Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Розобер 2020 - тежка година за производители и преработватели

Има свръхпроизводство и залежали количества масло, липсва сигурен пазар

Снимка: БГНЕС

В традиционните розопроизводителни райони, където голяма част от масивите са стари и наследени, над 90 на сто от насажденията са с чиста маслодайна роза. Такива са районите на Брезово, Зелениково, Брацигово. В райони като Карлово и Калофер, където през последните години е имало бум на розовите насаждения, има много „замърсени“ градини, в нечисти и неопределени като маслодайна роза сортове. Това обясни пред "Хоризонт" Христо Николов, розопроизводител и председател на Асоциацията на производителите на рози. Той очаква в района на Сопот, Карлово и Калофер над 20% от градините да бъдат отказани от експертите заради нечистота на сортовете

Снимка: БГНЕС

Има разминаване в данните за обема на розовите масиви.„Ние твърдим, че към днешна дата общият обем на розовите насаждения в страната е около 60 хиляди декара, докато според статистиката на МЗХГ те са около 42-43 хиляди декара“, посочи Христо Николов.

Напрежение сред розопроизводителите има. Изкупните цени вървят от 1.20-1.30 лева в малките частни градини и дворове по селата до 2.10 лева в дестилериите с добра репутация в страната, поясни Николов и допълни, че на цена 1.20-1.30 продават малцина, предимно възрастни хора, които не калкулират труда си в тази цена и не плащат на други хора. В момента много хора страдат от липсата на сигурен пазар, категоричен е Николов.

Предстои трудна, тежка година и за розопроизводителите, и за розопреработвателите, потвърди в предаването "Преди всички" Филип Лесичаров, розопреработвател и председател на сдружение „Българско розово масло“. Нямаме тези поръчки и заявки, които сме имали предните години, отбеляза той.

Недалновидната политика на розопроизводители и розопреработватели е довела до това цената на розовия цвят при предишни кампании да се вдигне много високо и да бъдат загубени пазари за розово масло извън страната. В момента сме свидетели на свръхпроизводство. Има сериозни количества непродадено розово масло отпредни години, което влияе на цената“, коментира Лесичаров.

Снимка: БГНЕС

Настоящата кампания е първата, която ще премине по правилата на дългоочаквания Закон за маслодайната роза. Този закон за първи път поставя на масата на надфирмено ниво розопроизводители и розопреработватели, посочи Филип Лесичаров. По думите му стопаните на градини сега излизат на светло. Допреди години те са давали цвета си на шосетата, сега вече сключват договори, изтъкна той.

Категорично ще остане неизупен, необран розов цвят, прогнозира Филип Лесичаров и препоръча фермери, стопани и розопроизводители, които нямат гаранция за изкупуване и разплащане, да не правят разходите за бране.

Трябва да има и адекватна политика на държавата за защита и на продукта българско розово масло, допълни Лесичаров.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30
Пампорово

Готови ли са ски курортите ни за идващия зимен сезон?

На 14 декември ще е официалното откриване на ски сезона в Банско , съобщи пред БНР Иван Обрейков от фирмата концесионер "Юлен".  От утре обаче отваря ски зоната - всички писти и съоръжения са готови и ще работят от 6 декември . "Целият ски курорт започва да работи - заведения, лифтове, пързалката", уточни той. Започваме с цените от миналата..

публикувано на 05.12.24 в 11:24

Д-р Йордан Господинов: Имаме достатъчно качествена българска риба на достъпни цени

В момента има много риба в България, много добри производители сме. Освен това сме на много високо европейско ниво на преработка.  Това заяви пред БНР д-р Йордан Господинов - изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ Фиш и председател на Консултативния съвет за Черно море.  По думите му това, което в..

публикувано на 05.12.24 в 09:55

Закон за доброволчеството... ама друг път

Кризите водят до ръст на доброволчеството , отчита Цветомира Георгиева, директор на БЧК – Ловеч, която от 15 години е доброволец. "Това ми помогна да подобря себе си като човек . Станах много по-толерантна, по-хрисима, гледаща с надежда на нещата. Винаги има изход", казва тя. "Ние сме хора, които носят надежда и винаги трябва да сме..

публикувано на 05.12.24 в 08:55