Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старт на сезона в Албена, чакат да отворят границата с Румъния

Без блок маси, чадърите на плажа на 7 метра, дезинфекцират шезлонгите

Албена
Снимка: БГНЕС

Курортният комплекс Албена посреща днес първите си туристи. С обявяването на извънредното положение в страната достъпът до курорта беше забранен, но още преди неговата отмяна посещението за разходка стана отново възможно. Мерките за безопасност и хигиена в почивното селище започват още на бариерата, където всяко едно превозно средство бива дезинфекцирано. В хотелите ще се проверява температурата на всеки от пристигащите гости, предвидено е как да не се допуска струпване на хора пред местата за регистрация и в ресторантите. Курортът обяви най-ниските цени на плажни принадлежности за северното Черноморие.

Първият хотел в Албена днес приема първите си гости за този летен сезон. Резервациите са само от български туристи. Няколко дни преди пристигането им са били проведени тренировки за работа на персонала в новите условия според здравните изисквания.

„Започваме с един хотел, и последователно в следващите 15 дена, живот и здраве, трябва да отворим още 7 хотела“, казва пред „Хоризонт“ заместник-директорът в сектор „Експлоатация“ в комплекс Албена Христо Пенев.

Създаден е наръчник за почистването и дезинфекцията на хотелската част. Преди влизане в хотела задължително се дезинфекцират ръцете и обувките. В общите помещения са поставени маркировки с насоки за спазване на физическа дистанция. Служителите на рецепцията са отделени от гостите чрез прозрачна преграда.

За нуждите на туристите са предвидени и безплатни лични предпазни средства, както и специални контейнери, в които те да се изхвърлят. По-различна тази година е и организацията на храненето. На блок масите туристите няма да се самообслужват.

Сипването на храната ще става от наш персонал. Има специална преграда, прозрачна, която се дезинфекцира постоянно – между гостите и храната на бюфета“, пояснява Христо Пенев.

Спазването на здравните мерки изисква повече разходи и повече персонал, но целта е да се осигури приятна и безопасна почивка на гостите на курорта, изтъква Пенев.

За да предложи още по-добри условия и цени на туристите, курортният комплекс предлага програма за лоялни клиенти, която дава редица предимства за срок от пет години.

Снимка: БГНЕС

На плажната ивица също има промени - чадърите са разположени на отстояние от 7 метра, има информационни табели, плажните принадлежности ще се дезинфекцират, а цените са намалени драстично, споделя Денис Тахиров.

Всеки сектор има специално оборудвани помпи, с които се дезинфекцират шезлонгите, със специален разтвор - действието му е минимум 6-7 часа. Всяка сутрин веднъж се минава и след всяко ползване на шезлонга се дезинфекцира. Също и чадърите минаваме поне два пъти на ден.“

Чадърите и шезлонгите могат да се ползват от всеки. За настанените в хотелите те са безплатни, а за гостите в комплекса са на цена 1 лев за чадър и 1 лев за шезлонг. Спасителните постове са разположени на 100 метра. Подсигурени са медицинските и спасителните пунктове.

50% от предварителните резервации за комплекс Албена са били отменени, но в момента се усеща раздвижване, пояснява Христо Пенев. По думите му от изключително значение за северното Черноморие е да бъде отворена границата с Румъния, така както се случи с тези към Гърция и Сърбия.

„Румънските гости очакват с нетърпение да им бъде отворена границата. През нашия кол център запитванията вървят много от румънски гости и те очакват границата да бъде отворена съвсем скоро, за да могат да идват и да почиват на българското Черноморие.“

Не очакваме силен сезон. Очакваме сезон, който да ни помогне да преминем към следващия“, обобщава Христо Пенев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41