В последните години хората преоткриват планините, а сред най-големите проблеми там може да бъде ударът от мълния, казва директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев.
Мълнии убиват 24 хиляди души годишно по света.
Нешев съветва отправящите се в планината през този сезон да се ориентират в прогнозите за времето, които сега са много точни и да правят преходи сутрин, защото най-често гръмотевичната дейност се развива по обед или в следобедните часове. В рисковите часове планинарите вече трябва да се намират в сграда или ниско долу в планината, за да се изтеглят по-бързо от опасните зони.
Основно правило е да не сме високо в планината по време на гръмотевична дейност. Високите била и острите ръбове са места, където най-често падат мълнии. Затова напускането на високите планински зони следва да бъде през дерета и улеи, съветва Емил Нешев.
Ако носим в себе си метални предмети, трябва да ги оставим на разстояние. Не бива да се движим, добре е да останем в покой, стъпили върху нещо, да клекнем, обхванали коленете си и запушили уши, за да не бъде наранен слухът от звуковата вълна. Ако имаме шалте за спане, можем да стъпим върху него, за да се изолираме от земята.
Купесто-дъждовна облачност, краткотрайни валежи, особено в следобедните часове, придружени с гръмотевици – така изглежда картината на времето през юни, когато гръмотевичните бури са често срещано явление, пояснява метеорологът Анастасия Кирилова.
Тя изтъква, че по време на такава буря не трябва да сме на открито или на високо – например на балкон във висок блок, да избягваме самотните единични дървета в полето и да не заставаме между стада животни, където се генерира повече влага. Не е добре и да сме близо до водни басейни, когато има гръмотевична активност, допълва метеорологът.
Ако бурята ни завари близо до такива места, следва да се отдалечим. Автомобилът играе ролята на Фарадеев кафез, който ни предпазва – ако мълния удари наблизо, зарядът само ще се плъзне по него.
При гръмотевична буря, ако няма къде да се защитим, да си изключим телефона, е друга препоръка за безопасност и минимизиране на рисковете.
Чуйте повече по темата в звуковия файл.Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..