Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За заровените в мангановата мина "Оброчище" неизплатени заплати

Проблемите в мина "Оброчище" тлееха години наред. Сега бившите вече работници имат да получават неизплатени заплати.
Снимка: БГНЕС

Миньорите от мангановата мина „Оброчище“ разполагат с 11 дни, за да кандидатстват пред Фонда за гарантиране на вземанията. Повече от 18 месеца те не са получавали заплати.

Мината не работи от месеци, концесионерът на рудника - „Евроманган“ е обявен през март в несъстоятелностРаботниците от години сигнализират за нередности и организират протести. „Оброчище“ е една от най-големите манганови мини в света и най-голямата в Европа.

Работниците имат две възможности да получат забавените си възнаграждения. Единият е да кандидатстват пред Фонда за гарантиране на вземанията. Другият – пътят на индивидуалните дела, каквито част от тях вече са завели.

Концесионерът и до момента не е представил ведомости, които като документи да послужат пред институциите.

Павел Костадинов е завел индивидуално дело. Той е работил за „Евроманган“ 10 години, бил е освободен от длъжност през март 2019 г. Има да получава 9 заплати.

„Заведох дело за незаконно съкращение и го спечелих. Също така съм завел дело и за неизплатени заплати, което също съм спечелил. Най-интересното е, че в НОИ, където се подават документи за кандидатстване към Фонда за гарантиране на вземанията, изглежда, че една справка, която чакат всички работници, за да вземат заплати от фонда, е с по-голяма стойност от съдебно решение, което е някаква аномалия за мен. Съдебен акт да е с по-малка стойност от някаква справка от някоя си фирма, независимо коя фирма“, коментира Костадинов пред БНР.

Димитър Андреев е бил заварчик в мината 8 години. Дължат му 6 заплати. Той няма навършени години за пенсия, не успява да се намери работа и разчита на доходите на съпругата си. „Съпругата каквото изкара, това е. Няма откъде. Ходих да търся работа. Аз съм на 57 години. Казват – ние търсим млади. И няма“, споделя той.

Над 24 хиляди лева неизплатени заплати има да получава и Йоан Димитров. Той е работил като началник участък „Добив“. „Аз горе-долу му загубих края, но някъде около 15-16 заплати имам да вземам.“ Казва, че всички в неговото положение разчитат на Фонда за гарантиране на вземанията. „Не могат да накарат един работодател да даде ведомостите. Това не е ли смешно? Хората седят гладни“, отбелязва Димитров, който вече е пенсионер с 30-годишен трудов стаж под земята. „И благодарение на туй, че съм взел пенсия, имам с какво да живея“, изтъква той.

Йоан Димитров разказва, че е работил почти в цяла България, но по думите му „това е една от най-добрите, най-хубавите мини“ у нас, сравнима като богатство със златното находище в Челопеч. 

Долу има манган за 500 години напред. Това е четвъртото по големина находище в света, най-голямото в Европа. От Бяла до Шабла е манганът, тук до Добрич, а под морето колко има само руснаците знаят. Това е огромно море от манган.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05