Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Татяна Дончева: ГЕРБ владее ъндърграунда, който е голям лост

Фактите, които излизат, имат значение за ояли се партии, коментира тя

Татяна Дончева
Снимка: БГНЕС

"ГЕРБ, за разлика от всички други политически партии, владее ъндърграунда, който е голям лост". Това заяви пред БНР лидерката на "Движение 21" Татяна Дончева и добави:

"Никоя партия досега не го е имала. Не, че БСП и СДС не са имали някакви допирателни и някакви посредници до такива структури. Но никога някоя партия не е владеела на ръчно управление ъндърграунда".

Дончева посочи, че ГЕРБ има пълен контрол върху силовите структури, върху финансовите институции и върху контролната система:

"Използва ги безогледно за смазване на всеки, който малко си надигне главата - бизнесмени или граждански движения".

Според Татяна Дончева разкритията, които излизат за властта, "имат значение за партии, които са пребивавали по-дълго на власт и са се ояли". 

Тя не прогнозира успех на БСП в ролята ѝ на опозиция и сравни социалистическата партия с футболния отбор "Левски":

"Като левскарка знаех всички играчи на "Левски", а сега не знам нито един. А ме питат Х ли е по-добър, или Y. След като години на ред БСП се погрижи да се лиши от лидери по места, от кадрови потенциал и технократи, сега искат нещо да направят. То не става само с искане".

По думите ѝ социалистическата партия се състарява стремглаво по биологични причини. Като друг проблем на БСП Дончева посочи мисленето на членската маса на партията, че тя е вечна:

"Когато активните хора в БСП, които не са непременно началници и депутати, се уплашат, че БСП не е вечна, тогава ще бъдем свидели на по-добри решения". 

В предаването "Неделя 150" Дончева коментира увеличаващия се брой нови политически формации, даващи заявка за участие на предстоящите парламентарни избори. Според нея има набрано недоволство от статуквото, което трябва да намери отдушник и обект, "върху който да бъдат стоварени всички надежди":

"Това предопределя определени шансове на всички нови, които са извън досегашното статукво", уточни тя и добави, че водещо ще е това доколко те могат да се харесат на масата българи, а българите, по думите ѝ, имат афинитет към "грубата сила и парите" и стоварват очакванията си върху хора, които смятат за по-силни, които "да им дадат да видят те на досегашните".  

"Голямата маса от хора, които дават гласовете, могат лесно да бъдат лашкани в различни посоки, а в сегашната ситуация, когато има контрол над медиите, това не е проблем", каза Дончева и уточни, че контролът, за който говори, не съществува в Българското национално радио.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Татяна Дончева в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

/Татяна Дончева прочете сатирична поема, с която поздрави премиера Бойко Борисов за рождения му ден вчера, 13 юни/.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изслушване в парламента за искането на Гърция за водоподаване по р. Арда

Депутатът от "ДПС-Ново начало" Станислав Анастасов поиска в изслушването на премиера Росен Желязков и още трима министри за искането на Гърция за водоподаване по река Арда да се включат и ръководителите на ДАНС и Държавна агенция "Разузнаване":  "За да чуем от тях какво са договаряли Кирил Петков като министър-председател и Асен Василев като..

публикувано на 13.02.25 в 11:37

След кибератаката: Пленумът на ВСС гласува близо 1,7 млн. лева за нови сървъри във ВАС

Пленумът на Висшия съдебен съвет гласува близо 1 700 000 лева за нови сървъри във Върховния административен съд. Искането, внесено от изпъляващия функциите председател на съда Георги Чолаков, е в отговор на кибератаката, която за близо седмица засегна Единната информационна деловодна система на административните съдилища в цялата страна. След..

публикувано на 13.02.25 в 11:34

Жители на Княжево на протест за запазване на кварталната минерална баня

Жители на Княжево излязоха на мирен протест пред сградата на Столичната община с искане за запазване на Княжевската минерална баня. Има реална опасност сградата да бъде съборена. Според доклад на БАН има риск да намалее дебита на минералната вода или да изчезне. Членове на гражданската инициатива ,"Княжевецъ", връчиха парче от фасадата..

публикувано на 13.02.25 в 11:09
Делян Пеевски

Пеевски след сблъсъка в пленарната зала: Имаше заплахи за физическо насилие

Остър спор възникна в пленарната зала между депутатите Делян Пеевски и Кирил Петков. Поводът - разменени остри реплики между тях и депутата Байрам Байрам. Сблъсъкът се пренесе и в кулоарите, където лидерът на "ДПС - Ново начало" отправи епитети към съпредседателят на ПП-ДБ. "Всякакви заплахи имаше за физическо насилие. Ще подадем..

публикувано на 13.02.25 в 11:03

Сава Пиперов: Бойкотът няма да доведе до резултат, защото е фалш

Самият парадокс в бойкота на хипермаркетите се състой в това, че го правим днес, ама вчера ще се запасим за следващите седмица и месец, хладилниците ни са пълни, а пък ние бойкотираме. Какво бойкотираме, просто фалш, пълен фалш ! Така актьорът Сава Пиперов, играл в постановката "Няма да платим, няма да платим", коментира обявеният за днес..

публикувано на 13.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

Франция: 12 ранени при взрив на граната в бар

12 души са ранени след експлозия на граната в бар в североизточния френски град Гренобъл, предаде АФП. "Някой е влязъл и е хвърлил граната, явно без да каже и дума, след което е избягал", заяви прокурор Франсоа Туре-дьо Курси пред журналисти на мястото на инцидента, което е отцепено от полицията. Двама души са в критично състояние, в..

публикувано на 13.02.25 в 10:54

Протест за запазване на нощния градски транспорт пред СОС

Жители на София излязоха на протест пред Столичния общински съвет с настояване за нощен градски транспорт.  "Като цяло, това е нещо, което наистина е важно за един европейски град като София, или поне такъв град, който иска да бъде европейски.  Нощният градски транспорт е важен, защото е една обществена услуга. В края на краищата той не е..

публикувано на 13.02.25 в 10:49