Всичките 73-ма български сезонни работници, които на 5 май не бяха допуснати да влязат във Франция, пристигнаха днес на летище София обратно от Париж.
Групата е проверена от Главната инспекция по труда на летището. Масово хората са отказали да съдействат. Само 7 от тях са предоставили копия от трудовите си договори. Те са сключени директно с френски работодател.
До момента няма данни заминаването да е било организирано от българска фирма посредник или предприятие, осигуряващо временна работа.
Проверката продължава, данните за френските фирми, наели българите, ще бъдат препратени на френската трудова инспекция, за да се предприемат действия по компетентност.
По-рано стана известно, че фирма-посредник за наемането на работниците, е внесла жалба в Административния съд в Париж. Делото все още не е разгледано, обяви в предаването "12+3" по "Хоризонт" консулът ни във френската столица Милена Узунова:
"Делото няма как да се разглежда веднага в рамките на днешния ден. Беше направена проверка от страна на френските гранични власти, които установиха, че делото няма да бъде разгледано днес, но тъй като това е процедура по тяхното обратно връщане в страната, а не е процедура по изгонване, тази процедура позволява хората да бъдат качени на борда на самолета без да се изчака развитието на делото".
От МВнР уточниха, че от 17-и март във Франция не се допускат чуждестранни граждани, а от 8-и април - и сезонни работници.
Българите са завели жалба
Работниците, които от 5-и май бяха блокирани на парижко летище, са завели съдебна жалба заради това, че не са допуснати във Франция, съобщи по-рано днес за "Хоризонт" Сунай Мехмед, който е представител на една от посредническите фирми, изпратили българите:
"Има образувано дело, след като ние се организирахме да защитим по някакъв начин нашите хора, които нямат никакво основание да са третирани по начина, по който са третирани 72 часа вече. Накарали са ги да подпишат едни договори-декларации, като са им казали, че това уж е било за квартира. Това е на френски. Никакъв преводач не са получили, никаква друга асистенция, било то от адвокат, юрист или каквото и да било. Те са подписали едни документи за прибиране в България, но хората не искат да се прибират в България".
Нашите сънародници са заминали с трудови договори за бране на ягоди.
Всички са качени на самолет за България без съгласие
В обедните часове днес стана ясно, че всички са качени на самолет за България. Това е станало без тяхно съгласие, заяви пред "Хоризонт" една от потърпевшите - Руска Пазвантова, като обяви, че в момента тече делото, образувано по жалба на българските граждани:
"Казаха, че няма начин да не ни качат, трябва да се качим, а в момента делото ни тече и затова самолетът закъснява. Нервите са ни съсипани, не само аз, а на всички хора. Днес ни излъгаха отново, "превеждат" без преводач. Лъжат, лъжат, лъжат. Днеска не сме подписали нито един документ, но те ни качиха на този полет. Защо не ни оставят още четири дни тука - под карантина да бъдем. Можем да влезем тук на 11-и, тогава пада забраната".
"Беше ад... Три дни не сме спали... Страхът е голямо нещо... Имаше хора с временен договор и ни върнаха заради тях... Те ни казват дистанция, а на 20 квадрата бяхме 30 човека... Имаме задължения към банката, болна, не болна, заминах... Да ни тормозят, да ни блъскат. Оставила съм болно дете вкъщи, ако то разбере, че съм затворена в арест“. Това споделиха част от нашите сънародници, след като кацнаха на летище София.
Вчера Министерството на външните работи посочи като причина за недопускането на българските граждани забраната за влизане на сезонни работници във Франция, която е в сила от 8 април, а днес ведомството призова българските граждани да не предприемат пътувания от чужбина към България или от България към чужбина, освен ако не е абсолютно наложително.
По-рано днес в предаването "Хоризонт до обед" Сунай Мехмед описа ситуацията с нашите съграждани. "В момента се качват на самолета. Полицаите са хванали за ръка хората и ги прекарват да се чекират, насила", разказа Мехмед , който е представител на една от фирмите посредници:
"Аз самият съм в момента на летището. Нашите сънародници са на 200-300 метра от мен... Нашите хора няма никакво основание да са третирани по начина, по който са третирани вече 72 часа", подчерта Сунай Мехмед, който е наел адвокати от Червения кръст да се занимаят със случая на сънародниците ни. Делото е най-вече за това да могат да останат хората и след това за отношението на френските власти към тях", поясни Мехмед.
"На някои от тях са били конфискувани телефоните. Накарали са ги да подпишат декларации на френски без преводач или юридическа помощ... И те са подписали документи да се приберат в България. Те не искат да се приберат в България... Когато не са подписвали документите, полицаят е подписвал на тяхно място".
И в момента кацат сезонни работници от България, твърди Сунай Мехмед. По думите му на 3 май са пристигнали 15 души, които още на следващия ден са започнали работа. Това потвърди и българка, която е във Франция от 3 май и вече бере ягоди. Тя е влязла в страната без проблеми. "Представихме си документите, представихме си договорите", уточни тя пред "Хоризонт". "В момента съм на работа. По договор съм на работа".
Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.
Влизането в Шенген е ключово постижение на България с голямо закъснение. За съжаление, България е непозната дестинация за туризъм. Това казва в интервю за БНР д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Трябва да се преразгледат изцяло рекламните клипове . Министерството на туризма трябва да..
Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“. Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..
Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях. Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..
В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..
Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи. Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..
Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..
Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата. При възникването на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик. Миналата година..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...