Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Ковачева: Увеличават се оплакванията от колекторските фирми

Диана Ковачева
Снимка: Ани Петрова

Броят на оплакванията от колекторските фирми и от фирмите за бързи кредити е нараснал по време на извънредното положение, алармира  омбудсманът Дина Ковачева в писмо до  председателя на парламента Цвета Караянчева и на правната комисия Анна Александрова. Общественият посредник посочва, че в дейността на тези фирми трябва да бъде сложен ред и прави някколко предложения в тази посока

Чисто съдебно минало за работещите във фирмите за събиране на вземания; забрана да се дават сведения за длъжника на трети лица и ограничаване на времето на общуване с него са сред предложенията на омбудсмана Ковачева.

Тя иска още на колекторските дружества да се забрани да начисляват такси, неустойки или санкции, които не са предвидени в договора със съответния потребител, като при условие че събират вземанията, да се ограничат правата им до начисляване на разумните разноски по събиране на вземането.

И още - да се обмисли забрана на доставчиците на обществени услуги - монополисти да прехвърлят вземанията си на колектори, тъй като те разполагат с достатъчен ресурс и възможности сами да организират събиране на дълга, предлага Ковачева.

Според нея при неспазване на правилата, фирмите за събиране на вземания трябва да търпят строги санкции от страна на контролен орган, какъвто може да бъде Комисията за защита на потребителите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Лидерът на „Изправи се.БГ“ Мая Манолова внесе в Народното събрание Законопроект срещу колекторите, който трябва да ограничи тяхната дейност срещу гражданите.

Мая Манолова внесе в НС законопроект за колекторските фирми

Лидерът на Гражданското движение „Изправи се.БГ“ Мая Манолова внесе в деловодството на НС проектозакон за колекторите. Това е първият законодателен опит за регламентиране дейността на колекторските фирми. Дейността на колекторските фирми засяга..

публикувано на 01.06.20 в 20:03
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константинос Тасулас с с настоящата президентка на Гърция Катерина Сакеларопулу.

Константинос Тасулас е новият президент на Гърция

Новият президент на Гърция е Константинос Тасулас,който ебивш председател на парламента. С гласовете на депутатите от управляващата консервативна партия и няколко независими народни представители Константинос Тасулас получи 160 гласа в своя..

публикувано на 12.02.25 в 11:45
Сандро Гоци

Сандро Гоци, Renew: Европа отново трябва да стане силна

Европа отново трябва да стане силна. Това заяви пред БНР евродепутатът Сандро Гоци от Renew – "Обнови Европа", бивш италиански държавен секретар по европейските въпроси. Той е избран за член на Европейския парламент от Франция. Евродепутати:..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

Задържаха непълнолетни с нарковейпове в Шумен

Трима непълнолетни са арестувани в Шумен за притежание и разпространение на вейпове с наркотични вещества. Това съобщават от шуменската полиция. След получена информация е извършена проверка в центъра на града на 10 февруари следобед. От непълнолетните..

публикувано на 12.02.25 в 11:25

Икономическият дебат - ключов за сесията на ЕП, според родни евродепутати

Икономическият и финансов дебат е ключов за сесията на ЕП. Това е мнението на евродепутата от Европейската народна партия Андрей Ковачев.  "Темата не се променя. Тя е как да направим ефективна и конкурентоспособна европейската икономика , точно..

публикувано на 12.02.25 в 11:23

Антикорупционният фонд сигнализира европрокуратурата за съмнителна обществена поръчка за "Чирен"

Антикорупционният фонд изпрати сигнал до две европейски институции за съмнителна обществена поръчка на "Булгартрансгаз" за газовото хранилище "Чирен", обявена в края на януари. Сигналът е до Европейската прокуратура, която разследва злоупотреби с..

публикувано на 12.02.25 в 11:21

Камион блъсна и уби жена на столичен булевард

Жена е починала, след като е била блъсната от камион на столичния бул. "Тодор Александров". Инцидентът е станал около 10 часа. На мястото има полиция. Пробите на водача на камиона за алкохол и наркотици са отрицателни. Причините за..

публикувано на 12.02.25 в 11:08
Бойко Борисов

Борисов отговори на ПП-ДБ: Не бързам с назначенията в регулаторите!

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отрече обвиненията на ПП-ДБ, че се бърза с назначенията на нови състави на регулаторите. Той беше категоричен, че няма да търси подкрепата на ПП-ДБ там, където се изисква квалифицирано мнозинство от над 160 гласа...

публикувано на 12.02.25 в 11:05