Брегоукрепително съоръжение, а не хотел, се строи в защитената местност Алепу, по известна като Шофьорския плаж. Това установиха при съвместна проверка екипи на РДНСК и община Созопол. Разрешение за строителството на геозащитното съоръжение е издадено през 2018 г., а след завършването му пред него ще започне изграждането на хотелски комплекс.
Регионалната дирекция в Бургас извърши спешната проверка по нареждане на Националната дирекция за строителен контрол.
Строежът, който прилича на 4-етажна сграда, на метри от плажната ивица, всъщност е подпорна стена, която държи земните пластове зад нея, каза директорът на строителното ведомство инж. Милен Ненчев.
„Четирите нива, които са изпълнени, не са сграда, а са строеж. И само по себе си това представлява укрепително съоръжение“, обясни той.
Хотелският комплекс, който е вторият етап от проекта „Алепу вилидж“, ще бъде изграден пред издигнатата вeче стоманобетонна конструкция, каза още Милен Ненчев.
„Вторият етап се разпростира и по местоположение се намира в източна посока от изграденото вече съоръжение, като терасовидно или стъпаловидно намалява своята етажност и в най-ниската си част е с едноетажна височина“, допълни той.
В момента строителството е спряно, обектът е ограден, а пред него на плажната ивица са наредени чадъри.
От строителната камара в Бургас заявиха пред БНР, че е напълно възможно обектът да се използва и като сграда. Иначе имало различни технологии за укрепване на свлачища, а тази била с използването на контрафорси и стоманобетонни кубове. В момента обектът е ограден и обезопасен, навсякъде са поставени предупредителни табели, а районът постоянно се почиства.
Техническият ръководител Симеон Тодоров обясни пред БНР, че свличанията на земна маса продължават и поясни на какъв етап е строителството:
"Според указателната табела, укрепваме свлачището - първи етап. Извършваме строително-монтажни работи. Връзваме армировка, сглобяваме кофраж. Не мога да кажа дали после ще се ползва за жилищна сграда или не. Укрепването трябва да приключи максимално бързо. За втория етап не съм виждал нито проект, нито идея, нито работен, нито никакъв".
Сигналът до контролните органи беше изпратен от природозащитна организация, а снимки на обекта се разпространяват в социалните мрежи.
"Това го видяхме само преди 1 месец, когато 250 дка степи бяха разорани и се установи при проверката, че те не са разорани, просто колите са преминавали върху тях. Сега виждаме един хотел, но те твърдят – това не е хотел, той няма да се обитава. Това са вече алтернативни новини, пускани от съответните административни органи“, заяви природозащитникът.
По наш сигнал бяха глобени изграждащите това уж съоръжение за спиране на свлачище, защото фирмата беше навлязла на плажа и го беше насипала, посочи още Белев.
„Това, което се строи в момента, е част от хотелския комплекс и той се строи успоредно. Каквото и да приказват контролните органи, тези стоманобетонни кутии, а не кубове, ще бъдат сграда със съответните санитарни възли, места за хранене, ресторанти и заведения“, подчерта Тома Белев в предаването "Хоризонт до обед".
Сагата започва през 2015 година, когато РИОСВ издава разрешение, независимо че се унищожава единственото находище на вид, който е целеви за опазване на защитената зона от Натура 2000, припомни Белев. Става дума за находище на пчелояди. Пчелоядите няма как да гнездят по бетонни стени, освен ако не са препарирани, отбеляза той. Нарушени по думите му са Директивата за природните местообитания и директивата за птиците.
Това, че нашите контролни органи не ги установяват, не значи, че няма нарушения, категоричен е Тома Белев.
„По простата причина, че те вече не могат да крият тези нарушения, затова ги наричат с други думи. Това е класическата подмяна на новини. Когато видиш нещо, че е бяло, ти казваш, че е черно. В случая имаме хотел и се вижда от всички, че е хотел, но те викат - не, брегоукрепително съоръжение. Ами не е брегоукрепително съоръжение, защото е хотел. Защото брегоукрепително съоръжение не се прави с места за бани и тоалетни“, изтъкна природозащитникът.
Всички, които са го разрешавали, знаят, че ще има голям комплекс за 1000 души. Отходната канализация ще се зауства през пречиствателната станция на курортния комплекс „Св. Тома“, допълни картината Тома Белев.
Българските закони позволяват да съществуват и да бъдат извършвани строежи в нарушение на европейските директиви и на конвенциите, каза в заключение той.
Абитуриентите трябва да плащат сами здравните си осигуровки до започване на работа или до началото на академичната учебна година, припомнят от НАП. Пред БНР експертът от агенцията Светла Стоянова обясни: "Хубаво е учениците, които са завършили тази година, да знаят и в еуфорията си да не забравят, че оттук нататък имат задължение за своето здравно..
" Комбинация между политически лица и експерти е най-добрата формула, за да може да има ясна отговорност и да се знае за важните за ясните решения, които трябва да се вземат, защото и решенията за еврозоната, и за Шенген ще нарушат определени интереси в държавата, трябва лицата, които вземат съответните позиции, да могат да отстоят тези решения"...
"ГЕРБ и ПП-ДБ заедно имат 19,6% от гласовете на всички българи, които имат право на глас. 81% близо са гласували не за тях, не ги харесват. Не може с 19-20% подкрепа да се правят непопулярни мерки . Имаме нужда от правителство с максимално широка парламентарна подкрепа." Това мнение изрази в интервю за БНР Васил Велев, председател на..
" Моят случай е дребен и частен, но е знаков за това, че в тези години, в тази част от света някой може да бъде изнудван какво да казва, да не казва, или въобще да не говори . Но ето - случи се на мен ... Връщаме се към 70-те години на 20 век. Ужасно нещо е това". Това каза пред БНР д-р Мирослав Ненков, дългогодишен анестезиолог във..
"Ако тази дискредитирана формула не за коалиция, а за кооперация между ГЕРБ и ПП не се случи, отново на ход са избори, на ход е гласът на народа. Дори нови избори няма революционно да променят нещата." Това каза пред БНР политологът д-р Мария Матеева - Казакова , консултант по стратегическо планиране на политиките на ЕС, дългогодишен..
Зад "майчината смъртност" стоят проблеми от десетилетия , заяви пред БНР журналистът Надежда Цекулова. При всеки трагичен случай търсим персонална вина, но никога не стигаме отвъд този разговор, подчерта тя и добави: " Трябва да търсим причините и решенията отвъд конкретния казус , за да не се мултиплицират и повтарят отново и отново..
Фермери от Пловдивско подаряват млякото си . Единственото изискване е желаещите да отидат до фермите им и да си носят празни бутилки. Причината за това решение на животновъдите е продължаващият дълго време натиск върху изкупните цени на кравето мляко и внезапният отказ на голяма мандра да изкупува млякото, въпреки подписания договор . Фермерът..
Президентът лобира да няма редовно правителство. Поведението му е неприемливо. Това мнение изрази пред БНР адвокат Петромир Кънчев от инициативата..
" Случващото се в прокуратурата плюс отношението на президента около тези процеси катализира случването на нещо, което не съм предполагал, че могат да се..