Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Париж и Рио - кино по време на блокада, малко градче в Италия печата своя валута

Снимка: Ройтерс

Цял квартал в бразилския град Рио де Жанейро притихна, но не изцяло заради блокадата, а и за да се наслади на филми, прожектирани на панорамен екран от местна компания. Отекваха само репликите и атмосферата от лентата, а след това и благодарствените ръкопляскания на доволните хора, наблюдавали от прозорците и балконите си

Безплатната инициатива е озаглавена „Кино у дома” и цели да подобри настроението на хората в карантина, за да могат те, оставайки у дома, да се насладят на магията на киното, казва председателят на компанията-организатор. 

"Правим го за хората, на които им е трудно по време на карантината, която е в целия свят, за да им донесем малко повече радост и да се почувстват комфортно."

Сред зрителите е Алина Алвес дос Сантос, която отглежда сина си с увреждания Фелипе. Въпреки че той се изнервя от прекаленото седене вкъщи, представлението го е успокоило

"Синът ми Фелипе много искаше да гледаме филм като на кино. Мисля, че инициативата е много добра за нас, защото времената са деликатни и трудни, в изолация сме и този проект тук, за нас, е нещо страхотно. Фелипе е много щастлив, аз също."

Затворените кина и блокадата не се оказаха препятствия за находчиви кинодейци в Париж. Тъй като киносалонът им е бил затворен заради ограничителните мерки, те намират алтернативен вариант, а именно – да прожектират филми по фасадите на околните сгради.

"Тъй като сме луди по киното, а не можем вече да показваме филми на публика вътре в залата, си казахме - нека да показваме филми по стените отвън, вместо по стените отвътре. Тъжни сме, че вече нямаме посетители. Всяка вечер идваха хора и изведнъж от един ден на следващия - вече нищо. Една седмица мина, после две, три и се появи страст да направим събитие в квартала. Хората вкъщи гледат филми от компютърните екрани или по телевизията, но ние казваме, че има и други начини да гледаш кино - на открито!", заяви за „Ройтерс” организаторът Дерек Улфенден, малко след прожекцията на уестърна от 1955-а „Шериф без значка” с участието на Кърк Дъглас.

Според ограниченията парижани имат право да излизат единствено, за да напазаруват или да спортуват. Някои от тях вече обаче могат да гледат филм и само като погледнат през прозореца. Филмите, които се излъчват, се избират след допитване до местната общност.

"В това трудно време на блокада, когато сме по-разтревожени и тъжни, това е нещо прекрасно. Мисля, че е страхотно. Връща ни в предишните времена, когато гледахме филми заедно. И щом не можем да ходим на кино, нека прожектираме на стените отвън. Страхотно е!", е мнението на Кристин Давани – графичен дизайнер, която изгледа филма от балкона си, излегнала се върху възглавници.

Междувременно, градче в Южна Италия с 550 жители започна да печата на местно ниво собствена валута, за да се помогне на местните бизнеси и хора, изпитващи затруднения заради пандемията. До момента в Кастелино дел Биферно са били напечатани банкноти от местната валута с равностойността на 10 хиляди евро. Кметът на населеното място Енрико Фратанджело е изучавал печатането на пари над 12 години и се оказало, че пандемията от новия коронавирус е възможност да изпита идеите си. 

"Решихме да започнем да печатаме собствени пари, за да може местната икономика да устои на влиянието на настоящата ситуация, колкото и малка да е тя. В момента са отворени три или четири бизнеси, без да взимаме предвид баровете и заведенията", обясни Фратанджело.

След като парите се отпечатват в кметството, се раздават на жителите в съответствие с икономическите им нужди. Градоначалникът смята, че те се явяват и възможност за засилване на чувството за принадлежност, тъй като на банкнотите са изобразени местната църква, обществения басейн и статуя на Дева Мария. На банкнотата от 20 дукати е изписано „Бунтовник от юга” с изображение на самия кмет. 

"Пет дуката имат стойност пет евро, 20 дуката струват 20 евро, за да избегнем объркване, особено за по-възрастните, които възприеха метода. Банкнотите са пластмасови, за да могат да се дезинфекцират след употреба и на тях са изобразени светците на града. Това поражда привързаност у населението", смята кметът. 

Жителите вече са похарчили няколко хиляди дуката в местни магазинчета, включително при касапина. "Участвахме и си сътрудничихме с управата на града за дукатите, защото така се помага както на хората, така и на бизнеса, което е много хубава инициатива, от която печелят всички", казва местният месар на Кастелино дел Биферно Алла Омар. 

На всеки две седмици предприятията връщат банкнотите в общинската администрация и получават съответната сума в евро. От 10 000 дуката, 7000 вече са раздадени на жителите, а 6200 са се върнали в кметството. То е получило от правителството 5500 евро за издаването на ваучери за храна в подкрепа на семейства с пострадал доход заради пандемията, който са около 200 в градчето. Хората могат да ги харчат за стоки от първа необходимост.

"Мисля, че това е прекрасна инициатива, която улеснява нас, жителите на този малък град,  да помогнем малко на фирмите с тези дукати, които кметът ни предостави. Целият процес се проследява, дукатите се връщат в кметството и там се плаща на фирмите. Можем да пазаруваме основни стоки, което е страхотно нещо", твърди Марио ди Анджело - жител на градчето и служител в кметството.

Процесът е законен след регулация от 2018-а. Историята обаче се повтаря – през 1831 година на Неаполитанското кралство с кралски указ се разрешава да печата собствена валута. Кастелино дел Биферно се е намирало именно в това кралство. 

Новият проект на кмета е издаването на бурбонски облигации, с които да се насърчат местните хора да започнат бизнес, като лихвите по заема ще се изплащат в дукати. Всеки, който поиска да започне дейност, може да вземе заем, като бъде компенсиран със сумата на лихвата, платена към банката в дукати, които могат да се изхарчат само в градчето. Със страстта си към проекта и бъдещето на парите, Фратанджело вярва, че това е само началото за местната валута. 

"Ако хората и бизнесът са доволни, ако успеем да изградим лоялност към тези пари, се надявам, че те ще могат да влязат в обращение, дори в малки количества, за да се позволи на онези, които са в най-голяма нужда, да подобрят ежедневието си. Вярвам, че това е задачата на един политик."

Снимки: Ройтерс

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седми Новогодишен концерт във Виена за диригента Рикардо Мути

На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..

публикувано на 30.12.24 в 19:27

Александра-Йоана Александрова – българска звезда на европейския мюзикъл

Младата мюзикълна актриса Александра-Йоана Александрова е израснала в Германия, живее в Австрия и се изявява в немскоезичните театри в няколко европейски държави. През месец октомври на церемония в Берлин тя беше удостоена с Наградата на Германския музикален театър за 2024 г. в категорията “Най-добра актриса в главна роля“ за изпълнението си в..

публикувано на 30.12.24 в 18:54

Керана е гласът на Елфаба в българския саундтрак на кинохита “Злосторница“

Американският музикален фентъзи филм на режисьора Джон Чу “Wicked“ /“Злосторница“/ е първата част от филмова адаптация в две части на едноименния бродуейски мюзикъл на Стивън Шуорц. Мюзикълът е свободна адаптация на романа на Грегъри Магуайър от 1995 г. “Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West“, който пък е базиран на..

публикувано на 30.12.24 в 17:19
Jonas Kaufmann Йонас Кауфман 610

Опера в киното: Отело с Йонас Кауфман

През месец декември във втория сезон на поредицата “Опера в киното“ имахме възможността да гледаме “Отело“ от Верди – запис от 2023 г. във Виенската държавна опера, със знаменития германски тенор Йонас Кауфман в заглавната роля. Може би си спомняте, през 2017 г. Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след..

публикувано на 30.12.24 в 12:37

Германското трио „ClockClock“ изпраща 2024 с дебютен албум и много успешни концерти

Германското трио „ClockClock“ беше сред 15-те номинирани за наградата ММЕА 2024 и за първи път ги гледах на живо през януари в нидерландския град Грьонинген, където беше и церемонията по награждаването на петимата носители на тази европейска награда за насърчаване на млади европейски таланти. Няколко месеца по- късно съдбата ме срещна с тримата..

публикувано на 30.12.24 в 12:13

Батшева празнува 30-годишнина

Батшева – най-разпознаваемата по света израелска балетна трупа, навърши 30 години. Отбелязва го с реновиран вариант на спектакъла “Анафаза“, игран пред близо 300 000 зрители в Европа, Азия и Америка и получил наградата на Израел за високи постижения в културата, науката и спорта. Сдържано и с достойнство хореографът Охад Нахарин представя..

публикувано на 30.12.24 в 11:47

Седми том на "Известия от националния исторически музей" разказва за Дора Габе

Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..

публикувано на 29.12.24 в 05:31