Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мохамед Халаф: Проблемът на Ирак, това е намесата на Иран

Журналистът Мохамед Халаф
Снимка: Ани Петрова

Предизвикателствата пред новия иракски премиер Мустафа ал Кадими са няколко, но е много важно да намали напрежението между Иран и  САЩ вътре в страната му, заяви пред БНР журналистът Мохамед Халаф.

„В Ирак от 17 години, след свалянето на Саддам Хюсеин, влиянието на Иран фактически е най-голямо, дори американците нямат това влияние, макар че свалиха Саддам Хюсеин и управляваха в Ирак в продължение на 8 години“, каза той в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

„Първо, той трябва да намери начин да успокои протестиращите от октомври младежи срещу корупцията и квотното разпределение на министерски кресла и постове в Ирак. Става дума за етническо, религиозно сектантско разпределение на постовете в резултат на което липсва компетентност. Кадими се опита първо това да направи, но срещна голям отпор от политическите партии, особено от проиранските партии и техните въоръжени марионетни организации“, обясни журналистът.

Халаф посочи, че за четири месеца са убити около 400 протестиращи младежи при откриване на огън срещу демонстрациите, от което следва друго предизвикателство.

„По какъв начин той ще успее да изземе оръжието от различните милиции, които фактически са скубали държавата и властта досега. Правителствата не управляваха, а милициите и въоръжените групи, които са другото крило на политическите партии във властта, определяха политическия, икономическия и социален дневен ред“.

„Друго, което той трябва да направи е да намали влиянието на Иран – политическо, икономически, културно, в армията, даже и религиозно“, каза още Халаф.

Премиерът Мустафа ал Кадими говори в парламента при одобряването на правителството му.

Той коментира ситуацията в Ирак месец след одобряването на новото правителство начело с бившия шеф на разузнаването Мустафа ал-Кадими, който е бил журналист и главен редактор. Както и проблемите пред него - джихадистка „Ислямска държава“ надига глава северно от Багдад, на юг и в самата столица се „пробуждат“ протестите от миналата есен срещу корупцията и клиентелизма, четворното намаление на държавните приходи вследствие от срива на петролните цени и, не на последно място, претенциите на САЩ за нов стратегически договор, които почти сигурно ще доведат до сблъсък с Иран.

Халаф каза, че на 15 юни предстоят преговори между САЩ и правителството на Ирак за присъствието на американските войски в страната и по какъв начин ще бъде изпълнен договорът между двете страни от 2008 г. при американския президент Джордж Буш. Той посочи, че след това начело на САЩ е застанал Барак Обама, който изтегли американските войски от Ирак и започнаха проблемите с появата на „Ал Кайда“ и трансформацията ѝ в джихадистката „Ислямска държава“.

Според журналиста джихадистката болест може да бъде излекувана, ако иракският народ успее да реши проблемите, довели до създаването на такива организации и в Сирия, и в Либия, както и „Боко харам“ в Нигерия, талибаните, Хамас, Ислямски джихад…

„Има проблеми вътре в обществото, натрупани в продължение на 60 години. Проблеми, свързани с представянето на различните етнически и религиозни групи във властта… Но проблемът на Ирак, това е намесата на Иран, която привлича намеса на други държави в региона. Когато Иран създава толкова много марионетни организации, като ги въоръжава и финансира, това повлича реакция от Саудитска Арабия, Катар и други държави в региона да поощряват, финансират и въоръжават – първо „Ал Кайда“, а след това трансформирането ѝ в „Ислямска държава“, каза Халаф.

Премиерът Кадими разглежда карта в Киркук, където обяви операция срещу „Ислямска държава“.

„Точно това иска президентът Тръмп – Иран да прекрати намесата си в този регион – Ирак, Сирия, Йемен Ливан и т.н.“, посочи журналистът.

Според Халаф новият премиер на Ирак е успял да получи подкрепа от проирански партии и да формира правителство заради намаляване на иранското влияние след убийството на влиятелния командир на елитните сили „Ал Кудс“ ген. Солеймани, както и заради отслабването на Иран в резултат на американските санкции и пандемията от коронавируса.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44