Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Настолните игри - забавление и терапия

Снимка: Фейсбук

От древния шах до съвременните стратегически или забавни игри, настолните игри винаги са били предпочитан начин за забавление за всички възрасти. Те развиват редица умения при децата и могат да имат терапевтичен ефект при проблемни взаимоотношения. По време на кризата заради коронавируса са алтернатива на скуката при домашна изолация.

Настолните игри придобиват все по-широка популярност у нас. Освен в книжарниците, можем да ги открием и в специализираните магазини или в сайтове, където истинските ценители могат да намерят любимите си игри, да разберат за нови или да се свържат с други фенове. В много градове се откриват и специални зали за игра, организират се фестивали.

"В световен мащаб настолните игри придобиват все по-голяма популярност", казва в предаването "Закуска на тревата" Мирослав Гаригов от сайт за настолни игри. Според него това важи и за България, макар и в по-слаби темпове. 

"Започват да се организират все повече фестивали и събития в цялата страна, свързани с настолните игри. Тези фестивали се посещават както от любители, които искат да пробват нещо ново, така и от по-запалени играчи от цялата страна. Организират се турнири, има викторини, има кътове за свободна игра, където можеш да пробваш различни игри", допълва Гаригов. 

Не е изненада, че в дните на изолация се наблюдава ръст в продажбата на настолни игри. Най-сериозен интерес обаче има покрай Коледните празници, разказва Мирослав Гаригов.

Най-разпространени и масови са семейните и парти игрите.

"Съответно има хора, които обичат повече стратегически игри. Хора, които обичат да играят по отбори, т.е. кооперативни игри. Наблюдават се нови тенденции в създаването на все по-нови и интересни игри, които са свързани с виртуална реалност, с изкуствен интелект“.

Сред десетките заглавия на настолните игри едно привлича вниманието с актуалността си - "Пандемия".

"Играта е изключително популярна в световен мащаб. Към основната игра има създадени допълнителни разширения, които правят играта още по-интересна и комплексна. В пандемия играчите играят един с друг и се обединяват заедно срещу играта. Има зараза, която започва от картата на света и целта на играчите е заедно да опитат да преборят заразата, което в днешната ситуация звучи доста актуално и това именно прави играта доста търсена в момента", подчертава Мирослав Гаригов. 

За уменията, които развиват настолните игри разказва и психологът Емилия Сотирова, според която този вид игри имат и терапевтично въздействие. Сотирова е част от екип, разработващ семейна терапевтична игра, фокусирана върху проблемите в семейния живот.

"Играта представлява една условна ситуация, тя не е обикновеният или действителният живот, но съдържа елементи от него. Една игра, за да е игра, има правила, има цели, има резултат, съответно има роли", пояснява Емилия Сотирова.

При настолните игри ние сме вътре в играта и в същото време сме извън нея и виждаме цялата картина.

"Да виждаме цялата картина и да имаме перспектива са много важни умения, които ни служат и в живота. Това е и част от терапията. Идеята на един терапевт, на един психолог е да покаже цялата картина", казва Емилия Сотирова. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09