Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Кожухарова: Без паника, Covid-19 не налага животът да спре

Броят на тежките случаи не е висок, смята епидемиологът

Мира Кожухарова
Снимка: БГНЕС

Няма място за паника. Епидемиологичните данни сочат, че броят на хората с тежко и сериозно протичане на Covid-19 не е висок. Това каза в интервю за "Хоризонт" проф. Мира Кожухарова.

"Сега, с отпускането на мерките е нормално вирусът да има по-широко разпространение. Резултатите от това разпространение продължават да бъдат много добри, защото независимо от повишения брой положителни за коронавирус, броят на хората с тежко и сериозно заболяване изобщо не е висок", коментира в предаването „Преди всички“ проф. Кожухарова. „Заразата се предава лесно, защото ставата дума за вирус, който се предава по въздушен път“, поясни тя.

По отношение на използвания доскоро от Националния оперативен щаб (НОЩ) термин "клъстерно разпространение" според Мира Кожухарова става дума за огнища на зараза, които възникват едно от друго, което означава, че вирусът се разпространява сред обществото, а това по думите й "не е нито странно, нито тревожно".

„Няма място за нищо тревожно или за паника. Няма и нищо ново по отношение на извънредната епидемична обстановка, която се удължава. Такива бяха и обясненията на Щаба - че това се прави от административна гледна точка, за да има основание да се разпореждат по-лесно мерки при възникване на необходимост“, посочи специалистът.

Относно препоръката на НОЩ областните щабове по места да решават какви мерки да прилагат за ограничаване на коронавируса, проф. Кожухарова смята, че това е трябвало да стане по-рано. „Областните щабове във всички случаи трябва са по-активни при вземането на ефективни мерки, отколкото тези решения да се вземат на централно ниво“.

В коментара си за разрешеното провеждане на мачове и за работата на нощните заведения епидемологът изтъкна, че там ходят предимно хора, които не са в рисковата група. 

Коронавирусът не е такъв причинител на заразно заболяване, който налага животът оттук насетне да спре. Така че лека-полека тези мерки също е правилно да бъдат отпуснати“, каза проф. Кожухарова.

Според епидемиолога е нормално при вирусите да възникват малки промени. Вирусът, който циркулира и в Европа, и в България е един и същ като механизъм на разпространение и протичане на заболяването.

По-лесното пренасяне на вируса сега не означава, че той протича по-тежко спрямо предишния период, допълни Мира Кожухарова. Като цяло голяма част от хората, които се заразяват, нямат нужда от медицински грижи, защото изкарват инфекцията безсимптомно или с много леки симптоми, категорична е тя.

Още детайли по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00