Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български участници в европейския хакатон ще търсят европейско финансиране

Снимка: БТА

Няколко български идеи, свързани с борбата с коронавируса, ще търсят европейско финансиране. Това ще се случи между 22 и 25 май на среща, организирана от Европейския иновационен съвет. Българското участие е малка част от над 110 идеи, които също ще търсят решение на проблеми, породени от коронакризата.

Борис Михов е част от екип, спечелил финансиране в сферата на социалното и политическо сближаване. Целта на проекта е да свърже търсенето, предлагането и финансирането на медицински продукти, закупени чрез дарения и благотворителност. Платформата още се разработва още и има нужда от подкрепа, казва той.

„В момента търсим инвестиции в първата година на работа, които ще са в размер на 400 000 евро, които да ни помогнат да съберем нужния екип, който да се занимава със самата разработка на информационно ниво. Голяма част от платформата ни всъщност е за изграждане оперативен екип, който да може да изземе частта с комуникацията, която в момента се извършва от всички тези отделни малки групи хора и ние да децентрализираме събирането на информация от болниците, което е много труден процес.“

В България по отношение на болниците в повечето населени места няма никаква дигитализация, което изисква много ръчна работа, пояснява Михов.

„Буквално със звънене на телефон, писане на имейли и също и набирането на всички доставчици, проверката това дали те имат наличности. Това всичко е изключително много труд, който ние трябва да захраним по някакъв начин. Една от целите, които си поставихме, когато започнахме проекта беше, че тази платформа трябва да има икономическа стойност и трябва да решава проблемите на пазарен принцип. Защото ние не искаме тази платформа да се издържа с дарения или с помощ от държавата. Това е нашата функция - да помагаме, а не да сме в допълнителна тежест.“

Икономическата и социална стойност на подобна платформа надхвърля инвестициите за създаването й, уточнява Борис Михов. Целта не е да изземва функции, в които държавата да инвестира.

„Защото държавата вече инвестира в дигитализация на здравната система. Тя трябва да се случи. И между другото, тази дигитализация е много по-скъпа, отколкото ние имаме нужда в момента. Тази дигитализация ще е нужна на болниците. Нашата система и нашият проект се грижи за друга част на здравеопазването, свързана с доброволни дарения на болници, които не успяват да ги получат през здравната система на съответната държава.“

Частта, която се доставя от доброволни дарения, в световен мащаб е огромна индустрия, допълва Борис Михов.

Румен Лафчийски, който е търговски директор на текстилна фирма, също смята, че кризата предоставя възможности. Затова очаква срещата с европейските инвеститори, които да се доверят на идеята за маски за по-дълга употреба.

„Решихме да направим тестове на нашите маски за вирусна филтрация. Тестове установиха, че една маска - най-разпространените - има вирусна филтрация от 38%, докато нашите маски стигат и до 90% вирусна филтрация. След многократно пране ефективността спада, но спада до 68%, което пак е доста повече от маските за еднократна употреба“, изтъква Лафчийски.

Третият проект, който европейските инвеститори ще разгледат в края на май, е свързан с помощ на ресторанти и кафенета. Приложението, което Борис Павлов и екипът му разработват, се казва „Купон“. Целта му е да му е феновете на определено място да го подпомогнат финансово, докато ситуацията се стабилизира. Направено е като игра, обобщава Павлов.

„Всички искаме, когато премине цялото това нещо и когато вече не трябва да стоим вкъщи, да излезем. И като излезем, какво ще направим? Най-вероятно ще отидем в нашето любимо заведение. Но то може и да не отвори. В момента някои от тях ще отворят и с по-малко маси. Не е сигурно и дали всички заведения сега ще се възползват от облекчението на мерките. Нашата идея е малко по-дългосрочно да ги подпомогнем. Всяко заведение, което се регистрира в „Купон“-а, то определя някаква сума, нещо като цел, колко парички трябва да се съберат от лоялните клиенти, за да е сигурно, че това заведение ще може оцелее, ще може да плаща поне на част от персонала си. За самите клиенти това са ваучери, които те купуват и които могат да използват в бъдеще, когато заведението вече си заработи нормално.“

Около 20 заведения в България вече са проявили интерес към подобна платформа.

„Всички работим на доброволни начела. Никой не очаква заплащане за тази работа. Самата платформа има бизнес модел. И в бъдеще, ако се развие като лоялна програма, тя ще бъде печеливша. Но за момента ние взимаме процент от тези ваучери, който ще бъде равен на разходите, които имаме по хостинг, домейни и всякакви други такива разходи“, казва Борис Павлов. 

И той, както всички български участници в европейския хакатон, очаква Covid кризата да ускори дигиталната трансформация, място в която имат и стартъпите.

Борис Михов също споделя от опита си в разработването и реализирането на иновативни идеи, че ЕС има достатъчно финансиране.

„Стартъпите се финансират много често от фондовете, които имат определени цели и те имат вече набрани средства. Така че в краткосрочен план много от фондовете все още имат достатъчно средства в тях и много от стартъпите, които съществуваха преди кризата, получават все още финансиране, което те очакваха да получават. Големият ефект към стартъпите може би ще се усети по-късно тази година със задълбочаването на рецесията.“

Според Михов кризата е извадила наяве хронични проблеми.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прилагане на орална ваксина срещу полиомиелит в Пакистан.

СЗО започна ваксинация срещу полиомиелит в Газа

В Ивицата Газа започна нова масова ваксинация на деца срещу полиомиелит, организирана от Световната здравна организация.  Планира се над 590 хиляди деца под 10 години да получат орална ваксина тип 2, за да бъдат защите от детски паралич. Кампанията ще продължи до 26-и февруари. Причина за здравната инициатива беше установяването на вируса на полиомиелит..

публикувано на 23.02.25 в 05:37
Киър Стармър

Киър Стармър: В интерес на Доналд Тръмп е да подкрепя Украйна

Британският премиер Киър Стармър обяви, че е в интерес на американския президент Доналд Тръмп да подкрепя Украйна. Коментарът на Стармър беше публикуван на сайта на седмичника "Сън" късно в събота, малко преди третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна на 24-ти февруари.  "В интересите на Великобритания и Съединените щати е да подкрепят..

публикувано на 23.02.25 в 05:35
Доналд Тръмп

Тръмп: Войната в Украйна трябва да приключи и да обезпечим парите си

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че се опитва да си върне от Украйна парите, които Вашингтон е предоставил на страната като помощ във войната с Русия. Тръмп също така подчерта, че работи за постигане на примирие между Москва и Киев.   "Мисля, че това ще приключи. Трябва да свърши, защото е ужасно да се наблюдава какво се случва. Преговарям с..

публикувано на 23.02.25 в 05:33

Екстремно ниски температури регистрират в Кипър

Тази нощ е най-студената в Кипър, обяви Метеорологичната служба, която обяви оранжев код за изключително ниски температури в сила от 22.00 ч. снощи до 8.00 ч. тази сутрин. Страната замръзва при минус 11, с възможност да бъде надминат досегашният рекорд. Властите препоръчаха да се избягва пътуване заради опасните пътища. Екстремните..

публикувано на 23.02.25 в 05:31

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25