Ситуацията е особено тежка за хората на изкуството - в условията на извънредно положение в много страни по света и у нас всички културни събития са отменени, не работят оперните театри и оркестрите, затворени са и концертните зали. Музикантите живеят в неизвестност кога отново ще могат да работят. Отпаднаха престижни събития, в които Красимира Стоянова трябваше да участва - в нова постановка на "Бал с маски" от Верди във Виенската щатсопер, в Майските музикални тържества във Флоренция, в премиерата на "Танхойзер" от Вагнер в "Ла Скала".
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" оперната прима сподели:
"Аз съм притеснена не защото съм си вкъщи - аз обичам да съм си вкъщи със семейството, това за мен е най-хубавото нещо. За мен притеснителното е това, че цялата тази обстановка е уравнение със страшно много неизвестни." Тя определи ситуацията като абсурд, защото хората могат да ходят да плуват в обществените басейни, но в същото време театрите са затворени. "По силата на всякаква логика това е парадокс. И, повярвайте ми, това никак не е хубаво за изкуството в света изобщо, но и у нас. У нас изкуството, казано грубо, е "цъфнало и вързало" - защото буквално с минимални средства и огромни усилия нещата се създават и се крепят. И сега само това липсваше. Тотална разруха! Какво ще бъде - никой не знае." - каза Стоянова и определи случващото се като тъжно, но и възмутително.
Въпреки неясното бъдеще, много музиканти създават проекти онлайн, записват клипове или изнасят концерти без публика, които се излъчват за публиката по интернет. В такъв звезден галаконцерт се включи наскоро и Красимира Стоянова по покана на Александър Перейра и фестивала "Майски музикални тържества във Флоренция", който не може да се състои тази година. Заедно в пианистката Мария Принц примата изпя две песни от Джакомо Пучини, като преди това поздрави меломаните по света от дома си в България, а зад нея на камината стоеше икона на Света Богородица. "Аз се старая да работя върху това да укрепвам своята вяра. Моето семейство и аз сме сигурни, че във вярата е спасението, че във вярата е най-голямото успокоение", убедена е тя.
Цялото интервю с оперната прима Красимира Стоянова чуйте в звуковия файл.
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..