Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Врабчев: Условията да се заявиш като артист у нас не са стимулиращи

Андрей Врабчев
Снимка: БГНЕС

Онлайн събитията не могат по никакъв начин да изместят онова, което се случва в жива среда, особено при визуалните и изпълнителските изкуства. Така смята скулпторът Андрей Врабчев. За него парадоксите не са само в редуцирането на ограничителните мерки в областта на културата, а още в самото начало на кризата с коронавируса и са свързани с местата, на които хората могат да се събират. Няма обяснение за това на какъв принцип и как са определяни тези мерки, каза Врабчев в предаването „Хоризонт до обед“.

Артистите често са по-продуктивни, когато са притиснати от обстоятелствата. Ако съдим от историята на изкуството, много пъти презадоволените автори и общества потискат творческия нагон, отбеляза скулпторът. „Много успели автори са признавали, че е трудно да преодолееш успеха, когато се почувстваш задоволен.“

Част от публиката известно време ще бъде по-обрана, няма да тръгне рязко по откривания, изложби и т.н. Има пък други хора, които са се почувствали самотни, имат нужда да общуват, да говорят. Друг е въпросът е дали има публики, действителни, в България, и колко са големи те“, коментира Андрей Врабчев.

Според него проблемите с изкуството ясно са проличали с обявяването на държавните помощи за творци като мерки за подпомагане в кризата.

„Защото се разбра, че много малко хора официално съществуват като автори. Условията да съществуваш, да се заявиш като артист пред държавата, не са стимулиращи. И това може би беше хубавото в тази криза от държавническа гледна точка и от гледна точка на изкуствата като сектор. Този проблем стана ясен“, подчерта Андрей Врабчев, според когото за разлика от Германия например „у нас не можеш да докажеш, че си автор“.

Мнението му в детайли чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16