Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за диригента и композитор Евгени Чешмеджиев

Поводът да припомним делото на известния хоров диригент и композитор Евгени Чешмеджиев е 90-годишнината от неговото рождение на 23 май 1930 г. 

Той е син на известния композитор, хоров диригент и етнограф Йосиф Чешмеджиев. Завършва Музикалната академия като ученик по композиция на проф. Панчо Владигеров, оркестрово дирижиране при проф. Асен Димитров и хорово дирижиране при проф. Геори Димитров. От 1960 г. е диригент на Софийския пощенски хор - колектив с дългогодишна история, в който диригент е бил и собствения му баща, и още други известни дейци на хоровото дело у нас. Но именно Евгени Чешмеджиев се заема с цялостното обновяване на хора и по отношение на репретоара, и в стилистическо отношение, допринася за професионалното му израстване. Освен традиционните 25-30 концерта годишно из цялата страна, Пощенският хор прави гостувания в много страни на Европа - в Югославия, бившата ГДР, Унгария, Словакия, Румъния, Италия. Посещава и много български градове.

Навсякъде Софийският пощенски хор е посрещан с аплодисменти и възхищение. Възторжени са и рецензиите за неговия диригент Евгени Чешмеджиев. В белградския вестник “Борба“ от 1963 г. четем:
„Евгени Чешмеджиев води своя хор с лек и прецизен жест, много вещо и въздействащо.“
В магдебургския вестник “Нов път“ през 1964 г. пише:
“Евгени Чешмеджиев владееше изцяло голямото певческо дарование на хора. Отличната му мануална техника и точни встъпления гарантираха презицност в пеенето на хора и в най-сложните творби. Обаятелното въздействие, което се излъчваше от него, покори еднакво и хор, и слушатели“

Не случайно през 1973 г. хорът е отличен с първа награда и купата на фестивала на престижния международен хоров конкурс в Гориция, Италия. Софийският пощенски хор печели не само чуждестранната публика - той е лауреат и на традиционните републикански фестивали на художествената самодейност у нас, носител е на златни и сребърни отличия и се налага като един от водещите хорови колективи у нас.

Междувременно Евгени Чешмеджиев работи в редакция "Хорова музика" на Българското национално радио.

Като композитор той оставя значително творчество - оратория-опера “Езичници”, пиеси за симфоничен и струнен оркестър, инструментални пиеси, над 200 хорови и солови песни. Той е носител на редица награди: от конкурса Виоти в Италия (1960), на БНР (1964), голямата награда на Министерството на народната просвета (1985).

Евгени Чешмеджиев умира на 17 януари 2009 г.

Чуйте в звуковия файл изпълнение на Смесения хор на БНР с диригент Методи Матакиев на песента "Ден денувам" от Евгени Чешмеджиев по текст на Пейо Яворов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлия Аткова

Юлия Аткова: Искаме да образоваме комплексни артисти

Нашето желание е да образоваме едни комплексни артисти, хора на изкуството, каза пред БНР Юлия Аткова – директор на Частната професионална гимназия по сценични изкуства и мениджмънт АКАТАМУС. Според нея едно от слабите места в българското образование е, че всички деца, независимо от техните интереси и таланти, учат по една и съща програма:..

публикувано на 28.03.24 в 12:10

Стефано Пода постави “Русалка“ в Телавивската опера

Нимфи, сирени, русалки... В повечето случаи присъдата над тези митични същества е като на прекрасни изкусителки на мъже, които искат да ги подмамят и унищожат във водата. Човешките жени ги чувстват конкурентки. Може би първият адвокат, който се опитва да защити тези красиви морски създания, е Ханс Кристиан Андерсен с прекрасната си приказка за..

публикувано на 27.03.24 в 14:54

Предстои II международен балетен конкурс "Сара-Нора Прима"

Започна записването за участие във II издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, който ще се проведе от 1-ви до 6-и юли на сцената на Бургаската опера . Състезанието ще бъде в три възрастови групи при следния репертоар:  Група А / 9-12 г. – две класически вариации и една съвременна хореография, Група В / 13-16 г. и Група С..

публикувано на 27.03.24 в 14:17
Емил Минчев

"Светлосянка" – връзка между световете в първия аудиосериал на Емил Минчев

Емил Минчев , когото познаваме като автор и преводач, издаде първия си  аудиосериал . Той се казва  "Светлосянка"  и е определян като зашеметяващо приключение, развиващо се между два свята – този на живите и този на мъртвите. "На преден план тук е ърбън фентъзи елемента, действието се развива в отвъдното, а  мистерията е..

публикувано на 27.03.24 в 10:56
Националните награди за сценични изкуства –

"Икар" в 23 категории тази вечер в Народния театър

Днес отбелязваме Световния ден на театъра.  Тази вечер в Народния театър "Иван Вазов" ще бъдат връчени за 50-и юбилеен път наградите ИКАР. Актрисата Мария Каварджикова ще получи ИКАР за изключителен принос към българския театър, а за чест и достойнство ще бъде отличен сценографа Вечеслав Парапанов. На днешния 27 март отбелязваме..

публикувано на 27.03.24 в 07:36

Поредицата “Опера в киното“ идва в България

На 6-и април в България ще стартира първият сезон на международния проект “Опера в киното” . В салоните на “Синема Сити“ в цялата страна ще имаме възможността да гледаме четири великолепни оперни продукции: от фестивала в Брегенц - “Мадам Бътерфлай“ от Пучини /на 6-и април/, и от “Арена ди Верона“ -  “Травиата“ от Верди /на 20-и април/, с..

публикувано на 26.03.24 в 18:15

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 23-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: - Представяме предстоящия първи сезон на международната програма “Опера в киното“ в разговор с г-н Ами Елла от израелската компания продуцент - Кореспондентката на БНР в Израел Искра Декало разказва за..

обновено на 26.03.24 в 17:27