Внезапно, на 94-годишна възраст почина доайенът на българския алпинизъм - професор Георги Атанасов, известен в алпийските среди като Джиджи. Основател и дългогодишен ръководител на катедрата “Туризъм, алпинизъм и ориентиране” в НСА. В края на юли щеше да навърши 95 години, като до последно ходеше по планините. В историята на родния алпинизъм остави ярка следа не само с изкачванията си, над 600 в страната и чужбина, сред които много премиери - по “Веждите” на Злия зъб, по “ВИФ” и “Червената стена” на Дяволските игли, “Черната стена” на Двуглав в Рила и др. Автор е на първото българско изкачване на голяма стена в Алпите - западната стена на Пти Дрю, през 1963 г. с Аврам Аврамов. През 1964 г. преминава прочутата Безенгийска стена в Кавказ, а три години ръководи експедицията до първия български седемхилядник – връх Ленин в Киргизстан. С дейността си проф. Атанасов проправя пътя на следващите поколения алпинисти към осемхилядниците.
Кайтсърфистът Никола Абаджиев-Коки записа европейски рекорд за най-дълго изминато разстояние по река с кайтсърф за 12 часа. Това се случи повреме на състезанието между него и световния рекордьор в акробатичния парапланеризъм Весо Овчаров на 30 юни, с начало при Ново село. Стартът (при Ново село) беше отлаган няколко пъти заради неподходящи метеорологични условия. Двамата атлети на Red Bull имаха за цел да премерят сили, като за 12 часа всеки да се опита да измине колкото може повече километри от запад на изток: Коки - по река Дунав, а Весо - над Дунавската равнина.
Силен вятър с много слаби, накъсани термики принуди Весо да прекрати състезанието в четвъртия час, на 160 км, до село Садовец, община Долни Дъбник. Коки обаче успя да запише европейски рекорд като измина цели 320 км за 11,5 часа. Случващото се беше заснето от професионален екип, който подготвя филм за екстремното събитие.
Двамата българи, които се опитват да прекосят Атлантическия океан с гребна лодка, изчакват с Лансароте, Канарските острови, докато ремонтът на плавателния съд приключи. 47-годишният Стефан Иванов и 16-годишният му син Максим отплаваха на 7 юни от Португалия и за около 2 месеца искат да достигнат до бреговете на Бразилия с лодката “Neverest”, която сами построили. На 26 юни, обаче, се наложи да спрат, заради технически проблем. Вече са получили нужната част и след като ремонтират лодката си, ще продължат своето плаване.
Планинският бегач Божидар Антонов направи скоростно изкачване на върховете Ботев, Мусала и Вихрен, което му отне 26 часа и 6 минути. Баща на 3 малки деца, Божката, както е популярен в багческите среди, не спира да си поставя нови предизвикателства и в спорта, и при първа възможност да ги започва. През 2018 г. той постави нов рекорд по Ком-Емине - 4 дни, 8 часа и 27 минути.
Стартът на поредното предизвикателство беше на 1 юли, в 13:40 ч., в местността Паниците, а финалът - в 15:46 ч., на хижа Вихрен.
Събитието “Три върха” имаше за цел да бъдат изкачени за 24 часа първенците на Стара планина, Рила и Пирин без пейсъри. Антонов започваше изкачванията от началните точки на туристическите пътеки - Паниците, Боровец и х. Вихрен, като се движеше само по маркираните пътеки. Между началните точки се придвижваше с шосеен велосипед. Макар да не успя да завърши за едно денонощие, ултрабегачът съществено подобри времето си от първия опит - през 2017 г., когато постигна резултат 27 часа и 36 минути. И този път той разчиташе на помощен екип (Мая, Надя, Страхил и Мартин), които се придвижваха с автомобил и обгрижваха атлета на определени интервали.
“Трасето на колелото беше Паници- Пазарджик-Костенец-Боровец, обратно до Костенец-Белово-Юндола-Банско-хижа Вихрен. Приблизитено 58км пеша с 4200D+ и около 330км, пак с 4200 D+ на колелото. За съжаление, не успях да се справя за 24 часа, като забавянето дойде най-вече при Мусала през нощта. Имахме и технически проблем с колелото, което ни забави и изтиска допълнители усилия. Все пак успях да сваля час и половина от предишното си постижение в това предизвикателство и, като цяло, съм доволен. Екипът беше в състав: Мая Петрова, Надя Аренд, Страхил Гешев и Мартин Стефанов. Повече за приключението ще съберем във филм, който, разбира се, ще бъде свободен за гледане от всички любители на планината и приятели на приключенията.” - сподели Божидар Антонов пред БНР.
===
Тази сутрин във Велико Търново беше даден старт на петото издание на „Търново Ултра“. Трасето на ултрамаратона е дълго 71 км, но има също 14- и 28-километрова дистанция, както и дуатлон - по 48 километра бягане и колоездене. Днес беше стартът на колоездачите - 45 и 27 км, а в неделя са бегачите.
===
По света: Международната федерация по спортно катерене обяви новите дати на Световните купи по скорост, трудност и боулдър. Важно уточнение е, че заради възможните ограничения, свързани с коронавируса, няма да има класация. Освен това, само едно от състезанията ще се проведе в Европа, още едно - в САЩ, а останалите - в Азия, и по тази причина също не се знае колко участници ще се включат. Първата надпревара е на 21 август, в Бриансон, Франция, в дисциплината “трудност”.
Швейцарецът Седрик Лашат осъществи четвъртото изкачване на легендарния маршрут “Wogü” 8c в Швейцария, прокаран през 1997 г. от Beat Kammerlander и изкатерен свободно за първи път от Адам Ондра през 2008 г. Линията започва с пасаж 8с, следван от боулдър 7C и още 6 въжета с трудност от 7с+ до 8b+. Маршрутът е кръстен на една от легендите в скалното катерене - Волфганг Гюлих и е част от проекта на Седрик Лашат - “Swissway to Heaven", за повторение на някои от най-трудните мултипич спортни изкачвания в Швейцарските Алпи. Партньор в изкачването му е била Нина Капрез.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..