Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евродепутатът Илхан Кючюк: Пътуването това лято ще е сложно

Илхан Кючюк
Снимка: ДПС

На 30 юни Съветът на Европейския съюз утвърди незадължителен списък на "сигурните" чужди държави, чиито граждани ще могат да бъдат допускани от 1 юли през външните европейски граници. Пътниците от държавите извън списъка ще бъдат допускани в ЕС, ако са граждани на страна от Общността или семейството на такъв гражданин, ако имат право на постоянно пребиваване в ЕС, ако работят в ключова област. Границите на страните в Европейския съюз остават затворени за граждани на Съединените щати, Русия и Турция, реши Европейският съвет.

Европейската комисия може да дава указания, тя не може да налага правила, коментира пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк, член на комисията по транспорт и туризъм в Европейския парламент.

"Указанията на комисията бяха много ясни - отварят се границите, но до голяма степен решението е в ръцете на националните власти, защото те разполагат с подробна и аналитична информация за епидемиологичната обстановка между отделните държави. По-притеснителното е следното - Комисията дава определени насоки, Съветът ги гласува, от друга страна държавите членки предприемат съвсем различни насоки и тук говоря изцяло за Западните Балкани. Комисията до голяма степен поощрява пътуването в страните в Западните Балкани, от друга страна отделни държави членки имат различно мнение, наблюдавайки най-вече по новините случващото се в тези държави", подчерта Кючюк в предаването "Хоризонт до обед". 

От 1 юли влизането в Гърция от България ще е възможно само през граничен пункт "Кулата - Промахон" с попълване на специален онлайн формуляр 48 часа преди пътуването. Мярката е част от предприетите досега от правителството в Атина мерки за борба с коронавируса.

"Определено ще бъде сложно през това лято заради непредвидимостта както на здравните последствия на кризата, така и на икономическите последствия, затова всяка национална държава се опитва да защити до голяма степен собствения си интерес. Видяхме, че в началото на кризата този подход не проработи. Точно обратното - той беше контрапродуктивен. Всяка една държава се опита чрез конкретни национални мерки да реши определен национален проблем и затова нашият призив при изхода от кризата или поне на този етап от нейното развитие е следното - да има общ подход, който да не се основава на дискриминация и национално затваряне", допълни евродепутатът Илхан Кючюк. 

На 15 юни Европейската комисия стартира Re-open EU, уебплатформа, съдържаща важна информация във връзка с безопасното подновяване на свободното движение и туризма в Европа. За да се помогне на хората уверено да планират пътуванията и почивките си, на платформата ще се предоставя информация в реално време за границите, достъпните транспортни средства, ограниченията за пътуване, мерките в областта на общественото здраве и безопасността - физическо дистанциране или носене на маски, както и друга практическа информация за пътуващите.

Интервюто на Таня Милушева с Илхан Кючюк можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33