Мила Георгиева се прибира в България на 20 май заедно с 9-годишния си син, за да се срещне с баща му. Тя подписва и предписание за оставане под 14-дневна карантина. Ден след пристигането ѝ министърът издава нова заповед, че карантината не важи за членове на семейства на българи, ако престоят им в страната е до 7 дни. Заради това Мила и синът ѝ опитват да се върнат във Виена на 24 май, но са задържани за неспазване на карантината
Казусът е само една от причините, мотивирали адвокат Ивана Мурджева да се вгледа по-внимателно в често сменящите се и понякога противоречиви заповеди на министъра на здравеопазването. За БНР тя сподели:
„Проследявам този проблем от 8 март, когато стана ясно, че ще бъдем засипани с нова нормотворческа дейност. За периода на извънредното положение министърът на здравеопазването е издал 59 заповеди. Издаването не е спряло от момента на прекратяване на извънредното положение. Оттогава насетне имаме издадени 12 нови заповеди, 4 указания и 4 документа, които бих сложила графа „други“. Това обилие от документи няма как да не предизвиква изключително голямо объркване“.
Всяка от тези заповеди съдържа разпоредби, оформени в точки, но:
„Голяма част от тези заповеди практически са нечетивни, неясни и трудно разбираеми, дори и за хора, които се занимаваме ежедневно с нормативни документи. Действително Covid-19 ни постави пред нови предизвикателства, но отвори и стари теми, които в условията на извънредно положение станаха кристално ясни. Една от много важните теми е по принцип за състоянието на нормотворчеството и на нормотворческия език. Тези заповеди са написани на български, но практически не е възможно да разберете какво искат от вас!“.
В случая с Георгиева служителите на МВР на летището са преценили, че ще спазват заповед, която междувременно е отменена, поясни Мурджева в предаването "Преди всички" по "Хоризонт":
„Заповедите важат в такъв порядък: Те биват изменяни, допълвани, променяни и отменяни. Всеки един от тези глаголи води последствия, които са административноправни, а за хората са свързани с пряко нарушаване на техните права и в резултат те търпят преки негативни последици, свързани дори с финансови. Много е възможно този, който изпълнява заповедта, да прилага заповед, която е била току-що отменена“.
Последната заповед е издадена на 26-и май но и от нея е трудно да се разбере какво точно е разрешено, защото са забранени определени действия в едни точки, но те се разрешават в други „при определени изключения и с определени указания“.
„Твърде е възможно действително, дори при добросъвестно поведение на прилагащите органи, те да изпаднат в объркване, в което изпадат всички страни по прилагане на тези заповеди“.
Всяка заповед подлежи на административен контрол, припомни адвокат Мурджева, като допълни, че част от тези заповеди вече са обжалвани от лица, претърпели последици, допълни Мурджева:
„Намираме се в изключително интересната правна ситуация, в която Административен съд трябва да гледа образувани вече дала по тези заповеди, една част от които вече не съществуват в правния мир - те са отменени, но административното производство се движи, то то работи, то ще стигне до някакво решение. Има заповеди, които отдавна не съществуват, а насрочените дела са за месец юни“.
Мурджева подчерта, че за причинени вреди има специален Закон за отговорността на държавата:
„Това е един закон, който, според мен, малко се използва и практиката по него би могла да бъде много по-изобилна, много по-интересна за нас юристите и много по-полезна за гражданите. Всеки един от тези случаи, които са в резултат от това прилагане на заповеди, според мен, може да стигне до завеждане на производство по този закон“.
Във Върховния административен съд имаше стотици дела, образувани по жалби по различни поводи, най-много заради носенето на маски. Според Мурджева решението на съда ще създаде прецедент в правната система, тъй като заповедта за маските вече е отменена.
„По принцип цялото извънредно законодателство доста обърка нормалния ход на правораздаването, създавайки поредица от нови срокове, спиране на текущи срокове….Не бих могла да се ангажирам с каквато и да било прогноза за тези дела“.
„Когато ползвателите ( потребителите, гражданите) на нормативните актове не могат да открият логична проследяемост - логиката на това как ще се развива един документ във времето - стигаме до един изключително интересен психологичeски феномен, който е отказ от прилагане, от спазване, от мотивиране към правосъдие, от търсене на справедливост. Неможейки да проследим логиката в един документ, ние всъщност се отказваме от това да търсим правосъдие, да го прилагаме“, предупреди тя.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва" е към своя край. Над 12 000 носители на маскарадната традиция в продължение на три дни представиха в Перник традиционни игри и обичаи с маски. Във фестивалните дефилета участие взеха и 22 чуждестранните групи. Много емоция и много настроение имаше тези дни в Перник. Енергията на участниците..
Ден преди 80-годишнината от освобождението на нацисткия лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау в Полша германският вицеканцлер Роберт Хабек поиска повече средства за нова култура на паметта. Изправени сме пред предизвикателството да запазим спомена за това, заяви Хабек. Трябва да отделяме повече, а не по-малко средства и ресурси за поддържане на паметта ни..
Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че не съжалява, че е предоставил територията на страната като плацдарм за началото на руската инвазия в Украйна. "За нищо не съжалявам," подчерта 70-годишният авторитарен лидер, който на днешното гласуване се опитва да си осигури седми президентски мандат след повече от 30 години на власт в бившата..
Ако Дания реши да продава Гренландия, първо трябва да я предложи на Обединеното кралство, а не на Съединените щати, пише "Сънди таймс“, като се позовава на споразумение от 1917 година. Тръмп вярва, че САЩ ще получат контрол над Гренландия В интервю за "Сънди таймс“ Том Хьойем, представител на Дания в Гренландия от 1982 до 1987..
За 12 години от създаването му общинският фонд за асистирана репродукция в Троян е подпомогнал финансово 94 семейства или двойки, като рoдените бебета са 22. Средствата, с които се подпомагат инвитро процедури се осигуряват от дарения и от общинския бюджет, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Малко над 20% от двойките, които сме..
Рискови участъци по пътищата между населените места в община Кюстендил ще бъдат обезопасени с мрежи. Пореден протест на кюстендилци срещу институциите след катастрофата край Ябълково Общината ще финансира и монтирането на мрежа от двете страни на еднокилометров участък от пътя при село Ябълково, където преди около месец след катастрофа с..
Руските сили са завладели още едно село в украинската Донецка област, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс. Москва обяви също, че системи за противовъздушна отбрана са унищожили 15 украински дрона над Русия и два морски дрона в Черно море. Осем дрона са били свалени над Рязанска област, шест са били унищожени в Курска..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...