострадало дадено предприятие - то ще търпи щети от намаления капацитет на клиентите му и на доставчиците му. По-добре да се готвим за ситуация, в която всички са засегнати". Това каза пред БНР Иван Нейков - директор на Балканския институт по труда, бивш социален министър, в коментар за социалната цена от кризата заради пандемията от Covid-19.
"Ще има много дълъг период от време, в който ще трябва да настроим цялата икономика по друг начин", добави той. Според него още от подбора на персонал ще има промени след заразата:
"Вероятно ще се търсят хора, изградили антитела, че се минали през коронавируса. След това ще сменим начина на отиване на работа. Моделът, който ни завеща 20-и век за 8-часов работен ден - милиони отиват на работа сутрин, вечер - милиони се връщат от работа - той стъпка по стъпка ще отиде в историята. Дистанционният начин на работа може би ще стане нормалният модел".
По думите му ще се промени организацията на труда, като се търси здравословната дистанция между служителите.
В предаването "Нещо повече" Нейков коментира и мерките за подпомагане на икономиката:
"Много важен е въпросът на кого и как ще помагаме. Данните на Министерството на икономиката сочат, че 93% от всички работещи предприятия в България са микро предприятия, т.е. с под 9 души. Това е гръбнакът на нашата икономика. В такава криза не можеш да подминеш гръбнака. Трябва да се мисли какво ще се направи с микро предприятията. Да, те са най-креативни и са в състояние да се извадят сами за косата от блатото. Ако не им се помогне обаче до месец-два, безсмислено е да им се помага след шест месеца - тях няма да ги има вече".
Експертът коментира, че не броят на предлаганите мерки е важен, а мащабът им:
"В момента има страни, които отделят 10% от БВП за помощи - Румъния; 17% от БВП отделя Унгария, САЩ отделят 11% от БВП. България отделя 4% от БВП", посочи още Иван Нейков.
Цялото интервю на Людмила Железова с Иван Нейков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова: "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..
"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..
Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините. Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..