Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпросник ще оценява мястото на БГ индустрията в европлановете за Космоса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпросник ще търси отговори за това какво е мястото на българската индустрия в европейските планове за Космоса. Документът и новите предложения към бизнеса за участие в проекти на ЕС бяха представени на онлайн информационна сесия.

Динка Динкова, която е от дирекцията за новосформираната в ЕК Главна дирекция „Отбранителна индустрия и Космос“ посочва, че по различни програми за изследванията в Космоса има близо 30 милиарда евро. И това е доказателството, че за ЕС космическите изследвания са приоритет. България също може да е част от тези проекти, става ясно от думите ѝ и изброи възможните сектори.

"Програма за насърчаване на бизнеспредприемачеството, програма за стартъп компании, която ще предлага и достъп до рисково финансиране на най-добрите идеи. Другият нов момент - програмата предвижда и по-разширена роля на Европейската агенция за спътникова навигация, базирана в Прага, която ще бъде натоварена с експлоатацията на тези европейски системи, разработването на нови приложения и нови пазари. Тези програми са отворени и достъпни за всички, за малки и големи предприятия от малки и големи държави членки и надявам се българското участие да бъде все по-активно, за да може България да затвърди и доразвие своите позиции в този стратегически сектор, който би могъл да се превърне в истински мотор за модерна икономика".

Статистиката -  до сега към края на март има 87 български предложения към Европейската космическа агенция. Има 30 одобрени и 22 извършени дейности, 7 са били в процес на одобрение. Една е била отложена заради Covid. 

По данни на Министерството на икономиката за петте тръжни процедури, проведени от 2015 година насам са усвоени 3,480 милиона евро чрез 22 договора. 

Икономическото министерство посочва, че българските фирми подобряват представените от тях проекти, тъй като нивото за успеваемост е средно 34 процента. Но е нужно и повишаване на качеството на предлаганите проекти, за което се дават точки. 

Бизнес специалисти обясняват, че само 20 процента от усилията са за изстрелване, а останалите за технологичния процес. И тук е мястото, където може да наблегнат българските фирми, обясни Камен Илиев, който е директор на бюро за трансфер на аерокосмически технологии, което работи заедно с БАН:

"Единственият начин за по-малките страни да се включат в космическите изследвания е именно тази интеграция, която освен всичко друго координира националните, европейските и международните космически програми. Космосът е сложна дейност, изискват се много усилия, изисква се много капацитет познания и наскоро чух уважавания от мен професор Гецов в едно изказване да казва, че Космосът е фактически лакмус за всяка една страна, за нивото на нейните индустриални и технически способности. И това е точно така. Ако вие можете да правите нещо в Космоса, то може да се счита, че това е индустриално развита държава. И това е голямото предизвикателство пред България, пред българския бизнес, пред българската държавна администрация именно да намерим тази пресечена област между нашите икономически възможности и нашите технологични възможности".

Затова Камен Илиев казва, че бизнесът трябва да попълва анкетата, която трябва да даде картина на потенциала за развитие на българския индустриален и научен капацитет в космическия сектор, неговите технологии и готовност за сътрудничество с Европейската космическа агенция. 

Желяз Енев, директор на Дирекция „Икономическа политика” в Министерство на икономиката, казва, че и това ще е достатъчно България да излезе с написана българска космическа програма. 

"Не желаем да разработваме космическа програма, която няма сериозни основания, не е основана на факти, на оценка, на потенциала, на интереса на нашите фирми, на оценка на техните възможности. Публичните средства не са неограничени, в този смисъл следва всеки лев да бъде изразходван по възможно най-ефективен начин. И още една причина - постиженията на България в областта на Космоса, не е моя оценка, силно са намалили своя обем. При липса на ясно осъзнаване къде сме и къде искаме да отидем, не е възможно да се разработи стратегия, която да бъде изпълнима и полезна за отрасъла. Затова ние също очакваме резултатите от проучването, за да разработим документа".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

7-годишни момчета запалиха чужда къща в село Габровница

Полицаи от районното управление в Монтана са установили малолетни извършители на пожар на къща в село Габровница.  Това са 7-годишни момчета от същото населено място.  На 26 юли те умишлено запалили имота на 42-годишен жител на Габровница. В резултат на пожара е изгоряла цялата покривна конструкция - около 120 кв. м., и част от домакинската..

публикувано на 02.08.24 в 13:04

От 9 до 18 август МВнР няма да приема заявления за визи и за български паспорти и лични карти

От 9 до 18 август Министерството на външните работи няма да приема заявления за визи, за български документи за самоличност - паспорт и лична карта, става ясно от сайта на министерството.  Причината за временното спиране е, че министерството е в процес на изпълнение на мащабен проект, предварително съгласуван с всички отговорни институции в..

публикувано на 02.08.24 в 12:57

Кюстендил отбеляза 121-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание

121-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание отбелязаха в Кюстендил. С решение на Общинския съвет от 1997 год. 2 август е официален празник за града, а основанието е сериозният принос на района в подготовката, помощта, оказвана на преминаващи оттук чети и даване подслон на дейци на национално освободителното движение на Македония...

публикувано на 02.08.24 в 12:55
Награда за най-добър спектакъл получи Анна Монова, директор на театър „199“ за спектакъла „Боклук“

Почина Анна Монова, директор на Театър 199

Внезапно почина Анна Монова, директор на Театър 199 "Валентин Стойчев". Тя е най-дълго управлявалият директор в 59-годишната история на театъра. Има безспорен принос в реализирането на едни от най-успешните спектакли в театралното изкуство в последните 17 години. Поклон пред паметта ѝ!

публикувано на 02.08.24 в 12:51
Димитър Главчев

Главчев: Ако ми се докаже една зависимост, готов съм да понеса отговорност

Служебният премиер Димитър Главчев отрече да има каквито и да било зависимости.  Това се случи по време на парламентарния контрол, когато отговори на въпрос на депутати от ДПС, близки до почетния председател Ахмед Доган, за назначенията на областни управители.  Главчев отхвърли критиките на президента за назначенията на служебния кабинет..

публикувано на 02.08.24 в 12:47
Байдън и Камала Харис посрещат бившия американски морски пехотинец Пол Уилън във военновъздушната база Андрюс, Мериленд.

Байдън посрещна освободените от Русия американски затворници

Освободените от Русия американски затворници се прибраха в САЩ. Те бяха посрещнати на летището лично от американския президент Джо Байдън и от вицепрезидента Камала Харис. Западът и Русия си размениха затворници Два самолета с освободени затворници кацнаха и на летището в Кьолн, където беше германският канцлер Олаф Шолц. Размяната..

публикувано на 02.08.24 в 12:41

Нов проблем с влаковете в участък от Подбалканския железен път

Въпреки сутрешното съобщение на сайта на БДЖ, че движението на влакове в участъка Долно Камарци - Мирково по Подбалканския железен път е възстановено, в момента влаковете отново не се движат, а хората от пътническите влакове се извозват с автобуси.  Бързите по направлението Бургас отново са пренасочени през Пловдив. Композициите се движат със..

публикувано на 02.08.24 в 12:35