Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През лятото отитите при децата зачестяват

Снимка: МБАЛСМ Пирогов

Отитът или болките в ушите са често срещано оплакване при децата. Болката при отита не е така интензивна, както болката на зъб, но изисква внимание. Лечението на отитите не трябва да се забавя, защото могат да се получат усложнения – например временно или трайно увреждане на слуха, предупреждава д-р Евтим Александров от Клиниката по уши, нос и гърло към Университетската болница "Света Анна".

Вирусните отити най-често са следствие от преболедуван ринофарингит, уточнява д-р Евтим Александров.

Д-р Евтим АлександровВирусните отити се явяват усложнение на хремата и при деца, и при възрастни. Протичат със силна болка и повишена температура, влошава се общото състояние. При децата най-често се срещат във възрастовата група между 2 и 5 години.

Основните причини за възпаление на ухото са вирусите и бактериите. В летния сезон при по-чести посещения на обществени басейни зачестяват и отитите, причинени от гъбички. Обикновените тапи за уши предпазват от навлизането на вода вътре в ушите.

Тези заболявания преобладават в разгара на летния сезон, когато хората се връщат от море, отбелязва д-р Александров.

Установяването на причината за болката в ушите и лекуването на отита са задължителни заради близкото разположение на органите на слуха до мозъка и рисковете от усложнение на възпалителния процес, който би могъл да засегне съседни тъкани.

„Лечението протича в зависимост от това в кой стадий е самият отит, дали е вирусен, дали е бактериален. Обикновено може да се изчака около 72 часа да се види как ще се развие самата клиника и тогава да се дадат антибиотици. В по-тежките случаи се налага да се направи парацентеза – миниатюрна дупчица на тъпанчето, за да може да изтече течността, която се събира в тъпанчевата кухина“, пояснява специалистът. 

Различават се външен, среден и вътрешен отит. Най-честите видове са възпалението на средното ухо или среден отит. Той може да се прояви в остра и хронична форма. Водещ признак е болката в ухото. Отначало тя се появява като изтръпване, след това се усилва и става постоянна. Затихва за кратко време, а през нощта се усилва.

„Обикновено клиниката се проявява през нощта. Детето се държи за ушичките, фебрилно е, боли го, неспокойно е, просто подсказва, че нещо не е наред. Могат да се вземат баналните антипиретици за успокояване и понижение на температурата и по най-бързия начин да се намери лекар специалист.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станимир Георгиев, председател на сдружение

Инсталация, а не затвяране искат енергетиците от ТЕЦ "Марица Изток-2"

Енергетици и миньори от ТЕЦ "Марица Изток-2" внесоха в Народното събрание декларация с настояване за изграждане на инсталация за улавяне на въглеродния диоксид. Предложението е възможност да се спре затварянето на енергомощностите и поставянето в зависимост на българската икономика, каза Станимир Георгиев, председател на Сдружение "Миньори..

публикувано на 23.04.24 в 12:07

Почина режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Почина режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева. За кончината ѝ съобщи нейният съпруг проф. Боян Биолчев. Опелото ще се състои в събота в храма "Св.Седмочисленици" от 13.30 ч. Мариана Евстатиева-Биолчева изучава кино и телевизионна режисура във Филмовата школа в Лодз, Полша. Дебютира в документалното кино. Още с първите си филми проявява интерес..

публикувано на 23.04.24 в 11:53
Максим Минчев

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда "Максим Минчев"

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда на името на Максим Минчев. Първата награда ще бъде връчена в зала "Максим" на БТА на 5 юни – рождената дата на Минчев. Дългогодишният директор на БТА Максим Минчев беше президент на асоциацията, в която членуват над 60 журналисти, блогъри и писатели. Минчев има над..

публикувано на 23.04.24 в 11:45

Климатичните промени и младите

Климатичните изменения са едно от най-големите предизвикателства на днешното време . Това каза пред БНР Люк ван Оз – втори секретар на посолството на Кралство Нидерландия. УНИЦЕФ в партньорство с посолството проведе дискусия с млади хора именно на тази тема - "Образование, околна среда и действия за климата".   Според Люк ван Оз е..

публикувано на 23.04.24 в 11:42
Свежи цветя, положени на лобното място на Ани и Явор, които бяха пометени от лека кола на София през май.

Делото за смъртта на Ани и Явор на бул. "Сливница" влиза в съда

Делото за смъртта на 24-годишната Анна-Мария Малчева и на нейния годеник - 22-годишният Явор Стоянов, вече е в съда. Това се случва почти година след трагедията на столичния булевард "Сливница", когато двамата бяха блъснати и убити от лек автомобил, управляван от 18-годишния Адриан Антонов. Младият мъж ще отговаря за причиняване на смърт по..

публикувано на 23.04.24 в 11:32

Промяна: Ваксината срещу коклюш ще се поставя на месец и половина на бебето

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец. Това е решено на среща между служебния  премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 10:52

Фонд "Научни изследвания" връчва грамоти за най-добри проекти за 2023 г.

Днес ще се състои церемонията по връчване на грамоти за най-добри проекти, отчетени през 2023 г. към Фонд "Научни изследвания" . "За втора поредна година ще бъдат връчени грамоти. Стремежът ни е да го превърнем в традиция , защото това е един празник на науката , едно признание на онези от нас, които са получили най-високи резултати в..

публикувано на 23.04.24 в 10:47