"Не трябва да ни успокоява това, че пикът на заразата е преминат и в момента сме на едно плато, дори тръгва леко надолу, защото винаги е възможно да има втора вълна. Трябва да останем достатъчно дисциплинирани и отговорни към собственото си здраве и към здравето на околните". Това каза пред БНР проф. Генчо Начев - кардиолог и директор на болница "Света Екатерина".
Проф. Начев заяви, че винаги е бил против създаването на паника, но категорично е против неглижирането на опасностите и безотговорното отношение.
В предаването "Нещо повече" той посочи, че не приема клишето, че светът вече не е същият:
"Същите сме, но ако можем да прибавим към характеристиките си нещо допълнително - да сме по-отговорни към здравето на себе си и на околните, да продължим да внимаваме в социалните си контакти, за да се предпазим от разпространението на това заболяване - това би било добре. И ако можем да отворим сърцето си към страданието на другите, да станем по-отзивчиви, това би било добре за цялото общество".
Проф. Генчо Начев оцени доброволчеството и дарителството като добрите последици от кризата.
По думите му благодарение на навременните мерки на правителството и щаба в България е било предсказуемо разпространението на заразяването и според възможностите е било ограничено:
"Това, че системата на здравеопазването успя да поеме всички заразени и да се справи - това е успех. Ако не бяха взети тези мерки, тогава разпространението на заболяването може би щеше да създаде такова напрежение в системата, че да не стигат леглата и апаратурата в болниците, което се избегна. Затова смятам, че всички на първа линия в системата на здравеопазването успяха да се справят с това нещо".
Кардиологът посочи като пропуск в борбата с епидемията правилата за използване на личните предпазни средства. Според него не достатъчна е била подготвеността на чест от медиците за това как се използват тези средства и колко сериозна необходимостта от тях:
"Може би това допринесе доста голям брой от лекарите да бъдат заразени", предположи той.
Директорът на болница "Св. Екатерина" заяви, че в пациентите има натрупан страх, че като отидат в болница, могат да се заразят с коронавируса: "Смятат, че това е по-страшно отколкото тяхно заболяване, но това не е правилно. Много често всеки загубен ден, в който те не са се обадили по телефона или не са отишли при лекар, за да направят преглед или изследвания, може да се окаже фатален". Той изтъкна, че в болниците са взети всички предпазни мерки, за да не се разпространява заразата от Covid-19.
В болница "Св. Екатерина" все още не е достигната средната натовареност, която е била за последните два месеца, "което значи, че хората все още се страхува", уточни кардиологът.
Цялото интервю на Диана Янкулова с проф. Генчо Начев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Днес се навършват 152 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от турските власти. Годишнината ще бъде отбелязана на днес и утре с военни и общоградски ритуали в различни градове на страната. В Карлово - родният град на Васил Левски, отбелязването на..
Пътищата в област Плевен са проходими при зимни условия. Няма селища без ток и вода. Продължава снеговалежа, макар и слаб. Общественият транспорт се движи нормално. МРРБ: Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия Пътят Плевен –Ловеч вече е отворен след като движението беше спряно..
"Ако си спомняте, големият въпрос, който поставих още в началото на войната в Украйна, е да не се допуска въвличането на България в нея. Днес на фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност този въпрос е още по-актуален. Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е..
Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена. Тя ще трябва да бъде обсъдена и одобрена на заседанието на Съвета за съвместно управление, което ще се проведе след Консултативния съвет при президента по-късно днес. Част от партньорите в управленското мнозинство все още не са запознати със съдържанието й, научи БНР от свои..
Снегорин се обърна в канавка на общинския път между врачанските села Чирен и Девене, съобщиха пътуващи в района, който е почистен и проходим при зимни условия. 80 снегорина са по републиканската пътна мрежа в област Враца от вчера, когато започна снеговалежа и се влоши зимната обстановка. Републиканските пътища са..
Всяка година германският Бундестаг дава до 120 стипендии на млади висшисти от 50 държави, включително България. Целта на Международната парламентарна стипендия на германския Бундестаг (IPS) е да предостави на участниците възможност да се запознаят отблизо с демократичните процеси и парламентарната система на Федерална република Германия ...
Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..