Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дариха апаратура за учебна практика на бъдещи терапевти и рехабилитатори

Снимка: Здравка Маслянкова

Единствената училищна паралелка за терапевти и рехабилитатори в област Велико Търново получи дарение от апаратура, с която нормално да се провеждат практическите занятия по рехабилитация и кинезитерапия. Граждани дариха три медицински апарата на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. 

Учебното студио по терапия и рехабилитация в Хуманитарната гимназия вече ще провежда нормално учебните практики и обучението на бъдещите рехабилитатори и кинезитерапевти. Дарението включва уреди за магнитотерапия, ултразвукова и електротерапия. „Досега децата само гледаха, а от новата учебна година реално ще могат да работят с тези уреди“, обясни учителката Силвия Петрова.

„С тези три апарата ще се учим. Всяка изминала година идват все нови и нови ученици, на които им е необходимо наистина да видят на живо как стават процедурите, как се изпълняват и какъв е ефектът. Досега нямахме такива апарати. С помощта на болниците, където посещаваме и караме учебната практика – децата виждат, запознават се с апаратите, но само се запознават. На тях не им е разрешено да работят с пациенти. Мисля, че не беше достатъчно, а сега тук, в кабинета, ще можем наистина да покажем.“

Повече от 30 ученици ще ползват новите апарати за терапевтични процедури чрез магнитно поле, с ултразвук и чрез електричество.

Инициатор на дарителската кампания за трите апарата е застрахователят от Велико Търново Венелин Иванов. Директорът на училището разказал на дарителя за новите специалности и споделил, че не е по силите на училищния бюджет да отдели малко над 2000 лева за медицинската апаратура, която е нужна за качественото обучението на децата.

„Както в стари времена хората в градовете и селата на България не са чакали от някъде да дойдат средства. Едно време Първа гимназия, сегашната Хуманитарна гимназия така се е издържала - от градския еснаф и от църквата. Реших, че сумата, която видях и получих като оферти от различни фирми, не е много голяма. Потърсих помощ от приятели“, разказва той.

Един от отзовалите се в дарителската кампания за новата апаратура за бъдещите терапевти и рехабилитатори е и Венцислав Спирдонов, председател на Великотърновския общински съвет.

„Аз винаги гледам гимназията да върви нагоре, а единият от начините е освен чрез добрите учители, които се събраха тук, е да имат и добра база. За добрата база не е хубаво само да разчитаме на общинските пари. Въз основа на няколко приятелства сега направихме това дарение, преди няколко месеца – друго. Надявам се, че скоро ще оборудваме всички ученици с таблети. Ще има повече уреди за тази паралелка. Гимназията да си върне своето място в учебната зона на Велико Търново“.

Голяма част от завършилите паралелка от специалността „Извършване на термални процедури в балнеологични и други възстановителни центрове“ вече работят в спа хотели, други са продължили образованието си. Директорът на Хуманитарната гимназия във Велико Търново Павлин Витанов посочи, че успешно приключват втория срок с дистанционното обучение. Само четирима ученици не са имали устройства, но са получили от училището таблетите, дарени за паралелката по журналистика.

Някои от децата са по-активни в дигиталната среда, отколкото в училище и обратното, но всички деца искат на училище, физически. Готови сме от новата учебна година да преподаваме, това е нашето желание. Заявяваме като план прием традиционната ни паралелка по журналистика за 26 деца и една професионална паралелка с две професии. Половината е с направление „Терапия, рехабилитация и изпълнител на термални процедури“, а втората половинка от 13 деца е заявена от бизнеса. Тя е „Лаборант за хранително-вкусовата промишленост“ – също една много необходима и много високо заплатена професия, както се оказа“.

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15