Музикалните институции по целия свят са сред най-засегнатите от извънредната ситуация заради пандемията от Covid-19, а много от фестивалите бяха отложени или направо отменени и пренасочени за 2021 г.
В българските условия организаторите на няколко от значимите форуми у нас също се надяват издания за 2020 г., макар и със закъснение във времето, все пак да има: Община Русе пренасочи 60-ото издание на „Мартенски музикални дни“ за месец септември, а към есента с надежда гледат и от „Софийски музикални седмици“, които са част от Културния календар на столицата. Повечето летни форуми ще разчитат на възможността да правят събития на открито.
Доц. д-р Момчил Георгиев е програмен координатор на „Софийски музикални седмици“, но и генерален секретар на Българската асоциация на работодателите в областта на културата, затова има широк поглед върху тенденциите в световен мащаб и нагласите сред организаторите на фестивали да променят изцяло философията на програмирането, за да върнат публиката, жадна за изкуство и култура.
„Ние имаме предварителна информация за нагласите – сподели в предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ той – Естествено, че сега всички ще искат да отидат на концерти, но трябва да се започне от концертите на открито, от концертите, които трябва да бъдат безплатни и със свободен достъп. Ние трябва да търсим публиката, а не тя да ни търси нас и да я чакаме в концертните зали. С това се започва.“
Момчил Георгиев допълни, че освен основната програма на „Софийски музикални седмици“ между 5 и 30 септември, са предвидени и доста концерти на открито още през юли и август. „Според мен грижата за публиката сега ще бъде на първо място.“ – убеден е той. И все пак трябва да бъдат спазени, доколкото е възможно, и вече направените уговорки с изпълнителите - сред тях са арфистката Сузана Клинчарова, пинистката Пламена Мангова, перкусионистката Виви Василева и др.
Интересни подробности за фестивалите в световен мащаб, както и акценти в преформатираните „Софийски музикални седмици“ 2020 чуйте в интервюто с Момчил Георгиев в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..