„Това е само една стъпка, макар и в правилната посока, от целия път, който трябва да бъде извървян, за да имаме истинска детска болница. Това означава анализ на нуждите, нова структура, промени в законодателството, промени в нормативната база, качествено задание, архитектурен конкурс - всичко това трябва да се случи, за да имаме истинска детска болница“.
Конструкторът на старата сграда заяви, че събарянето на настоящия строеж и започването на нов ще отнеме минимум 2 години. Бакалова от своя страна посочи, че само укрепването на стария строеж, по данни на голям немски концерн, би струвало около 500 лева на квадратен метър и би отнело над година:
„На тази цена спокойно се строи нова сграда на груб строеж. Категорично укрепването на този строеж, с всички компромиси, които трябваше да търпим, ако бяха настанили националната педиатрия вътре, щеше да излезе по-дълго като срок и много по-скъпо“.
От инициативата „За истинска детска болница“ не са искали събарянето на стария строеж, допълни тя:
„В нашето искане не е заложено събарянето на този строеж. Теренът на "Александровска" болница е достатъчно голям, за да бъде намерено архитектурно решение, което да удоволетвори нуждите на националната педиатрия и без да се занимаваме с този строеж. Вчера коментирахме възможностите и за други терени, които са подходящи. Премиерът "затвори" разговора до карето на "Александровска" болница, но това не означава, че ние няма още веднъж да изкоментираме други възможни решения, които може да се окажат и по-удачни. Колкото до терена на "Александровска" - той е достатъчно голям! Трябва преосмисляне на всички изоставени постройки там и съответно на терен, за да се намери най-доброто решение, но именно това е целта на един архитектурен конкурс“.
Дори и да бъде премахнат строежът, инсинераторът за биологични отпадъци остава на 20 метра, а това означава, че и той би трябвало да бъде премахнат, ако бъдещата болница се строи там, подчерта Бакалова.
От инициативата са категорични, че съвременна нова болница може да има до 4 години – само 6 месеца повече, отколкото бе предвидено за завършване на строежа.
Новата болница не трябва да бъде търговско дружество, убедена е арх. Бакалова. Необходими са и специални промени в Закона за здравето. От инициативата са обсъдили с премиера по-редовни срещи в името на децата:
„На няколко пъти – 5-6 пъти в рамките на този час, в който беше срещата, поставяхме въпроса (за граждански борд върху процесите), а може би и повече. Не беше даден категоричен отговор. Беше приета принципно идеята, но виждам със задоволство, че МС са отговорили на вестник „Капитал“, че ще има такъв борд – обществен съвет - ние ще сме част от него“.
Инициативата „За истинска детска болница“ обаче не отменя насрочения за днес протест пред сградата на Министерски съвет въпреки вчерашната среща:
„Протестът и подписката продължават, защото ние искаме да сме сигурни и да имаме гаранция за нашите искания. Докато не видим черно на бяло всички обещания, съответно правна форма, легитимни, няма как да спрем. Нашите искания са много и да - искаме да бъдат удовлетворени докрай! Още нещо - Камарата на архитектите в България взе решение да сезира Съда за правата на човека в Страсбург, защото Камарата не получи справедлив съдебен процес. Вчера коментирахме и това с премиера.
Няма нищо лично в това, което правим. Тази порочна практика на инженеринга - когато строителят решава какъв ще бъде проектът, той поръчва музиката, той я плаща и съответно никой не може да гарантира качеството и контрола на строителството - трябва да бъде прекратена в България, защото наистина я няма няма никъде другаде", изтъкна Петкана Бакалова.
"Приемаме факта, че в довършителните работи, детайлите, строителят може да има свобода, но всички трябва да сме наясно за какво си даваме парите - предварително и това става на база на проект. Никой не си поръчва къщата на инженеринг! Никой не дава на строителя 1 милион и да каже: „Направи ми някаква къща, както решиш, с 5 спални и нищо повече като изисквания“, защото в момента това представлява тази поръчка", коментира Бакалова.
„За да получим качествена архитектурна среда, за която ние да носим отговорност и да не сме обвинявани, че градовете ни приличат на гета, трябва да има съответните процедури, с които да бъдат събирани качествени проекти и това е само конкурсът състезанието. Вчера казах на премиера: „Един архитект, дори и гениален, не може да направи 200 проекта, а един конкурс събира 200 варианта на едно решение“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
През тази година лихвите по потребителските кредити леко ще нараснат . Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир..