Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Д. Костов: Трябва да работим не със страх, но с разум задължително

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Имат ли болниците изгода, най-вече финансова, от това да лекуват болни с коронавирус. На този въпрос, който широко се коментира през последните месеци в условията на епидемия от Covid-19, отговори в ефира на „Хоризонт“ д-р Димитър Костов, който е директор на МБАЛ в Шумен:

„Финансовите постъпления в болницата за тези пациенти са по две линии -  едната е по договор със Здравната каса, с което се заплаща лечението на пациента по тази клинична пътека, която е с цена 618 лева... До момента тези пациенти пролежават около 20 дни в болницата. Тоест се пада около 30 лева на ден, което би трябвало да покрива разходи по труд, медикаменти, битови разходи… Не може да покрие тези разходи тази сума.

Освен това знаете, че  по друга линия се получават пари за заплащане на персонала, който обслужва тези пациенти...Към заплатите. Те не влизат в бюджета на болницата. Те са насочени точно към тези хора, които работят c тези пациенти“ , обясни начинът на финансиране д-р Костов, като подчерта, че при лечение на пациенти с коронавирус всъщност болницата е на загуба.

Той даде пример с лечението в Шуменската болница на чужд гражданин с Covid-19 – разходите за този пациент са били към 4200 лева, което е доста повече от стойността на пътеката от 618 лева.

„От 25 пациенти, които сме приели до момента (в МБАЛ –Шумен с коронавирус) няма такива, които да леки пациенти – всички са тежки, с продължително лечение, част от тях са освен това неосигурени, за тях не получаваме никаква сума. Така че не мога да кажа, че печелим – напротив, болницата само губи от тези пациенти“, обобщи ситуацията в Шуменската болница д-р Димитър Костов.

Той коментира и въпроса за PCR тестовете на пациентите, които постъпват в болница, като отбеляза, че голяма част са тези, които постъпват по спешност и няма как тестовете да се правят предварително.

Това е въпрос на финансиране, но не само, изтъкна медикът: “75% от пациентите, които постъпват в нашата болница, са по спешност….Тъй като те постъпват по спешност, съответно някои от тях се оперират в рамките на първия-втория час, значи, че е невъзможно в това време да излезе PCR тест, така че риск винаги съществува“:

„Винаги казвам, че трябва да работим не със страх, но с разум задължително“.

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станимир Георгиев, председател на сдружение

Инсталация, а не затвяране искат енергетиците от ТЕЦ "Марица Изток-2"

Енергетици и миньори от ТЕЦ "Марица Изток-2" внесоха в Народното събрание декларация с настояване за изграждане на инсталация за улавяне на въглеродния диоксид. Предложението е възможност да се спре затварянето на енергомощностите и поставянето в зависимост на българската икономика, каза Станимир Георгиев, председател на Сдружение "Миньори..

публикувано на 23.04.24 в 12:07
Максим Минчев

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда "Максим Минчев"

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда на името на Максим Минчев. Първата награда ще бъде връчена в зала "Максим" на БТА на 5 юни – рождената дата на Минчев. Дългогодишният директор на БТА Максим Минчев беше президент на асоциацията, в която членуват над 60 журналисти, блогъри и писатели. Минчев има над..

публикувано на 23.04.24 в 11:45

Климатичните промени и младите

Климатичните изменения са едно от най-големите предизвикателства на днешното време . Това каза пред БНР Люк ван Оз – втори секретар на посолството на Кралство Нидерландия. УНИЦЕФ в партньорство с посолството проведе дискусия с млади хора именно на тази тема - "Образование, околна среда и действия за климата".   Според Люк ван Оз е..

публикувано на 23.04.24 в 11:42
Свежи цветя, положени на лобното място на Ани и Явор, които бяха пометени от лека кола на София през май.

Делото за смъртта на Ани и Явор на бул. "Сливница" влиза в съда

Делото за смъртта на 24-годишната Анна-Мария Малчева и на нейния годеник - 22-годишният Явор Стоянов, вече е в съда. Това се случва почти година след трагедията на столичния булевард "Сливница", когато двамата бяха блъснати и убити от лек автомобил, управляван от 18-годишния Адриан Антонов. Младият мъж ще отговаря за причиняване на смърт по..

публикувано на 23.04.24 в 11:32

Промяна: Ваксината срещу коклюш ще се поставя на месец и половина на бебето

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец. Това е решено на среща между служебния  премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 10:52

Фонд "Научни изследвания" връчва грамоти за най-добри проекти за 2023 г.

Днес ще се състои церемонията по връчване на грамоти за най-добри проекти, отчетени през 2023 г. към Фонд "Научни изследвания" . "За втора поредна година ще бъдат връчени грамоти. Стремежът ни е да го превърнем в традиция , защото това е един празник на науката , едно признание на онези от нас, които са получили най-високи резултати в..

публикувано на 23.04.24 в 10:47

200 шофьори на ден карат с превишена скорост в Монтанско

По близо 200 нарушения на ден на скоростния режим са установени по пътищата в област Монтана за една седмица. Операцията е част от календара на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция – Roadpol. 1 239 нарушения са установени при едноседмичната операция за спазване на скоростните режими в област Монтана.  Акция ”Скорост" бе..

публикувано на 23.04.24 в 10:44