Брегоукрепително съоръжение, а не хотел, се строи в защитената местност Алепу, по известна като Шофьорския плаж. Това установиха при съвместна проверка екипи на РДНСК и община Созопол. Разрешение за строителството на геозащитното съоръжение е издадено през 2018 г., а след завършването му пред него ще започне изграждането на хотелски комплекс.
Регионалната дирекция в Бургас извърши спешната проверка по нареждане на Националната дирекция за строителен контрол.
Строежът, който прилича на 4-етажна сграда, на метри от плажната ивица, всъщност е подпорна стена, която държи земните пластове зад нея, каза директорът на строителното ведомство инж. Милен Ненчев.
„Четирите нива, които са изпълнени, не са сграда, а са строеж. И само по себе си това представлява укрепително съоръжение“, обясни той.
Хотелският комплекс, който е вторият етап от проекта „Алепу вилидж“, ще бъде изграден пред издигнатата вeче стоманобетонна конструкция, каза още Милен Ненчев.
„Вторият етап се разпростира и по местоположение се намира в източна посока от изграденото вече съоръжение, като терасовидно или стъпаловидно намалява своята етажност и в най-ниската си част е с едноетажна височина“, допълни той.
В момента строителството е спряно, обектът е ограден, а пред него на плажната ивица са наредени чадъри.
От строителната камара в Бургас заявиха пред БНР, че е напълно възможно обектът да се използва и като сграда. Иначе имало различни технологии за укрепване на свлачища, а тази била с използването на контрафорси и стоманобетонни кубове. В момента обектът е ограден и обезопасен, навсякъде са поставени предупредителни табели, а районът постоянно се почиства.
Техническият ръководител Симеон Тодоров обясни пред БНР, че свличанията на земна маса продължават и поясни на какъв етап е строителството:
"Според указателната табела, укрепваме свлачището - първи етап. Извършваме строително-монтажни работи. Връзваме армировка, сглобяваме кофраж. Не мога да кажа дали после ще се ползва за жилищна сграда или не. Укрепването трябва да приключи максимално бързо. За втория етап не съм виждал нито проект, нито идея, нито работен, нито никакъв".
Сигналът до контролните органи беше изпратен от природозащитна организация, а снимки на обекта се разпространяват в социалните мрежи.
"Това го видяхме само преди 1 месец, когато 250 дка степи бяха разорани и се установи при проверката, че те не са разорани, просто колите са преминавали върху тях. Сега виждаме един хотел, но те твърдят – това не е хотел, той няма да се обитава. Това са вече алтернативни новини, пускани от съответните административни органи“, заяви природозащитникът.
По наш сигнал бяха глобени изграждащите това уж съоръжение за спиране на свлачище, защото фирмата беше навлязла на плажа и го беше насипала, посочи още Белев.
„Това, което се строи в момента, е част от хотелския комплекс и той се строи успоредно. Каквото и да приказват контролните органи, тези стоманобетонни кутии, а не кубове, ще бъдат сграда със съответните санитарни възли, места за хранене, ресторанти и заведения“, подчерта Тома Белев в предаването "Хоризонт до обед".
Сагата започва през 2015 година, когато РИОСВ издава разрешение, независимо че се унищожава единственото находище на вид, който е целеви за опазване на защитената зона от Натура 2000, припомни Белев. Става дума за находище на пчелояди. Пчелоядите няма как да гнездят по бетонни стени, освен ако не са препарирани, отбеляза той. Нарушени по думите му са Директивата за природните местообитания и директивата за птиците.
Това, че нашите контролни органи не ги установяват, не значи, че няма нарушения, категоричен е Тома Белев.
„По простата причина, че те вече не могат да крият тези нарушения, затова ги наричат с други думи. Това е класическата подмяна на новини. Когато видиш нещо, че е бяло, ти казваш, че е черно. В случая имаме хотел и се вижда от всички, че е хотел, но те викат - не, брегоукрепително съоръжение. Ами не е брегоукрепително съоръжение, защото е хотел. Защото брегоукрепително съоръжение не се прави с места за бани и тоалетни“, изтъкна природозащитникът.
Всички, които са го разрешавали, знаят, че ще има голям комплекс за 1000 души. Отходната канализация ще се зауства през пречиствателната станция на курортния комплекс „Св. Тома“, допълни картината Тома Белев.
Българските закони позволяват да съществуват и да бъдат извършвани строежи в нарушение на европейските директиви и на конвенциите, каза в заключение той.
Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб" с подкрепата на Столична община...
Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..
Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..
"Необходим е сериозен ресурс, необходима е нова управленска философия на ползването на водните ресурси , на реконструкцията на ВИК-мрежата в страната, защото можем да определим като "безумие", че в много български общини 80% от водата изтича и само 20% се използва рационално . Тези 80% изтичат, защото мрежата е крайно амортизирана ...
От началото на септември са в сила нови правила за детските столчета в колите . За продажба ще се предлагат изделия само по новия стандарт, но старите също ще могат да се използват, докато не дойде време за тяхната подмяна. Пред БНР Милена Захариева от Фондация "Деца на борда" обясни, че това не са нови и по-скъпи столчета . Просто всички..
Възрастта на човек с инсулт не е критерий, който да води до неприлагане на модерно лечение при по-старите пациенти. По-скоро доста хора остават извън системата заради това, че най-близката до тях болница не е пригодена да предложи съвременно лечение. Това обясни в интервю за БНР доц. Росен Калпачки, ръководител на най-големия специализиран център за..
КНСБ предлага максималният осигурителен доход за 2025 г. да бъде увеличен от 3750 на 4000 лв. Предложението е във връзка с предстоящите обсъждания на бюджета за догодина. Става дума за повишение със същия процент, с който нараства средногодишно средната работна заплата за страната. Това каза пред БНР експертът от синдиката и заместник-председател..
" Всички процесуални действия, които трябва да бъдат извършени, ще бъдат осъществени. Абсурдно е един административен орган да не регистрира политическа..
Минималните разходи, които да отделяме за отбрана, трябва да нараснат на 2.5 % от БВП. Това обясни пред БНР Атанас Запрянов, слубен министър на..