Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасимир Домарацки, политолог от Варшавския университет:

Всяко забавяне на президентския вот в Полша намалява шансовете на Дуда

Управляващата партия „Право и справедливост“ се надяваше президентът Анджей Дуда да победи на първия тур на 10 май, но вотът бе отложен.
Снимка: БТА

Много сериозна е сега битката в Полша – дали да се проведат изборите за президент или не, и ако ще се проведат – кога и по какъв начин, заяви пред БНР Спасимир Домарацки, политолог от Варшавския университет.

В предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ той коментира ситуацията, след като по-рано тази седмица очакваните на 10 май избори за държавен глава бяха отложени. За това се споразумяха дефакто политическият лидер на Полша Ярослав Качински и коалиционният му партньор. В замяна партия „Споразумение“ подкрепи идеята да се гласува по пощата.

Целта на управляващата партия „Право и справедливост“ (ПиС) е да спечели изборите, но коронавирусът дойде като неочакван проблем за плановете им да бъде преизбран сегашния президент Анджей Дуда на първия тур, обясни Домарацки.

Заради ограничителните мерки заради Covid-19 се оказа, че няма предизборна кампания, което отслабва легитимността на вота. А и икономическите последици ще имат директно отражение върху подкрепата за управляващите, което се вижда в редица протести.

Само за последните няколко дни се събират протести, които са в нарушение на ограниченията, отбеляза политологът. И посочи някои от тях – на малкия и средния бизнес пред сградата на правителството, протести, свързани с президентския дебат по телевизията и начина, по който бе проведен.

„Хората започват да се бунтуват, което бе предвидено от ПиС. И затова проблемът е по какъв начин управляващата партия може да удържи президентския дворец“, каза Домарацки.

Той посочи, че заради желанието да има президентски избори не бе въведено извънредно положение заради коронавируса, тъй като това би отложило вота.

През последния месец политическата битка в Полша се води около начина за провеждане на изборите. ПиС се стреми да има пълен монопол върху изборния процес, каза политологът, според когото въведените досега четири т.нар. антикризисни щитове срещу вируса са били използвани за отслабване на ролята на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Дистанционното гласуване в условия на пандемия трябваше да бъде отговорност на министър. Изборите трябваше да бъдат проведени с помощта на полските пощи, а ръководството им бе сменено предсрочно с млад верен кадър на ПиС, който трябваше да се заеме с организацията., аргументира се той

Броят на малките скандали, с които ПиС се опитва да проведе изборите, се натъкна на силна реакция от опозицията, която контролира горната камара на парламента и позволи забавяне на процеса.

Домарацки посочи, че се е стигнало до парадокс – в момента, когато всички де факто са се радвали, че утре няма да има избори, ПиС е успяла в четвъртък да постигне приемане на закона за кореспондентното гласуване, а в понеделник се очаква новият му вариант със съществени поправки.

Според него теоретично Дуда е кандидатът с най-силна позиция да победи на вота за президент, но развитието на политическата ситуация, както и на икономическата ситуация в резултат на коронавируса, все повече влияят негативно на шансовете му.

Битката беше за това Дуда да спечели на първия тур, защото ПиС си дава сметка, че ако се стигне до втори тур нещата, са много неясни. Затова ПиС толкова много натиска изборите да се случат възможно най-бързо, каза Домарацки.

Колкото се отдалечават изборите, шансовете на Дуда намаляват, защото расте недоволството срещу ПиС, срещу начина, по който държавата се бори срещу коронавируса – например при 10 заразени държавата въведе много сериозни ограничения, а в ситуация, когато на ден имаме по 300-500 заразени, мерките започнаха да се разхлабват, за да се създаде чувството, че всичко е наред и може да се проведат избори, добави политологът.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24

Биляна Дудова ще се бори на репешажите за бронза

Биляна Дудова ще участва на репешажите за бронза в категория до 62 килограма за жени от турнира по борба на Олимпадата в Париж, след като победилата я по-рано на четвъртфиналите Ирина Коляденко от Украйна надви трикратната световна шампионка и сребърна медалистка от Токио 2020 Айсулу Тинибекова от Киргизстан на полуфиналите. Коляденко взе реванш срещу..

публикувано на 09.08.24 в 21:46

Проф. Теодора Чамова: След вдишване на райски газ човек може да загуби съзнание

Употребата на райски газ преди шофиране е опасна, тъй като може да наруши концентрацията и да доведе до пътни инциденти – това разказа в интервю за предаването „Хора, пътища, автомобили“  проф. Теодора Чамова от Клиниката по нервни болести в университетската Александровска болница. По думите й през последните 10 години този газ все по-често..

публикувано на 06.08.24 в 13:34

Ваня Стайкова: Здравословният секс е антидот на болестите

„Около 70 процента от гледаемостта на темите в канала „Попитайте Ваня“ идва от мъжката аудитория. Мъжете се интересуват най-много от теми за потентността, ерекцията и какво харесват жените в секса“. Това разказа в интервю за предаването „Летни нощи“ по Хоризонт Ваня Стайкова, приложен психолог и създател на Youtube канал за междуличностни и..

публикувано на 06.08.24 в 09:56

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11