Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планински или алпийски водач - какво е добре да знаем

Заради коронавируса, това лято се очакват повече туристи по българските планини

С алпийски водач
Снимка: Георги Георгиев-Черния



Заради коронавируса, това лято ще бъде по-различно и по българските планини. Очаква се повече туристи да предпочетат маршрутите в Рила, Пирин, Стара планина и другите красиви кътчета на страната ни, вместо в Алпите, например. Как, обаче, да се ориентират желаещите в намирането на водач и каква е разликата между планински и алпийски гид? Това разяснява Георги Георгиев-Черния - един от тримата български планински водачи, сертифицирани от Международната федерация на асоциациите на алпийските гидове (IFMGA) - най-високото ниво на правоспособност за водене на клиенти във висока планина и при екстремни условия, президент на Източноевропейската асоциация на планинските водачи. 

Има две нива на тази професия - първото е планински водач, който има право да води хора по планинските пътеки, без използване на технически средства. По катерачни маршрути или места, където се налага използването на алпийска техника, може да ви заведе алпийски гид (второто ниво на професията). 

Георги Георгиев-Черния
"Ако ви трябва човек, който да ви качи по туристическата пътека на Вихрен, то това е планинският водач. Но ако решите да направите нещо по Джамджиевия ръб или по стената на Мальовица, или по някой от ръбовете на Злия зъб, това е алпийският водач" - казва Георги Георгиев-Черния.

На връх Гран Парадизо
Проверка за правоспособността на водача може да се направи в регистъра на планинските водачи в сайта на Министерството на туризма или да бъде поискано копие от дипломата му. Той трябва да има и застраховка "Професионална отговорност". Алпийските водачи пък може да бъдат проверени в сайта на Асоциация "Планини и хора". 

Повече по темата чуйте в звуковия файл по-горе.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Машалов

Борис Машалов - северняшкият славей

Борис Машалов има специално място в българската народна музика. Той е един от първите утвърдени в публичното пространство певци у нас с изпълнения по радиото, с концерти и записи на грамофонни плочи. Роден е в град Севлиево на 30 януари 1914 г. и израства в семейство на потомствени занаятчии и певци. Певческият талант на Машалов проличава още в..

публикувано на 16.07.24 в 03:00
Първо изкачване на Muchu Chhish

Екстремните спортове 7 - 15 юли 2024

Димитър Атанасов победи в най-дългата дистанция на състезанието по планинско бягане "Трявна Ултра" . Той измина 154-километровото трасе за 20:35:12 часа. При жените най-бърза беше Елена Борисова - тя постигна време 27:06:46 по тежкото трасе, с 6300 м денивелация, което включваше два пъти преминаване през билото на Стара планина и минаване през Шипка и..

публикувано на 15.07.24 в 12:53

14.07.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 14.07.24 година.

публикувано на 14.07.24 в 08:44

07.07.24 Законите на Мърфи

Чуйте в звуковия файл рубриката " Законите на Мърфи" от 7 юли 2024 г. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 08.07.24 в 09:44
Иво Андреев на финала на Е4

Екстремните спортове 1 - 7 юли 2024

Шестима планински бегачи застанаха на 5 юли на масов старт по българския участък от туристическия маршрут Е4 , познат още като „Петте планини“. Трасето е 240 км, с 14 000 метра изкачване във Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка. Шестимата са сред най-успешните ултрамаратонци в България - Росен Русев, Пламен Манов, Георги Деспотов, Иво Андреев,..

публикувано на 07.07.24 в 14:45
Мария Николова (вдясно) и Моника Филипова

Екстремните спортове 23 юни - 1 юли 2024

Три жени подобриха досегашното най-добро време при бегачките в Обиколката на Витоша . Мария Николова стана първа, а в рамките на следващата минута финалът беше пресечен от Моника Филипова и Надежда Ангелова. Мария подобри собствения си рекорд, поставен през 2020 г. - 9:17:32 часа. Сега тя финишира 8:56:39 часа след старта. Половин минута по-късно..

публикувано на 01.07.24 в 14:49

30.06.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.06.24 година. Изречение на месеца: "Най-голямата смелост е да не се страхуваш от страха!" Автор: Емилия Търновска от гр. Габрово

публикувано на 30.06.24 в 08:02