Хората, които в момента се изследват за хепатит С, са предварително подбрани и за тях се предполага, че са с много висок риск да са инфектирани. Затова е толкова висок броят на инфектираните, обясни пред "Хоризонт" проф. д-р Красимир Антонов, началник на Референтния център по вирусни хепатити към УМБАЛ "Св. Иван Рилски".
„Обикновено той е много по-малък. Но специално в тази група, която идва към нас, в момента действително всеки четвърти е инфектиран. В тази последна кампания до момента са минали към 50 човека. Идеята ни е до края на месеца поне да бъдат 200.“
Кампанията е ежегодна – прави се през пролетта и есента. Различното сега е, че се използва по-чувствителен метод за изследване. Пациентите идват по линия на Сдружение "ХепАктив". Изследването струва 20 лева, но много хора не могат да си го позволят, уточни проф. Антонов. Ако го заплаща НЗОК, може да излезе и 4 лева, допълни той.
Профилът на пациента, който очертават в „Св. Иван Рилски“ – възраст над 56 години, тоест 80% са възрастни хора, инфектирани в миналото. „Много малко са, 20%, тези, които идват от рисковите групи – венозни наркомани, пациенти, инфектирани с ХИВ, от диализа и т.н.“, коментира проф. Красимир Антонов. Татуировките също могат да се считат за риск, ако са направени без спазване на санитарните изисквания.
Класическата картина на инфекцията от хепатит С изглежда така: десетилетия без никаква симптоматика и дори с нормални чернодробни показатели, в един момент се появяват например необяснима умора, отклонения в кръвните показатели. „Тогава вече ние установяваме напреднала чернодробна болест, обикновено цироза и дори рак на черния дроб", заяви специалистът.
Проф. Антонов припомни, че диагностиката у нас е на световно ниво. 15 центъра в страната разполагат с апаратура, която позволява много точно установяване на инфекцията. Налице са и всички регистрирани в света медикаменти за лечение на хепатит С. „Това, което нямаме – достатъчен брой пациенти, които да бъдат диагностицирани. Причината е това, че ние на практика изследваме само рисковите групи и тези, които желаят. Нямаме масов скрининг на населението, за да може да открием и тези 75 хиляди българи, които са инфектирани с хепатит С.“
По предписания на Световната здравна организация до 2030 година 90 на сто от заразените с хепатит С следва да бъдат диагностицирани и 80% от тях да бъдат лекувани. Какво показват сметките за страната ни? Ако приемем, че има 75 хиляди инфектирани, то 50 хиляди от тях трябва да бъдат лекувани, което означава 5 хиляди пациенти годишно.
„Ние 2017 година имаме най-голям брой изследвани – 1400-1500. Миналата година те са под 1000. Тоест вместо ние да отиваме към реалните цифри, за да можем да изпълним тези критерии от СЗО, ние отиваме надолу и това и причината така да тръбим, че масовият скрининг, изследването на населението е много важно, защото просто не можем да открием нашите пациенти и да им помогнем. А лечението е 100% ефективност“, коментира Антонов.
Има медикамент за лечение на хепатит С, който блокира РНК на короновируса, причиняващ Covid-19, който не е регистриран за лечение, но намалява нивото на вируса, уточни още Красимир Антонов.
„Дали е така, ще видим, тъй като се оказва, че такива наблюдения още не са направени, а в България сме от водещите центрове и има такъв опит, можем да проверим каква е честотата на коронавирусна инфекция сред тази група пациенти, които са на терапия – било то за хепатит B или за хепатит С.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..