"Не споделям определението, че Европейският съюз е пред разпад. Всички трудности и кризи в историята на ЕС са го направили по-силен. Това важи и за сегашната ситуация". Това каза в предаването "Събота 150" на БНР посланикът на Германия в България Кристоф Айххорн. Дипломатът заяви, че Европа може да стане по-силна след тази криза, ако излезе от нея по-социална, по-зелена, по-дигитална и по-иновативна: "По всички тези елементи се опитваме едновременно да работим", категоричен беше той.
"Ситуацията в Европа, свързана с коронакризата, е много сериозна и България е един от много важените партньори. Добре е, че в Брюксел и в Берлин има две много силни жени (Урсула фон дер Лайен и Ангела Меркел - бел.ред.), които се ангажират изключително сериозно с всички партньори в ЕС", каза още посланикът на Федералната република, която пое от 1-ви юли председателството в Съвета на ЕС.
По думите на германския дипломат страните от ЕС ще излязат от тази криза само ако взаимно си помагат.
"Вече имаме 540 млрд. евро за подкрепа за възстановяване на страните от Европейския съюз, но сега трябва да се договорим по два нови момента, за които трябва да се договорим - от една страна е предложението на канцлерката на Германия г-жа Ангела Меркел и на френския президент г-н Еманюел Макрон за 500 млрд. евро, а второто - на председателката на Комисията г-жа Фон дер Лайен за 750 млрд. евро за възстановяването на Европа. Трябва да намерим компромиса, да се договорим. Трябва да имаме споразумение и резултат, който да бъде задоволителен за всички. Това ще бъде направено, надяваме се".
Според посланика на Федералната република правовата държава и върховенството на закона са ключови, както и добрият контрол върху изразходването на европейските средства:
"Правителствата на страните от ЕС имат задължението и отговорността тези средства правомерно да бъдат разпределени и използвани. И всичко това да бъде документирано, за да има контрол".
Пред БНР посланик Айххорн не коментира конкретно предложението на германския вътрешен министър Хорст Зеехофер за статута на бежанците, според което решението трябва да се взема още на външната граница на ЕС. Това за България би означавало решението за статута на бежанците да се взема на границата с Турция. Той заяви:
"Много е важно, че вече видяхме от голямата криза с миграцията през 2015-а, че досегашната система в ЕС трябва да бъде реформирана. Сега е въпросът как ще се справим с това. Преди да направим предложение за реално решение, ние трябва да имаме една обща позиция, обща разбирателство, да се води дебат и това ще бъде една от най-трудните задачи на Германското председателство".
Цялото интервю на Весела Владкова с посланик Кристоф Айххорн в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Симултанен превод: Милкана Делер.
Синоптиците прогнозират нови валежи в края на месец февруари. Но количеството на валежите през тази пролет вероятно няма да надхвърли количеството на валежите през същия период на миналата година, прогнозира доц. Илиан Господинов, климатолог от Националния институт за метеорология и хидрология: "Миналата година пролетта валежите бяха около и над..
70 работници и служители в плевенската общинска фирма "Паркстрой" останаха без заплати. Причината е, че Общината спря плащането по сключен взаимен договор. Кметът д-р Валентин Христов обясни: "Поставен в ситуацията да работи с управител, който Общинският съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Общината избира предвидената в..
Министърът на енергетиката Жечо Станков е разпоредил извънредна проверка в АЕЦ "Козлодуй" след сигнал в прокуратурата и ДАНС за съмнения за злоупотреби и финансови нарушения. Проверката ще бъде извършена от експерти от енергийното министерство и от Българския енергиен холдинг.
От април тази година лекарите от ТЕЛК ще имат достъп до електронните пациентски досиета. Това съобщи здравният министър Силви Кирилов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Хиляди са жалбите срещу решения на ТЕЛК, а 25 хиляди души чакат освидетелстване от комисиите, стана ясно по време на заседанието. Комисията по здравеопазване..
Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси. Това заяви пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Видимо еврозоната е посоката на проектобюджета за 2025 година. Тази цел, вместо да доведе до фискално дисциплиниране, доведе до точно обратното – основната цел на всеки, който е на власт,..
Служители на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" към ОДМВР – Ловеч разкриха схема за източване на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Злоупотребата е за над 880 000 лева. Разследването е започнало след получена информация, че в медицински център с филиали в Ловеч и Луковит се отчитат прегледи и лечение на пациенти, които..
Гражданите, които възнамеряват да пътуват до или в рамките на Гръцката република, да вземат предвид общонационалната стачка на 28 февруари, препоръчва Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница. Особено внимание се обръща на пътуващите с морски транспорт да следят за възможни допълнителни промени в графиците на корабните..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..