Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

РДНСК: На Алепу се строи подпорна стена, а не хотел

Тома Белев: Брегоукрепително съоръжение не се прави с помещения за бани и тоалетни

| обновено на 03.06.20 в 14:18
Екипи на РДНСК и община Созопол извършиха проверка на строежа в защитената местност Алепу.
Снимка: Даниела Костадинова

Брегоукрепително съоръжение, а не хотел, се строи в защитената местност Алепу, по известна като Шофьорския плаж. Това установиха при съвместна проверка екипи на РДНСК и община Созопол. Разрешение за строителството на геозащитното съоръжение е издадено през 2018 г., а след завършването му пред него ще започне изграждането на хотелски комплекс.

Регионалната дирекция в Бургас извърши спешната проверка по нареждане на Националната дирекция за строителен контрол.

Строежът, който прилича на 4-етажна сграда, на метри от плажната ивица, всъщност е подпорна стена, която държи земните пластове зад нея, каза директорът на строителното ведомство инж. Милен Ненчев.

„Четирите нива, които са изпълнени, не са сграда, а са строеж. И само по себе си това представлява укрепително съоръжение“, обясни той.

Хотелският комплекс, който е вторият етап от проекта „Алепу вилидж“, ще бъде изграден пред издигнатата вeче стоманобетонна конструкция, каза още Милен Ненчев.

„Вторият етап се разпростира и по местоположение се намира в източна посока от изграденото вече съоръжение, като терасовидно или стъпаловидно намалява своята етажност и в най-ниската си част е с едноетажна височина“, допълни той.

В момента строителството е спряно, обектът е ограден, а пред него на плажната ивица са наредени чадъри.

От строителната камара в Бургас заявиха пред БНР, че е напълно възможно обектът да се използва и като сграда. Иначе имало различни технологии за укрепване на свлачища, а тази била с използването на контрафорси и стоманобетонни кубове. В момента обектът е ограден и обезопасен, навсякъде са поставени предупредителни табели, а районът постоянно се почиства

Техническият ръководител Симеон Тодоров обясни пред БНР, че свличанията на земна маса продължават и поясни на какъв етап е строителството: 

"Според указателната табела, укрепваме свлачището - първи етап. Извършваме строително-монтажни работи. Връзваме армировка, сглобяваме кофраж. Не мога да кажа дали после ще се ползва за жилищна сграда или не. Укрепването трябва да приключи максимално бързо. За втория етап не съм виждал нито проект, нито идея, нито работен, нито никакъв".

Сигналът до контролните органи беше изпратен от природозащитна организация, а снимки на обекта се разпространяват в социалните мрежи.

Снимка: Даниела Костадинова, БНР
Строителството в местността предизвика остри реакции на обществото. От фондация "Биоразнообразие" опитаха да се противопоставят и да спрат проекта с аргумент, че местността е защитена, но се оказа, че инвеститорите притежават всички необходими документи. Въпреки това, заради нарушаването на етапността на строителните работи и нередности в техническата документация, строителството на три жилищни сгради беше спряно. Продължава обаче първият етап от проекта, който предвижда укрепването на свлачище. 

„Проверките винаги показват едно и също – няма нарушения. Трябва да отчетем, че управлението в този случай е преминало на фаза, когато виждаш хотел, да твърди – ама това не е хотел", коментира пред "Хоризонт" екологът Тома Белев, представител на Асоциацията на парковете в България и член на екипа на гражданското сдружение „Бетономорие“, което активно се ангажира с казуса.

"Това го видяхме само преди 1 месец, когато 250 дка степи бяха разорани и се установи при проверката, че те не са разорани, просто колите са преминавали върху тях. Сега виждаме един хотел, но те твърдят – това не е хотел, той няма да се обитава. Това са вече алтернативни новини, пускани от съответните административни органи“, заяви природозащитникът.

По наш сигнал бяха глобени изграждащите това уж съоръжение за спиране на свлачище, защото фирмата беше навлязла на плажа и го беше насипала, посочи още Белев.

Това, което се строи в момента, е част от хотелския комплекс и той се строи успоредно. Каквото и да приказват контролните органи, тези стоманобетонни кутии, а не кубове, ще бъдат сграда със съответните санитарни възли, места за хранене, ресторанти и заведения“, подчерта Тома Белев в предаването "Хоризонт до обед".

Сагата започва през 2015 година, когато РИОСВ издава разрешение, независимо че се унищожава единственото находище на вид, който е целеви за опазване на защитената зона от Натура 2000, припомни Белев. Става дума за находище на пчелояди. Пчелоядите няма как да гнездят по бетонни стени, освен ако не са препарирани, отбеляза той. Нарушени по думите му са Директивата за природните местообитания и директивата за птиците. 

Това, че нашите контролни органи не ги установяват, не значи, че няма нарушения, категоричен е Тома Белев. 

„По простата причина, че те вече не могат да крият тези нарушения, затова ги наричат с други думи. Това е класическата подмяна на новини. Когато видиш нещо, че е бяло, ти казваш, че е черно. В случая имаме хотел и се вижда от всички, че е хотел, но те викат  - не, брегоукрепително съоръжение. Ами не е брегоукрепително съоръжение, защото е хотел. Защото брегоукрепително съоръжение не се прави с места за бани и тоалетни“, изтъкна природозащитникът. 

Всички, които са го разрешавали, знаят, че ще има голям комплекс за 1000 души. Отходната канализация ще се зауства през пречиствателната станция на курортния комплекс „Св. Тома“, допълни картината Тома Белев.

Българските закони позволяват да съществуват и да бъдат извършвани строежи в нарушение на европейските директиви и на конвенциите, каза в заключение той.  

Снимки: Даниела Костадинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16