„Колкото по-активна и в общественото пространство става прокуратурата, колкото повече шумни случаи влизат във фокуса на общественото внимание, толкова повече в обществото ще назряват въпросите защо тези случаи, които очевидно не датират от тази година, са били извън радара на прокуратурата при мандата на нейния предходен ръководител. Това е нещо, на което г-н Гешев в един момент ще трябва да намери адекватен отговор. Прокуратурата в момента работи по неща, по които г-н Цацаров в неговия мандат би трябвало да е знаел, би трябвало да е видял и би трябвало да е направил – поне част от нещата, които новият ръководител прави."
Според Марков, когато назрее моментът Гешев да даде оценка на Цацаров, ще стане ясно „до каква степен двамата са взаимно подкрепящи се“.
Димитър Марков очерта проблем, датиращ от мандата на Сотир Цацаров, който по думите му стои в основата на общественото доверие в прокуратурата. Въпреки шумните акции и знакови фигури, които финишират в арестите, прокуратурата не може да убеди обществото, че си върши работата, смята Марков.
„Докато не се натрупа критична маса от осъдителни присъди спрямо тези лица, всичко остава в сферата на догадките, че става въпрос за една, леко като саморазправа, за нещо, което е на ръба на закона. Цялата репресия се съсредоточава в един период от време, в който лицето не е осъдено.“
Марков определи като пресилени обществените очаквания за сериозни последици от „Апартаментгейт“. Според него те са били създадени от шума около случая и са били разпалвани през медиите, вместо държавата да приложи санкции през механизмите, с които разполага. По думите му нарушенията са били преекспонирани и трудно би се стигнало до сериозни наказателно-правни последици, свързани с тези сделки.
Много по-голям и видим е проблемът, че никаква политическа отговорност не се пое от въвлечените лица, коментира Димитър Марков. Като изключение той посочи Цецка Цачева, но при Цветан Цветанов и Пламен Георгиев имотните казуси не са се отразили върху политическата им кариера. „И очакваме просто нещата да заглъхнат и да забравим за това неприятно петно от тяхното минало.“
Относно акцията срещу заместник-министъра на околната среда и водите Красимир Живков, Димитър Марков посочи, че докато не видим санкция на съда, не можем да твърдим, че "тези акции са основателни и целта е действително прилагането на цялата тежест на закона, а не неща, които остават скрити за обществото, един олигарх бива удрян, друг олигарх не бива удрян или пък един министър бива атакуван за сметка на друг и т.н.“
В обществото ясно се вижда, че при наличието на информация, сигнали и напрежение по определени теми прокуратурата доста съвестно и дори агресивно подхожда към едни от тях, но пренебрегва и видимо не желае да се ангажира с други, подчерта анализаторът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.56-годишна жена е загинала при пожар в къща в Дупница - случаят е от уикенда, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. На адреса, намиращ се в жилищен комплекс "Южен“ в Дупница, след подаден сигнал е изпратен екип на районната противопожарна служба. При пристигане на място екипът установил, че гори стая от къща. Там е открита..
Според годишния доклад за дейността на Комисията по българско гражданство към вицепрезидента Илияна Йотова над 16 хиляди души са получили българско гражданство миналата година. Това е с 4 хиляди повече спрямо 2023 г. Според данните на първо място се нареждат Украйна и Турция. Над 2400 души от Украйна са получили български паспорти миналата..
Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени . Ученици – че се учат много ненужни неща . Къде се чупи образованието? Диян..
Очакваме да се подпише анекс към Националния рамков договор за домашно кислородолечение. Последният ни разговор беше през май 2024 г., уточнени са и амбулаторните процедури, но още не са институционализирани. Това обясни проф. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, в интервю пред БНР. "Разбрах, че от..
Агенцията по заетостта (АЗ) ще обменя информация с ГД ГРАО, НАП и други институции, за да идентифицира обезкуражените лица на пазара на труда. Информацията ще се въвежда в електронен регистър и ще се предприемат действия за връщането към заетост на икономически неактивните на възраст от 16 до 64 години. Социалното министерство публикува за..
Общите условия за достъп и пренос на електрическа енергия са в полза на операторите и не защитават в достатъчна степен интересите на потребителите, смятат клиенти на Електроразпределение Север, които подготвят колективна жалба до Министерството на енергетиката. Този разговор - за правата и задълженията на страните, е отдавнашен, но..
Български бизнес организации искат промени в Закона за насърчаване на инвестициите, който ограничава т.нар. "рискови" капитали от държави, извън Европейския съюз. Законът беше променен в изпълнение на европейска директива, с цел да създаде механизъм за защита на сигурността и обществения ред срещу инвестиции над един млн. евро, идващи от..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..