Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасимир Домарацки, политолог от Варшавския университет:

Всяко забавяне на президентския вот в Полша намалява шансовете на Дуда

Управляващата партия „Право и справедливост“ се надяваше президентът Анджей Дуда да победи на първия тур на 10 май, но вотът бе отложен.
Снимка: БТА

Много сериозна е сега битката в Полша – дали да се проведат изборите за президент или не, и ако ще се проведат – кога и по какъв начин, заяви пред БНР Спасимир Домарацки, политолог от Варшавския университет.

В предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ той коментира ситуацията, след като по-рано тази седмица очакваните на 10 май избори за държавен глава бяха отложени. За това се споразумяха дефакто политическият лидер на Полша Ярослав Качински и коалиционният му партньор. В замяна партия „Споразумение“ подкрепи идеята да се гласува по пощата.

Целта на управляващата партия „Право и справедливост“ (ПиС) е да спечели изборите, но коронавирусът дойде като неочакван проблем за плановете им да бъде преизбран сегашния президент Анджей Дуда на първия тур, обясни Домарацки.

Заради ограничителните мерки заради Covid-19 се оказа, че няма предизборна кампания, което отслабва легитимността на вота. А и икономическите последици ще имат директно отражение върху подкрепата за управляващите, което се вижда в редица протести.

Само за последните няколко дни се събират протести, които са в нарушение на ограниченията, отбеляза политологът. И посочи някои от тях – на малкия и средния бизнес пред сградата на правителството, протести, свързани с президентския дебат по телевизията и начина, по който бе проведен.

„Хората започват да се бунтуват, което бе предвидено от ПиС. И затова проблемът е по какъв начин управляващата партия може да удържи президентския дворец“, каза Домарацки.

Той посочи, че заради желанието да има президентски избори не бе въведено извънредно положение заради коронавируса, тъй като това би отложило вота.

През последния месец политическата битка в Полша се води около начина за провеждане на изборите. ПиС се стреми да има пълен монопол върху изборния процес, каза политологът, според когото въведените досега четири т.нар. антикризисни щитове срещу вируса са били използвани за отслабване на ролята на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Дистанционното гласуване в условия на пандемия трябваше да бъде отговорност на министър. Изборите трябваше да бъдат проведени с помощта на полските пощи, а ръководството им бе сменено предсрочно с млад верен кадър на ПиС, който трябваше да се заеме с организацията., аргументира се той

Броят на малките скандали, с които ПиС се опитва да проведе изборите, се натъкна на силна реакция от опозицията, която контролира горната камара на парламента и позволи забавяне на процеса.

Домарацки посочи, че се е стигнало до парадокс – в момента, когато всички де факто са се радвали, че утре няма да има избори, ПиС е успяла в четвъртък да постигне приемане на закона за кореспондентното гласуване, а в понеделник се очаква новият му вариант със съществени поправки.

Според него теоретично Дуда е кандидатът с най-силна позиция да победи на вота за президент, но развитието на политическата ситуация, както и на икономическата ситуация в резултат на коронавируса, все повече влияят негативно на шансовете му.

Битката беше за това Дуда да спечели на първия тур, защото ПиС си дава сметка, че ако се стигне до втори тур нещата, са много неясни. Затова ПиС толкова много натиска изборите да се случат възможно най-бързо, каза Домарацки.

Колкото се отдалечават изборите, шансовете на Дуда намаляват, защото расте недоволството срещу ПиС, срещу начина, по който държавата се бори срещу коронавируса – например при 10 заразени държавата въведе много сериозни ограничения, а в ситуация, когато на ден имаме по 300-500 заразени, мерките започнаха да се разхлабват, за да се създаде чувството, че всичко е наред и може да се проведат избори, добави политологът.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01