Борис Михов е част от екип, спечелил финансиране в сферата на социалното и политическо сближаване. Целта на проекта е да свърже търсенето, предлагането и финансирането на медицински продукти, закупени чрез дарения и благотворителност. Платформата още се разработва още и има нужда от подкрепа, казва той.
„В момента търсим инвестиции в първата година на работа, които ще са в размер на 400 000 евро, които да ни помогнат да съберем нужния екип, който да се занимава със самата разработка на информационно ниво. Голяма част от платформата ни всъщност е за изграждане оперативен екип, който да може да изземе частта с комуникацията, която в момента се извършва от всички тези отделни малки групи хора и ние да децентрализираме събирането на информация от болниците, което е много труден процес.“
В България по отношение на болниците в повечето населени места няма никаква дигитализация, което изисква много ръчна работа, пояснява Михов.
„Буквално със звънене на телефон, писане на имейли и също и набирането на всички доставчици, проверката това дали те имат наличности. Това всичко е изключително много труд, който ние трябва да захраним по някакъв начин. Една от целите, които си поставихме, когато започнахме проекта беше, че тази платформа трябва да има икономическа стойност и трябва да решава проблемите на пазарен принцип. Защото ние не искаме тази платформа да се издържа с дарения или с помощ от държавата. Това е нашата функция - да помагаме, а не да сме в допълнителна тежест.“
Икономическата и социална стойност на подобна платформа надхвърля инвестициите за създаването й, уточнява Борис Михов. Целта не е да изземва функции, в които държавата да инвестира.
„Защото държавата вече инвестира в дигитализация на здравната система. Тя трябва да се случи. И между другото, тази дигитализация е много по-скъпа, отколкото ние имаме нужда в момента. Тази дигитализация ще е нужна на болниците. Нашата система и нашият проект се грижи за друга част на здравеопазването, свързана с доброволни дарения на болници, които не успяват да ги получат през здравната система на съответната държава.“
Частта, която се доставя от доброволни дарения, в световен мащаб е огромна индустрия, допълва Борис Михов.
Румен Лафчийски, който е търговски директор на текстилна фирма, също смята, че кризата предоставя възможности. Затова очаква срещата с европейските инвеститори, които да се доверят на идеята за маски за по-дълга употреба.
„Решихме да направим тестове на нашите маски за вирусна филтрация. Тестове установиха, че една маска - най-разпространените - има вирусна филтрация от 38%, докато нашите маски стигат и до 90% вирусна филтрация. След многократно пране ефективността спада, но спада до 68%, което пак е доста повече от маските за еднократна употреба“, изтъква Лафчийски.
Третият проект, който европейските инвеститори ще разгледат в края на май, е свързан с помощ на ресторанти и кафенета. Приложението, което Борис Павлов и екипът му разработват, се казва „Купон“. Целта му е да му е феновете на определено място да го подпомогнат финансово, докато ситуацията се стабилизира. Направено е като игра, обобщава Павлов.
„Всички искаме, когато премине цялото това нещо и когато вече не трябва да стоим вкъщи, да излезем. И като излезем, какво ще направим? Най-вероятно ще отидем в нашето любимо заведение. Но то може и да не отвори. В момента някои от тях ще отворят и с по-малко маси. Не е сигурно и дали всички заведения сега ще се възползват от облекчението на мерките. Нашата идея е малко по-дългосрочно да ги подпомогнем. Всяко заведение, което се регистрира в „Купон“-а, то определя някаква сума, нещо като цел, колко парички трябва да се съберат от лоялните клиенти, за да е сигурно, че това заведение ще може оцелее, ще може да плаща поне на част от персонала си. За самите клиенти това са ваучери, които те купуват и които могат да използват в бъдеще, когато заведението вече си заработи нормално.“
Около 20 заведения в България вече са проявили интерес към подобна платформа.
„Всички работим на доброволни начела. Никой не очаква заплащане за тази работа. Самата платформа има бизнес модел. И в бъдеще, ако се развие като лоялна програма, тя ще бъде печеливша. Но за момента ние взимаме процент от тези ваучери, който ще бъде равен на разходите, които имаме по хостинг, домейни и всякакви други такива разходи“, казва Борис Павлов.
И той, както всички български участници в европейския хакатон, очаква Covid кризата да ускори дигиталната трансформация, място в която имат и стартъпите.
Борис Михов също споделя от опита си в разработването и реализирането на иновативни идеи, че ЕС има достатъчно финансиране.
„Стартъпите се финансират много често от фондовете, които имат определени цели и те имат вече набрани средства. Така че в краткосрочен план много от фондовете все още имат достатъчно средства в тях и много от стартъпите, които съществуваха преди кризата, получават все още финансиране, което те очакваха да получават. Големият ефект към стартъпите може би ще се усети по-късно тази година със задълбочаването на рецесията.“
Според Михов кризата е извадила наяве хронични проблеми.
Властите наложиха полицейски час от 10 вечерта до 4 часа сутринта в опустошената от циклон френска отвъдморска територия Майот в опит за предотвратяване на грабежите. По последни данни 22-ма души са загинали, а над 1370 са пострадалите при бедствието. Предполага се обаче, че след приключване на разчистването жертвите могат да се окажат стотици и..
Традиционната предколедна среща на контингентите зад граница ще направи Министерството на отбраната. Към момента страната ни има военни или представители в 6 международни мисии. Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще поздравят военнослужещите от контингентите, участващи в операции извън..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който вижда три сценария в настоящата политическа ситуация – нормализация, радикализация и поляризация . Според него оттук нататък е интересен казусът с отношенията между ГЕРБ-СДС, ДБ и ПП, тъй..
Унгарските депутати приеха поправка, с която се преначертава избирателната карта на страната. Намалява се броят на избирателните райони в Будапеща и се преначертават границите на някои избирателни райони. П оправката се смята от организатори за благоприятна за управляващата партия на премиера Виктор Орбан. С промените броят на избирателните..
Лидерите на Европейския съюз и на Западните Балкани ще се съберат на среща в Брюксел следобед, която предшества заседанието на Европейския съвет в четвъртък. България ще бъде представена от служебния премиер Димитър Главчев. На днешната среща не са планирани разговори нито за разширяване, нито по двустранни спорове. Вчера обаче Съветът на ЕС..
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили ще произнесе реч пред членовете на Европейския парламент в Страсбург тази сутрин. Призив в Европарламента за санкции над грузински официални лица Като фалшифицирани и на практика откраднати определи тя парламентарните избори през октомври, които бяха спечелени от проруската "Грузинска мечта",..
Прекратяването на огъня между Турция и подкрепяните от САЩ кюрдски сирийски сили около северния сирийски град Манбидж беше удължено. Франция и Германия преговарят с новите власти в Сирия. Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър заяви, че прекратяването на огъня около сирийския град Манбидж ще продължи до края на седмицата,..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..