Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Общественото бедствие 1966 г." - тонове вода заливат с. Згориград и част от Враца за минути

Районът на хвостохранилището днес
Заради противоепидемичните мерки във врачанското село Згориград се отлага традиционното възпоменателно събиране в памет на жертвите на голямото наводнение от 1 май 1966 г. Тогава в района на Враца се случва едно от най-мащабните наводнения в най-новата ни история

След пробив в стената на хвостохранилище във Врачанския балкан за 20 минути 500 000 тона вода, метални и скални отпадъци заливат село Згориград и голяма част от града. Почти мигновено са разрушени мостове и стотици постройки, сред които 153 къщи. 

Официално признатите жертви са 96 души, но и до днес се смята, че броят им е в пъти по-голям заради безследното изчезване на много хора. 

В пресата бедствието се отразява пестеливо с единствен акцент - всеобщата държавна мобилизация за пълно възстановяване на района и изплащане на милиони левове за пострадалите и нови домове. 

Въпреки мълчанието за причините още тогава е ясно, че трагедията е причинена от безстопанствено отношение. Зад спуснатата информационна завеса прибързано се дават четири осъдителни присъди, които обаче остават на най-ниско ниво. 

В засегнатото село Згориград и до днес споменът за опустошението, което променя съдбата на поколения, е активен - и за преживелите трагедията, и за родените след нея. 

Хвостохранилището през 60-те години

Ето и част от спомените на местните хора: 

„Отварям печката, та да видя агнето дали е готово, гледам иде една тъмница от върха“.

„Иде отгоре някаква вълнá, ама страхотна, и гърми. Къщата пада, преди вълнáта да я докосне. Всичко кал, тиня, сива. Само едни писъци“.

„Това си е традиция за 1-ви май да се коли агне. Хората си се веселиха, но така стана, че не е им било писано да отпразнуват този 1 май 1966 година. Хората просто не са очаквали такива чудеса“. 

Опустошенията след бедствието
Преди да стане тая работа, седмица валеше дъжд, не спираше. И казаха, че някаква подпочвена вода е подкопала стената. Тя не беше много сериозна стена. Нямаше бетон, направо от пясък, отвън се слагаха камъни и се садяха люляци. Мои вуйчо и чичо работеха на язовира и се обадили на директора, и му казали, че става лошо и водата ще откъсне язовира. Той им казал, мълчете, правете каквото правите, ама днес да не е, че ще провалим празника“. 

„Когато се обърнах нагоре, всичко се захлупи, от моста изхвръкна 15-метрова вълнá

„И то не е баш вода, а нещо като лáва“

„Една ударна вълнá, която отива надолу, удря на зиг-заг и събаря всичко“.

„Цели семейства си заминаха“.

С хеликоптери започнаха да издирват труповете“. 

Постановлението на Министерския съвет за общественото бедствие
„Думите са положени в две плоскости - едната е официалната лексика, другата е лексиката на хората, които са преживели това нещастие. Наводнението от 1-ви май 1966 е оставило незаличим белег… Изведнъж става така, че 1-ви май заменя Гергьовден и хората в Згориград помнят не наводнението, а че са били опекли агне за Гергьовден... Тази промяна води до промяна в начина на възприемане на обстоятелствата и събитията. Между манифестацията и агнето идва водата и отнася хората, голяма част не се знае къде, защото много от хората не са били намерени. Наводнението е ужасно бедствие, което потриса оцелелите, прави ги несигурни и поражда у тях ужасен страх от необяснимостта на това, което се е случило... Проблемът има различни интерпретации. Постановлението на Министерския съвет не говори за природно бедствие, не говори за бедствие, причинено от промишлена авария, нито за бедствие, причинено от човешка грешка, а говори за обществено бедствие. Самата номинативност на думата обществено говори за нещо, което, едва ли не, обществото е трябвало да изживее тогава. Има такива характеристики самото отношение на властта към това ужасно човешко нещастие, които и до ден днешен поставят ужасно драматични въпроси“. 

Факсимиле от пресата от тогава
Живият спомен за бедствието в местната общноств Згориград, от една страна, а от друга - дългото му прикриване по идеологически причини, са съображения темата да бъде част от проект в БНР Академия

Снимки: Ива Антонова, Държавен архив - Враца

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Гела е домакин на Гайдарското надсвирване за 21-ви път

Село Гела от днес до неделя за 21-ви път е домакин на Гайдарското надсвирване - най-големият гайдарски празник в Родопите. Богатата фолклорна програма на две сцени, прочутото гайдарско надсвирване, състезания, безплатни уроци по свирене на гайда, демонстрации, занаяти, традиции и родови срещи са само малка част от тридневния празник, който ще..

публикувано на 02.08.24 в 08:52

Илинден е!

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 08:42
Джейк Съливан

САЩ: 7 държави участваха в най-голямата размяна на затворници от времето на Студената война

От Съединените щати уточниха, че общо 7 държави са взели участие в най-голямата размяна на затворници от времето на Студената война. Русия от една страна и няколко западни държави от друга извършиха размяна на затворници, с мащаб, непознат от времето на Студената война. Общо 24-има души, повечето осъдени по дела с обществен интерес, бяха..

публикувано на 02.08.24 в 08:38
Димитър Главчев

Главчев на посещение на ГКПП "Русе – Гюргево", а депутатите разискват края на "френската безработица"

Очаква се днес служебният премиер Димитър Главчев да посети Граничния пункт "Русе-Гюргево", за да види на място ситуацията с преминаването на тежкотоварните автомобили. Вчера той предложи на граничните ни пунктове да се въведе отделяне на камионите на два потока - първият за тези от държави членки на Европейският съюз, а вторият за ТИР-овете..

публикувано на 02.08.24 в 08:12

С молебен отбелязват 10-ата годишнина от опустошителното наводнение в Мизия

В Мизия с молебен, отслужен от врачанския митрополит Григорий - ще бъде отбелязана 10-ата годишнина от опустошителното наводнение в града и съседното село Крушовица. След молебена ще бъде раздаден курбан, подготвен от общинската управа. Още на следващата година след бедствието в Мизия, на 2 август в местния храм се събират за молитва..

публикувано на 02.08.24 в 07:51

Изясняват причините за дерайлирането на товарни вагони между Мирково и Долно Камарци

Все още се изясняват точните причини за излезли от релсите между гарите Мирково и Долно Камарци товарни вагони от частна композиция, заради които  вчера движението на влаковете по Подбалканската линия беше спряно. Композицията е била от общо 20 вагона с празни нови цистерни. Пораженията са главно върху релсовия път. Пострадали..

публикувано на 02.08.24 в 07:46
Кампанията

"Държавните институции не работят": От фондация "Даная" очакват стартиране на промени в детското здравеопазване

Остава една седмица до изтичането на законовия срок, в който Народното събрание, Министерският съвет и Министерството на образованието трябва да обявят мерките в отговор на исканията на 12 хиляди граждани за животоспасяващи промени в детското здравеопазване . С отворено писмо до институциите фондация "Даная" припомни исканията.   "Ние..

публикувано на 02.08.24 в 07:42