"Ние трябва да се стремим да не бъдем на по-ниско ниво от тези, които ни предхождат, а те са вдигнали летвата много високо, особено в нашето Възраждане и непосредствено след това", подчерта проф. Шурбанов.
Богатството на речта и дълбочината на мисленето са свързани.
"Много лесно човек изпада в многословие и тогава думите загубват своето богатство, своето послание. Те стават празни. Но без богатство, нюансираност на изказа, ние не можем да предадем някаква значителна мисъл, а тя и не може да се роди без това, защото вътре в нас работи езикът. Мисълта е език, тя не е гола никога", допълни Александър Шурбанов.
Според него западната цивилизация държи на осъществяването на всичко, на достигането до финала, докато в източната цивилизация акцентът е в самото преживяване, в самия път, ценността е там, не в края на пътя, който непременно трябва да бъде достигнат.
"Обществото някак не си дава сметка за това как тези хора, които не произвеждат материални блага, но произвеждат духовна култура, са много важни за него и за неговото самочувствие, за неговата вяра, че има бъдеще. Това не е само в областта на словото, това е в областта на изкуството, на духовния живот въобще", коментира Шурбанов пред "Хоризонт".
Една от наградите, с които е удостоен проф. Александър Шурбанов, е на Портал "Култура" през 2016 година за принос в поетическото и преводаческото изкуство.
"Тази награда ценя много, ценя и наградата за цялостно творчество, за цялостен принос "Христо Г. Данов", която е национална, а и изненадалата ме награда на театралната общност - "Аскеер", която също получих преди няколко години", сподели още Александър Шурбанов.
Александър Шурбанов е български филолог англицист, писател и преводач на художествена литература. Той е автор на литературоведски изследвания, на книги с поезия, есета и пътеписи и на преводи на творби от английски и американски писатели.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..