Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дърворезбарят Алексей Алексиев посвети творба на пострадалите от Covid-19

Столичната община му отказва да извае лика на Св. Иван Рилски в Докторската градина

Снимка: БГНЕС
Докато чака разрешение от Столичната община да измайстори образа на Свети Иван Рилски в Докторската градина, дърворезбарят Алексей Алексиев започна работа по нов проект - "Една вишна го повика" в столичния район "Лозенец", посветен на жертвите и пострадалите от Covid-19.

"Минавах оттам, видях, че е изсъхнала и реших да й дам нов живот. Темата е актуална, за доста хора и болезнена. Коронавирусът, епидемията по цял свят. Това дърво е символ и е посветено на всички жертви на коронавируса по света. Няма още такъв паметник, това е първият", разказа той в предаването "Рано в неделя".


"Вече има хора, които минават от там, гледат, радват се, интересно им е", обясни дърворезбарят, който не се е отказал да вдъхне нов живот на изсъхнало дърво в Докторската градина, като измайстори лика на Свети Иван Рилски. Според него мястото е подходящо, защото светецът от Рила е лекувал и е помагал и на хора с психични заболявания. Инициативен комитет събира подписка в подкрепа на проекта, но художествен съвет към Столичната община отказва това да се случи.

"Аз просто не разбирам отказа на Столичната община, защото там не присъства никаква мотивация. Не се казва защо е този отказ. Заради проблем с мястото, заради проблем с художествена стойност, заради проблем със самия светец? Дървото, върху което смятам да се направи, също е изсъхнало. Аз работя само върху мъртва вече дървесина, която алтернативата е да бъде отсечена и изхвърлена", уточни Алексиев.

С Алексей Алексиев можете да се видите в район "Лозенец", между църквата и сградата на Българския червен кръст, на два метра от бюст-паметника на Джеймс Баучер.


Интервю с Алексей Алексиев чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00