Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Командарев: Под карантина ми хрумна идея за филм

Отварянето на киносалоните е нелогично, смята режисьорът

Стефан Командарев
Снимка: БГНЕС

"Шило в торба не седи - когато се наложи да сме си по домовете покрай карантината, ми хрумна идея и за още един филм. Така че идеи има много". Това каза пред БНР режисьорът Стефан Командарев. Филмът му "В кръг" спечели преди дни голямата награда "Златната лилия" на филмовия фестивал във Висбаден, Германия, който се проведе в онлайн формат. Филмът получи и отличието на критиката ФИПРЕССИ

"Това са първите награди за мен като режисьор от такъв фестивал, в който зрителите и журито от вкъщи гледат филмите на компютрите си и се свързват онлайн и обсъждат", обясни той.

По думите му организаторите на фестивала във Висбаден са успели да направят събитие, "което е показателно за грижата за културата и в частност за киното". 

Режисьорът уточни, че този кинофестивал е с много сериозен награден фонд, но тази година решението на организаторите е било да има жури и награди, но финансовата стойност да се раздели поравно между режисьорите на всички селектирани филми и в трите програми:

"Което беше пример за една ключова дума по време на пандемия - солидарност".

Командарев мисли за кино и в тази световна криза:

"Основно мисля за кино. Сценарият на третия филм (от трилогията - след "Посоки" и "В кръг" - бел.ред.) е напълно готов. В момента сме в процес на финансиране".

Като лекар, каквато е предишната професия на режисьора Стефан Командарев, той коментира, че отварянето на киносалоните е нелогично:

"Вкарване на хора, било то и по-малко, в едно затворено помещение, няма значение дали е включен, или изключен климатик. Много по-добрата алтернатива е, когато идват летни месеци, в цяла Европа вместо да пускат 30% от капацитета на киносалоните - правят реанимация на летните кина и на автокината. Което е повод да повдигнем въпроса какво се случва с летните кина в България".

Сред медиците режисьорът има приятели, работещи на първа линия срещу епидемията в страната, но и в отделенията в болници в Германия и Франция:

"Наясно съм със ситуацията. От самото начало съм в комуникация с тях. Нещата са изключително реални, проблемът с Covid-19 е сериозен, което не значи, че е страшен или апокалиптичен. Да, има такъв проблем, с всеки изминал ден се откриват все повече и повече нови начини на справяне, нови лекарства. Нещата са генерално оптимистични, но не трябва да се люшкаме в различните крайности. Лошото е, когато интелигентни, начетени хора, които знаят за какво става дума и са наясно какво се случва не само в България, но и по света, използват конспиративни теории с цел търсене на по-лесна слава, облагодетелстване и т.н.".  

Цялото интервю на Светослава Кузманова със Стефан Командарев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26