Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба в памет на космополитния Димитър Киров

Снимка: БГНЕС

„Мисията на Общински институт „Старинен Пловдив“ е да опазваме и популяризираме българското духовно наследство. За нас бе много важно да се подготвим за честването – 85 години от рождението на големия творец и общественик маестро Димитър Киров. Не само защото той е знаков за Пловдив, а защото голяма част от богатото и разнообразно творчество на Димитър Киров се намира именно на територията на Стария град.“ Това разказа пред "Хоризонт" Донка Налбантова от "Старинен Пловдив".

"Приживе той на всеки свой рожден ден сутрин рано подаряваше по една картина, а в следобедните часове на деня откриваше изложба и събираше своите приятели и почитатели", обясни Налбантова. Затова именно на рождения му ден – 20 май, реализирали символно виртуална изложба, посветена на творчеството на Киров и озаглавена „Памет за Маестро ДиКиро”. Показват се картини от фонда на „Старинен Пловдив“. Включени са и знакови монументални творби, които се намират в екстериора на града. 

През 60-те години Димитър Киров, Георги Божилов – Слона, Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Христо Стефанов формират една група художници, които в гилдията наричат „бунтарите“, които стават новатори в българското изкуство, защото започват да поставят нови акценти, да експериментират с нови техники. Тази „велика петорка“ прави революция, тя започва от Пловдив, но прави революция изобщо в съвременното изобразително изкуство“, подчерта Донка Налбантова.

Киров е имал шанса да се докосва до големи имена в изкуството като Салвадор Дали и Марсел Марсо. Три града оставят сериозен отпечатък в неговото творчество. 

Той е роден в Истанбул, живее в Пловдив и голяма част от живота и творчеството му са посветени на Париж. Както самият той казваше – това са трите града, които белязаха моя живот и са същината на моя живот. Никога незагърбвайки своята връзка с Истанбул, винаги завръщайки се в своя любим Пловдив и често пребивавайки в Париж, тези три града са белязали сериозно и творческия му път, и богатите му контакти, които повлияха през годините за неговата сериозна обществена дейност“, изтъкна Донка Налбантова. 

В Стария град в Пловдив специално обособена къща вече посреща посетителите и реално с над 80 творби на Димитър Киров, „както живописни, така и мозайки, творби, които представляват най-добрите образци по теми и етапи от неговото творчество“, отбелязва Налбантова от Общински институт „Старинен Пловдив“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
Снимки в публикацията: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надя Тончева

Надя Тончева с концерт на 7- ми септември в кино Кабана в столицата

Много музиканти наричат музиката свой дом. Тя дава свободата да комуникираш лесно с толкова много хора и места по света. Прави общуването свободно, не го ограничава в рамки, лесно намира приятели, създава връзки, отваря нови пътища. Музиката е вариабилна – стилово, жанрова, вкусово . Музиката се развива и обогатява. Превръща се в приятна компания и..

публикувано на 07.08.24 в 11:06

"Инициатива за връщане в България" организира изложба "Градът през твоите очи"

"Инициатива за връщане в България" организира и зложбата "Градът през твоите очи". В реализирането на събитието се включват и от "Колектива". То има за цел да вдъхнови хората да видят красотата и потенциала на градовете си. Анна – Мария Андреева разказа пред БНР, че мисията на "Инициатива за връщане в България" е да улесни процеса по завръщане на..

публикувано на 06.08.24 в 14:25

"Джаз до морето" в Езерец, където природа и музика се сливат в едно

За шеста поредна година тази събота - 10.08,  в село Езерец ще се проведе традиционният фестивал на джаз музиката, известен под името "Джезерец" . Музикалното събитие се организира от  пианистката Павлета Проданова , чието вдъхновение е съчетанието на прекрасна музика и уникална дива природа по Северното Черноморие. "Джаз до морето" ще..

публикувано на 06.08.24 в 14:10
Пламен Тотев

Пламен Тотев: Древните митове стоят в основата на световната литература

"Митове за сътворението" е новата книга на Пламен Тотев . Художник на илюстрациите е Николай Пашалийски. Произведението описва старогръцките богове Зевс, Имир и Один, разказва за сътворението на света и човека според Библията, за египетските богове Ра, Озирис и Изида, за индийските Брахма, Вишну и Шива.  Книгата включва още..

публикувано на 06.08.24 в 11:07

12-о издание на Биенале на малките форми в Плевен

В Плевен подготвят 12-о издание на Биеналето на малките форми. Жури одобри за участие 229 автори. От тази седмица започна приемането на одобрените за участие творби. Комисия по селекцията в състав: председател Богомил Живков (скулптура), и членове: Никола Енев (живопис) и Стефан Гаджовски (графика), разгледа постъпилите копия и одобри за..

публикувано на 06.08.24 в 10:49

Спомен за старите гайдари и учители в НУФИ "Широка лъка''

Предаването "Пътувай с "Хоризонт" ни връща към спомена за старите гайдари и магията на тяхното изкуство. Дафо Трендафилов, Михал Калфов, Манол Ташков са изпълнители от Гела, които поставят начало на гайдарското надсвирване. Те са и първите учители в музикалното училище в Широка лъка по каба гайда, разказа Щильон Неделчев, който преподава..

публикувано на 05.08.24 в 18:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Коментар на водещата: отзвук от церемонията-спектакъл при откриването на Олимпийските игри в Париж и от първия спектакъл на музикалната поема “Рилският пустинник“ по музика на отец Кирил Попов на..

обновено на 05.08.24 в 15:47