Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Тошев: Парцалев тепърва ще бъде разказван и обясняван

Книгата “Хамлет от град Левски“ е първото мащабно биографично изследване за актьора

Георги Тошев
Снимка: Ани Петрова

Излиза поредната книга на журналиста Георги Тошев, посветена на знакови фигури в българското изкуство. “Хамлет от град Левски“ разказва за познатия и непознатия Георги Парцалев. Написана е след тригодишна изследователска работа върху живота му. 

„Нека да го помним, защото вярвам, че тепърва той ще бъде разказван и обясняван“, каза Георги Тошев в интервю за "Хоризонт". За написването на книгата го провокирала приживе Стоянка Мутафова. "В друг такъв разговор пък, с голямата Татяна Лолова – тя също каза: трябва да се говори за него, той беше различен", спомня си Тошев. 

Отсявайки материал за книгата, журналистът се е натъкнал на много факти, „които доказват трагичността на неговия личен живот“.

„Още като момче, още като дете, по-късно сблъсъкът му с народната власт, с ЦК, опитите да бъде вербуван от „Държавна сигурност“ и категоричността му да не стане част от тази принадлежност.“

Парцалев мечтаел да изиграе две драматични роли – едната е на Хамлет, за която по-късно казва, че времето му е изтекло, а другата, за която се надява до края на живота си – на Дон Кихот.

„И двете роли той не изиграва. Нещо повече – дори прощаването с Парцалев – той умира 10 дена преди 10 ноември, протестите в градинката на „Кристал“, напрежението витае навсякъде, и народната власт, ЦК са много уплашени да няма стълпотворение на много хора в театъра. Ето защо дори опитите на Калоянчев Парцалев да бъде изпратен както подобава на актьор от неговия ранг, не успяват и той е набързо погребан на Софийските гробища. Изненадата е, че идва толкова спонтанно много народ, че погребението е приличало според очевидци само на погребението на Котков и на Гунди. Такава е била любовта.“

Снимка: БГНЕС - Архив на Сатиричния театър

Парцалев си отива едва на 64 години, след като му прилошава на сцената по време на спектакъл. Не давал много интервюта, бил лаконичен. „Самият Парцалев остава много свързан с родното си място, независимо че в последните години от живота му и там е бил недолюбван от властта, но хората са го обичали“, разказа Георги Тошев и допълни, че Георги Парцалев е бил посрещан като национален герой, когато е минавал през родното си място. 

Тошев е имал шанса да се срещне с все още живи свидетели на детството на актьора и неговата младост в родния му град Левски. „Там може би открих най-непосредствената любов и най-непосредственото доказателство, че човек е оставил следа.“

„Аз попаднах на досието. Не може да си представите колко нелепи от дистанция на времето са доносите, които са се пишели и от негови колеги – от цигарите, които е пушел, до такситата, с които е пътувал, през пръстените, които е носил и иконите, които е колекционирал. До различната му сексуалност, разбира се, което в онези години е било големият скандал за хората, които са следени. Не съм предполагал, че Парцалев е бил под наблюдение на „Държавна сигурност“ още от 50-те години на миналия век до смъртта му“, коментира Георги Тошев.

Актьорът е водил доста скромен живот, с майка си, под наем в центъра на София. Не оставя наследници, което затруднява изследователската част за написването на книгата, изтъкна Георги Тошев.

За него няма сериозна книга. Появявали са се някакви писания, които са били по-скоро спомените на други хора и винаги са били оцветени с жълтия цвят. Много трудно беше да достигнеш до същността му“, признава журналистът. Помогнал му историкът Борис Цацов, който дошъл при него с един куфар, след като прочел книгите му за Невена Коканова и Стефан Данаилов. Куфарът съдържал оцелелия архив на Парцалев.

„Този архив е безценен и аз вярвам, че ще влезе в националните архиви, защото там има от лични записки до много съкровени неща, които Парцалев е записвал – свои преживявания, свои премеждия. Разбрах, че под видимата страна на успеха, на усмивката, на мустака, на леко провлачения му специфичен говор, на екстравагантната му външност, се крие един много уязвим човек. За мен като изследовател на големи творци винаги е интересно да открия тази уязвимост, която го прави близък до всеки един от нас.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52