Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасимир Домарацки, политолог от Варшавския университет:

Всяко забавяне на президентския вот в Полша намалява шансовете на Дуда

Управляващата партия „Право и справедливост“ се надяваше президентът Анджей Дуда да победи на първия тур на 10 май, но вотът бе отложен.
Снимка: БТА

Много сериозна е сега битката в Полша – дали да се проведат изборите за президент или не, и ако ще се проведат – кога и по какъв начин, заяви пред БНР Спасимир Домарацки, политолог от Варшавския университет.

В предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ той коментира ситуацията, след като по-рано тази седмица очакваните на 10 май избори за държавен глава бяха отложени. За това се споразумяха дефакто политическият лидер на Полша Ярослав Качински и коалиционният му партньор. В замяна партия „Споразумение“ подкрепи идеята да се гласува по пощата.

Целта на управляващата партия „Право и справедливост“ (ПиС) е да спечели изборите, но коронавирусът дойде като неочакван проблем за плановете им да бъде преизбран сегашния президент Анджей Дуда на първия тур, обясни Домарацки.

Заради ограничителните мерки заради Covid-19 се оказа, че няма предизборна кампания, което отслабва легитимността на вота. А и икономическите последици ще имат директно отражение върху подкрепата за управляващите, което се вижда в редица протести.

Само за последните няколко дни се събират протести, които са в нарушение на ограниченията, отбеляза политологът. И посочи някои от тях – на малкия и средния бизнес пред сградата на правителството, протести, свързани с президентския дебат по телевизията и начина, по който бе проведен.

„Хората започват да се бунтуват, което бе предвидено от ПиС. И затова проблемът е по какъв начин управляващата партия може да удържи президентския дворец“, каза Домарацки.

Той посочи, че заради желанието да има президентски избори не бе въведено извънредно положение заради коронавируса, тъй като това би отложило вота.

През последния месец политическата битка в Полша се води около начина за провеждане на изборите. ПиС се стреми да има пълен монопол върху изборния процес, каза политологът, според когото въведените досега четири т.нар. антикризисни щитове срещу вируса са били използвани за отслабване на ролята на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Дистанционното гласуване в условия на пандемия трябваше да бъде отговорност на министър. Изборите трябваше да бъдат проведени с помощта на полските пощи, а ръководството им бе сменено предсрочно с млад верен кадър на ПиС, който трябваше да се заеме с организацията., аргументира се той

Броят на малките скандали, с които ПиС се опитва да проведе изборите, се натъкна на силна реакция от опозицията, която контролира горната камара на парламента и позволи забавяне на процеса.

Домарацки посочи, че се е стигнало до парадокс – в момента, когато всички де факто са се радвали, че утре няма да има избори, ПиС е успяла в четвъртък да постигне приемане на закона за кореспондентното гласуване, а в понеделник се очаква новият му вариант със съществени поправки.

Според него теоретично Дуда е кандидатът с най-силна позиция да победи на вота за президент, но развитието на политическата ситуация, както и на икономическата ситуация в резултат на коронавируса, все повече влияят негативно на шансовете му.

Битката беше за това Дуда да спечели на първия тур, защото ПиС си дава сметка, че ако се стигне до втори тур нещата, са много неясни. Затова ПиС толкова много натиска изборите да се случат възможно най-бързо, каза Домарацки.

Колкото се отдалечават изборите, шансовете на Дуда намаляват, защото расте недоволството срещу ПиС, срещу начина, по който държавата се бори срещу коронавируса – например при 10 заразени държавата въведе много сериозни ограничения, а в ситуация, когато на ден имаме по 300-500 заразени, мерките започнаха да се разхлабват, за да се създаде чувството, че всичко е наред и може да се проведат избори, добави политологът.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15