Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Командарев: Под карантина ми хрумна идея за филм

Отварянето на киносалоните е нелогично, смята режисьорът

Стефан Командарев
Снимка: БГНЕС

"Шило в торба не седи - когато се наложи да сме си по домовете покрай карантината, ми хрумна идея и за още един филм. Така че идеи има много". Това каза пред БНР режисьорът Стефан Командарев. Филмът му "В кръг" спечели преди дни голямата награда "Златната лилия" на филмовия фестивал във Висбаден, Германия, който се проведе в онлайн формат. Филмът получи и отличието на критиката ФИПРЕССИ

"Това са първите награди за мен като режисьор от такъв фестивал, в който зрителите и журито от вкъщи гледат филмите на компютрите си и се свързват онлайн и обсъждат", обясни той.

По думите му организаторите на фестивала във Висбаден са успели да направят събитие, "което е показателно за грижата за културата и в частност за киното". 

Режисьорът уточни, че този кинофестивал е с много сериозен награден фонд, но тази година решението на организаторите е било да има жури и награди, но финансовата стойност да се раздели поравно между режисьорите на всички селектирани филми и в трите програми:

"Което беше пример за една ключова дума по време на пандемия - солидарност".

Командарев мисли за кино и в тази световна криза:

"Основно мисля за кино. Сценарият на третия филм (от трилогията - след "Посоки" и "В кръг" - бел.ред.) е напълно готов. В момента сме в процес на финансиране".

Като лекар, каквато е предишната професия на режисьора Стефан Командарев, той коментира, че отварянето на киносалоните е нелогично:

"Вкарване на хора, било то и по-малко, в едно затворено помещение, няма значение дали е включен, или изключен климатик. Много по-добрата алтернатива е, когато идват летни месеци, в цяла Европа вместо да пускат 30% от капацитета на киносалоните - правят реанимация на летните кина и на автокината. Което е повод да повдигнем въпроса какво се случва с летните кина в България".

Сред медиците режисьорът има приятели, работещи на първа линия срещу епидемията в страната, но и в отделенията в болници в Германия и Франция:

"Наясно съм със ситуацията. От самото начало съм в комуникация с тях. Нещата са изключително реални, проблемът с Covid-19 е сериозен, което не значи, че е страшен или апокалиптичен. Да, има такъв проблем, с всеки изминал ден се откриват все повече и повече нови начини на справяне, нови лекарства. Нещата са генерално оптимистични, но не трябва да се люшкаме в различните крайности. Лошото е, когато интелигентни, начетени хора, които знаят за какво става дума и са наясно какво се случва не само в България, но и по света, използват конспиративни теории с цел търсене на по-лесна слава, облагодетелстване и т.н.".  

Цялото интервю на Светослава Кузманова със Стефан Командарев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26