Пилотните изследвания са започнали през 2010-2011 година. През 2016 учените са направили публикация в авторитетното списание „Nature“.
„Показахме, че активиране на инфламазома дори в клетки, които са традиционно смятани за имунотолерантни, създаващи имунотолерантна среда, може да доведе до клетъчна смърт и проинфламаторен отговор - отговор от страна организма, който протича с възпаление“, каза пред БНР проф. д-р Сорен Хайрабедян от Института по биология и имунология на размножаването на БАН.
Сега учените генерират хипотеза, която е в процес на експериментално доказване. Тя е свързана със свръхактивиране на молекулния комплекс в заразените клетки на белия дроб.
"Проблемът е, че и клетките, които формират малките съдове и белодробните клетки – и двата вида имат този ензим, който вирусът използва, за да влезе в тях. В същото време и двата вида клетки имат инфламазоми, като заразяването и най-вероятно активирането на инфламазомата в белодробните клетки води до по-малки увреди, докато в съдовите клетки това е придружено с особен вид клетъчна смърт, който води до тежко и бързо разрушаване на клетката, което пък като последствие има освобождаване на още повече фактори в околната среда и още по-бурно възпаление. Увреждането на клетъчните стени чрез загиване, масово, на клетките им, води именно до такива запушвания на малките съдове“, поясни проф. Сорен Хайрабедян.
Инфламазомата е в основата на много патологии, свързани и с диабет, и с болестта на Алцхаймер, включително при синдрома на Кавазаки, който напоследък е описван за малки деца, е замесена тази молекула, уточни специалистът.
„Това, което ние правим в момента, е една система, която имитира тази граница бял дроб – съдове, тестваме в реални условия как белтъците, които вирусът произвежда, има два-три кандидата, които в предишния вирус на SARS също са активирали инфламазомата, сега са мутирали значително и предполагаме, че именно тази мутация може да е свързана с по-силна реакция, но искаме да го докажем.“
Има модерни технологии за „генно заглушаване“, които биха позволили да се „заглуши“ свръхактивацията на тези белтъци, тоест терапевтично при по-силно реакция да се повлияе в областта на белия дроб, уточни Сорен Хайрабедян.
„В момента се използват традиционни терапевтични средства, които също потискат имунната система и пречат и на кръвосъсирването. Въпросът в момента е и за ранната диагностика - не се знае кой ще развие такова нещо. Не се развива в първата седмица, обикновено втората седмица от заболяването рязко при някои хора се получават тези усложнения.“
"При определени хора имунната система не реагира ли достатъчно бързо и навреме, вирусът може да направи достатъчно поражения в клетките, за да активира тази система, която ние изследваме и вече тогава тя причинява значителни поражения в клетките", допълни проф. Сорен Хайрабедян.
Как стои въпросът с придобиването на имунитет след преболедуване на сегашния коронавирус - тема, която разделя научната общност.
Имунният отговор не се изразява само в антитела, той означава и развитие на клетки на имунната памет, които впоследствие биха разпознали вируса, подчерта проф. Хайрабедян. Това, което по думите му засега се знае, е че много от хората не развиват антитела и то след добре изявена клинична картина на Covid-19.
„Даже тези, които имат повече антитела, те са прекарали по-тежко заболяването. Има един феномен, при който част от антителата, които се образуват срещу вируса, могат да го подпомогнат да влезе в клетките и да протекат по-тежко нещата. По-важно е дали ще развият хората добра имунна памет от страна на клетъчния отговор. Тоест клетките убийци в организма, при този случай даже се смята, че някои от тези клетки убийци вече разпознават и части от предишни вируси, пак коронавируси, но са протичали леко. Може би затова при определена група хора протичането е по-леко.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки в текста: ЕПА/БГНЕС
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..