Председателят на Пациентската организация „Глаукома“ Георги Димитров е на 72 години. От 10 години е с глаукома, открита случайно при очен преглед за смяна на очилата. „Очното ми налягане беше 40 единици вместо нормалните 20-22. Бях доста стъписан и започнах да обикалям лекарите.“
Направил всички необходими изследвания и започнал лечение. Началото е с капки. Ако не помогнат, следващата фаза е лазер, третата – операция. Георги Димитров е минал и през трите.
С глаукома у нас живеят около 90 000 възрастни, а всяка година се диагностицират по 4-5 хиляди нови пациенти. Глаукомата е група от нервно-вегетативни заболявания, които се характеризират с трайно увреждане на зрителния нерв и характерни промени в зрителното поле. Специалистите я наричат „тихия крадец“. Защо - пояснява д-р Веселин Даскалов, офталмолог с дългогодишна практика:
„Ще възстановим очното налягане в таргетни стойности, но не можем да възстановим това, което тя е отнела – атрофията на зрителния нерв и трайните поражения в зрителното поле.“
Най-разпространеното очно страдание сред хората от третата възраст е „старческото перде“ или катаракта. Тя е сред водещите причина за слепота, поразява очните лещи и засяга над 90 на сто от възрастните хора, но пък е напълно лечима, уточнява д-р Даскалов. По думите му напоследък в България е отбелязан „скок в лечението на това заболяване“.
През 2000 година са правени 1000-1200 операции на милион души население, а през 2019-а вече се правят 6 хиляди операции, посочва офталмологът.
Операцията се поема изцяло от Здравната каса, но пациентите заплащат имплантите, което д-р Веселин Даскалов определя като „много, много сериозен проблем“. Цената на тези вътреочни лещи варира между 800 и 3 000 лева.
Макулната дегенерация и диабетната ретинопатия са другите две често срещани очни заболявания при възрастните. Лекуват се с инжекции, които подобряват състоянието в 90 на сто от случаите.
Има пациенти, които от 20% зрение стигат до 60, или от 40 стават 80, тоест те се връщат към нормалните си функции, коментира очният специалист. „И се възстановяват напълно, но имаме и такива, които примерно от 10% стигат 30%, затруднено им е четенето, но в същото време са много по-добре отпреди.“
От 1 април тази година скъпоструващите инжекции за лечение на макулна дегенерация вече се заплащат от Здравната каса. Допреди две години една апликация от тези лекарства е струвала 2 хиляди лева.
Пациентската организация „Глаукома“ води борба за цялостно реимбурсиране и на капките за глаукома. Според председателя Георги Димитров България е на последно място в Европа по този показател. При нас реимбурсирането е 50%, а в останалите европейски държави – между 70 и 100%.
Седмица, в която битката за ваксините стана още по-мащабна. И все по-ясно се очертаваха нови разделителни линии - между имунизирани и неваксинирани срещу Covid-19. Често звучеше понятието "зелен паспорт". Според едни - билет за вход към нормалния живот, според други - поредно посегателство срещу свободата. "Обединихме се около въвеждането на..
„Зелените коридори“ отварят вратата по-скоро към младите, към активните хора да се ваксинират, докато възрастните са изоставени в тази ситуация. Тази позиция изрази пред БНР д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според Кацаров е трябвало първо да се защитят най-уязвимите – възрастните и хронично..
" Гледам с все по-нарастващо безпокойство и объркване на това да се пътува, ако имаш документ, че си ваксиниран , още повече, че България се проваля във ваксинационната си кампания и план", каза пред БНР адвокат Михаил Екимджиев по повод днешното обсъждане на международни ваксинационни сертификати . "Европа няма в своята история подобно..
"Тъй като вече има три ваксини, които са одобрени в нашата страна, с доказана ефективност и безопасност, хората имат право да избират, а данните за ваксините се обновяват непрекъснато, затова пък хората се объркват и в информацията", коментира в предаването "Преди всички" д-р Цветелина Великова, имунолог и един от авторите на Фейсбук общността..
Несвършена навреме работа по укрепване на огромно свлачище заплашва да откъсне достъпа до половината къщи в село Калайджии в Златаришкия Балкан . За решаване на проблема държавата отпусна преди повече от година 320 хиляди лева. Обявена е обществена поръчка от Община Златарица, която с най-ниска цена през миналото лято печели строителна..
Животът има начало и край и те се характеризират със своята еднаквост – микромортите при първия и последния дъх . Всъщност твърдението е валидно, ако Смъртта ни посети на 100-годишна възраст, казва в интервю за „Изотопия” професорът по математика и статистика Кристиан Хесе. Той преподава в Университета в Щутгарт, а една от любопитните скали,..
„ Дебатът трябва да е не за премахване за външното оценяване в 4 и 10 клас, а дали това оценяване показва на учениците, училищата и образователната система имаме ли качествено образование или не .“ Това коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Златка Димитрова, експерт по образователни политики в Сдружение “Образование България 2020-2030”...
Малка част от личните лекари са получили някакви количества ваксини, по-голямата част не са получили нищо. Това обясни в предаването „Преди всички“..
„ Българите в Република Северна Македония от 100 години се чувстват като под окупация ... За първи път Екатерина Захариева посочи конкретни проблемите..
"Никога не ме е било страх да заемам позиция и да казвам това, което мисля, а аз мисля, че ВМРО направиха много добри неща. В много от случаите тяхната..