Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С мартеници и дарения обновяват читалището в Чепеларе

Читалището в Чепеларе
Снимка: Читалище „Родопска искра“

Родолюбиви родопчани обновиха читалището в Чепеларе със средства от ръчно изработени мартеници в дните на извънредното положение. Любовта към род, традиция и съхраняване на културното наследство обединява десетина читалищни дейци, сред които и деца, да изработят над 2000 мартеници.

"Всичко се случи така, че през 2017 създадохме кръжок по шев и кройка към читалището и предимно организираме базари на Коледа и през март. За Баба Марта изработваме мартеници", разказа председателят на читалище „Родопска искра -1880" в Чепеларе Ангел Николов.

Най-малкият участник в кръжока е в трети клас, най-възрастният е на 70 години. От продажбите на мартеници са събрани 1045 лева, които вече са вложени.

"И решихме с тези пари да направим ремонт на двете гримьорни и на коридора, който води към тях, понеже ремонт не беше правен от около 29 години", посочи Ангел Николов.

Надеждите на младия председател на читалището, който е само на 27 години, са при добро финансово състояние да се направи и ремонт на библиотеката.

"Понеже тази година предстои да честваме 140 години от основаването на читалището и 80 години от построяването на сегашната втора читалищна сграда. Надявахме сега през май месец да са кулминациите, но поради сега създалата се обстановка най-вероятно ще е към края на годината. Библиотеката се нуждае също от ново осветление, от боядисване, от полагане на нова подова настилка. Очакваме също така по спечелен проект ново оборудване за читалището. Говорим тук за ново сценично осветление, нови мебели, така че читалището да придобие един нов интериор"

На сайта на читалището е публикувана дарителската сметка и се очакват и дарения от родолюбиви хора, за да бъде завършен ремонтът на покрива.

"Задната част, която беше най-голяма като площ на читалището, успяхме да я ремонтираме, да поставим ламарина, хартия, нови летви и след това като поставихме дарителската сметка нови дарения не са постъпвали, но се надяваме че тепърва, ако се заемем по-сериозно, ще съберем отново средства. Предишния път събрахме за целия ремонт около 8 хиляди лева", подчерта Ангел Николов.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33