Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Даниела Митова: Диабетният макулен едем е свързан със съдова недостатъчност

Снимка: Асоциацията за защита на пациентите

Как да съхраним зрението си, ако страдаме от захарен диабет? Какви стъпки да предприемем, за да предотвратим евентуални усложнения и колко често да се преглеждаме? Отговори дава офталмологът д-р Даниела Митова. БНР е медиен партньор на информационната кампания "Зрението е всичко" на Асоциацията за защита на пациентите

Диабетът е заболяване, чийто съдови прояви започват около 15 години след реалната изява на заболяването. Според най-новите проучвания доста по-рано започва невро-дегенеративен процес, който в последствие отключва съдовите усложнения. Те могат да са във всички органи - сърце, бъбреци, нервна система, крайници, както и в очите

"По отношение на очите съдовите усложнения протичат доста тежко като водят до една инвалидизация на тези пациенти. Започват рано с малки кръвоизливи, които са аларма за настъпващо страдание на тъканите и тези ранни промени могат да бъдат открити единствено при профилактични прегледи на тези пациенти", каза д-р Даниела Митова, офалмолог в Очна клиника „Св. Петка“ във Варна. 

Ранното разпознаване и диагностициране на диабетните усложнения в очите и своевременното лечение целят запазване зрението на пациентите, допълва специалистът.

"Днес разполагаме с много богат арсенал от възможности за повлияване на всички усложнения на диабетната ретинопатия, която е основното усложнение, което диабетът дава в очите. Съществуват и други усложнения като патологична катаракта, като вторична глаукома, като инсулти на зрителния нерв, отново свързани със съдовото заболяване, но основното е диабетната ретинопатия, която протича доста тежко, оставена на естествения й ход." 

Пациентите с диабет от първи тип трябва задължително да бъдат прегледани от офталмолог най-много след 5 години от поставяне на диагнозата, съветва д-р Митова: "Това са обикновено млади хора с инсулинов дефицит, тъй като при този тип диабет началото е ясно, остро, ние знаем кога диабетът е започнал".

Диабетният макулен едем е сред основните причини за намалено зрение при хората с диабет. При забавено лечение може да се стигне и до пълно ослепяване.

"Диабетният макулен едем е свързан със съдова недостатъчност, пропускане на течност през увредените кръвоносни съдове и натрупването й в жълтото петно в макулата, в централната част на ретината, с която виждаме ясно обектите. при това състояние зрението намалява, но отново в ранните стадии на диабетния макулен едем зрението може да бъде слабо намалено. Оставен обаче нетретиран този диабетен макулен едем, той води до трайни промени в жълтото петно, които стават необратими дори при започване на лечение", подчерта д-р Даниела Митова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30