Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Зелените коридори" - добре забравена лекарска практика от миналото

Разделянето на потоците на болните и здравите е било стандарт

В миналото в много поликлиники отделният вход за деца и възрастни е бил стандарт. Потоците на здравите и болните деца са били разделяни.
Снимка: БГНЕС

От 21 април бяха възобновени детските и женските консултации, задължителните имунизации и плановият прием в лечебните заведения. Можеше ли обаче една практика отпреди 30 и повече години да спести поне част от препоръките, които издаде Министерството на здравеопазването?

Д-р Стелияна Русанова е педиатър, упражнява професията си от 45 години. В по-ново време е и личен лекар в Ловеч. Тя разказва за това, което преди близо 30 години е било практика и което е вдъхвало сигурност на майките - потоците на болните възрастни и на децата били разделяни. Д-р Русанова е работила в сграда, построена специално за детска поликлиника.

"Сграда с две фоайета, с два отделни входа. В единия вход се влизаше във фоайето, където бяха кабинетите и се преглеждаха само болни деца. А в другия вход влизаха само децата, които са за консултация. Никакъв контакт на здрави и болни деца. Децата са на филтър, които минават за детска консултация. На филтър - това е едно помещение, веднага до входа на фоайето. Там работеше една сестра, която преглеждаше децата за обриви, за температури и някакви други оплаквания, ако каже майката. И ако има някакво съмнение за заболяване, детето въобще не се пуска да влезе при здравите деца", спомня си д-р Стелияна Русанова.

Разделянето на потоците на болните, здравите и идващите за имунизация е било медицински стандарт, което помагало на лекарите да си вършат и другата работа.

"Дори да определят часове за работа, за имунизация, в съседния кабинет колегата си работи по друг график. При нея идват и болни, и здрави. Сега определиха за четвъртък. Четвъртък цялата поликлиника, всички кабинети да работим само за консултация, за имунизации и никакви болни деца да не се приемат, болни възрастни. В ситуацията, откакто е въведено това извънредно положение, мога да кажа, че единствено, което ме притеснява е, че няма пациенти. Хората не идват за прегледи при нас", коментира д-р Стелияна Русанова. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15