Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Тошев: Парцалев тепърва ще бъде разказван и обясняван

Книгата “Хамлет от град Левски“ е първото мащабно биографично изследване за актьора

Георги Тошев
Снимка: Ани Петрова

Излиза поредната книга на журналиста Георги Тошев, посветена на знакови фигури в българското изкуство. “Хамлет от град Левски“ разказва за познатия и непознатия Георги Парцалев. Написана е след тригодишна изследователска работа върху живота му. 

„Нека да го помним, защото вярвам, че тепърва той ще бъде разказван и обясняван“, каза Георги Тошев в интервю за "Хоризонт". За написването на книгата го провокирала приживе Стоянка Мутафова. "В друг такъв разговор пък, с голямата Татяна Лолова – тя също каза: трябва да се говори за него, той беше различен", спомня си Тошев. 

Отсявайки материал за книгата, журналистът се е натъкнал на много факти, „които доказват трагичността на неговия личен живот“.

„Още като момче, още като дете, по-късно сблъсъкът му с народната власт, с ЦК, опитите да бъде вербуван от „Държавна сигурност“ и категоричността му да не стане част от тази принадлежност.“

Парцалев мечтаел да изиграе две драматични роли – едната е на Хамлет, за която по-късно казва, че времето му е изтекло, а другата, за която се надява до края на живота си – на Дон Кихот.

„И двете роли той не изиграва. Нещо повече – дори прощаването с Парцалев – той умира 10 дена преди 10 ноември, протестите в градинката на „Кристал“, напрежението витае навсякъде, и народната власт, ЦК са много уплашени да няма стълпотворение на много хора в театъра. Ето защо дори опитите на Калоянчев Парцалев да бъде изпратен както подобава на актьор от неговия ранг, не успяват и той е набързо погребан на Софийските гробища. Изненадата е, че идва толкова спонтанно много народ, че погребението е приличало според очевидци само на погребението на Котков и на Гунди. Такава е била любовта.“

Снимка: БГНЕС - Архив на Сатиричния театър

Парцалев си отива едва на 64 години, след като му прилошава на сцената по време на спектакъл. Не давал много интервюта, бил лаконичен. „Самият Парцалев остава много свързан с родното си място, независимо че в последните години от живота му и там е бил недолюбван от властта, но хората са го обичали“, разказа Георги Тошев и допълни, че Георги Парцалев е бил посрещан като национален герой, когато е минавал през родното си място. 

Тошев е имал шанса да се срещне с все още живи свидетели на детството на актьора и неговата младост в родния му град Левски. „Там може би открих най-непосредствената любов и най-непосредственото доказателство, че човек е оставил следа.“

„Аз попаднах на досието. Не може да си представите колко нелепи от дистанция на времето са доносите, които са се пишели и от негови колеги – от цигарите, които е пушел, до такситата, с които е пътувал, през пръстените, които е носил и иконите, които е колекционирал. До различната му сексуалност, разбира се, което в онези години е било големият скандал за хората, които са следени. Не съм предполагал, че Парцалев е бил под наблюдение на „Държавна сигурност“ още от 50-те години на миналия век до смъртта му“, коментира Георги Тошев.

Актьорът е водил доста скромен живот, с майка си, под наем в центъра на София. Не оставя наследници, което затруднява изследователската част за написването на книгата, изтъкна Георги Тошев.

За него няма сериозна книга. Появявали са се някакви писания, които са били по-скоро спомените на други хора и винаги са били оцветени с жълтия цвят. Много трудно беше да достигнеш до същността му“, признава журналистът. Помогнал му историкът Борис Цацов, който дошъл при него с един куфар, след като прочел книгите му за Невена Коканова и Стефан Данаилов. Куфарът съдържал оцелелия архив на Парцалев.

„Този архив е безценен и аз вярвам, че ще влезе в националните архиви, защото там има от лични записки до много съкровени неща, които Парцалев е записвал – свои преживявания, свои премеждия. Разбрах, че под видимата страна на успеха, на усмивката, на мустака, на леко провлачения му специфичен говор, на екстравагантната му външност, се крие един много уязвим човек. За мен като изследовател на големи творци винаги е интересно да открия тази уязвимост, която го прави близък до всеки един от нас.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26