Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Организаторите на събития ще работят по нови правила

Снимка: БГНЕС

Събитийната индустрия е сред най-засегнатите от ситуацията с коронавируса. Около 3 хиляди са заетите в сектора у нас. След обявяване на извънредното положение голяма част от хотелите затвориха, а заетостта на хотелите общо за страната спадна до 10 на сто. Събитийните прояви бяха отменени, като част от тях бяха отложени за след юли, за есенните месеци или дори за следващата година. С писмо до Министерския съвет, Българското конгресно бюро предлага препоръки и насоки за отваряне на сектор събитийна индустрия и провежданe на организирани събития.

Събитийният туризъм се занимава с организирането на конгреси, конференции, семинари, презентации, обучения, търговски и продуктови бизнес изложения. Тази индустрия, която подпомага създаването на бизнес контакти и партньорства, всъщност може да доведе до раздвижване на икономиката. Затова е важно дейността на всички по веригата - организаторите на събития, хотелите, местата на провеждане на събитията, да бъде възстановена бързо, но и това да бъде безопасно за всички участници в новата ситуация.

"В момента всички колеги от индустрията са в готовност да стартират, но затова е важно да бъдат приети тези мерки, за да могат събитията да се плануват в месец юни, да видим какви възможности има за случването на тези събития в месец юни, но най-вече да можем правилно да поставим събитията през месеците септември, октомври, ноември", каза пред "Хоризонт" Теодора Жилкова, изпълнителен директор на Българско конгресно бюро.

Основно изискване е всички присъстващи лица да разполагат с лични предпазни средства. Необходимо е да се обособят зони за пребиваване на гости, зони за движение, зони със специално предназначение. "Всяка една зона ще бъде ясно обозначена. Входовете и изходите ще бъдат отделно и надлежно отбелязани“, допълни  Жилкова.

След обявяване на извънредното положение много хотели у нас затвориха с цел предпазване на гостите, някои освободиха персонала си. Други останаха да работят само с дългосрочно настанени гости. Конгресните събития обичайно се провеждат в големите градове.

"Правим доста проучвания. Изградили сме си една маркетинг стратегия, един документ, който включва всички наши цели, които искаме да постигнем, няколко сценария, след като хотелът отвори. Фокусирали сме се върху конкурентните предимства, които смятаме за важни в тази конкретна криза. Това неминуемо е нивото на хигиена, чистота, сигурността и спокойствието на гостите", подчерта Мартина Божанска, маркетинг директор.

Новата ситуация ще наложи нови стандарти при почистването в хотелите.

"Много хотели по света вече въвеждат процедури от типа, когато една стая се ползва от гост, след това минимум 24 часа остава празна, след което влиза камериерка за основно почистване, екипирана, така че да бъде предпазена, след което се дезинфекцира, след което се оставя още 24 до 48 часа празна. И така около 3-4 дни една стая не може да се ползва и продава", посочи Божанска. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23