Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творчески организации настояват за чиста от пиратство онлайн среда

При доскоро затворени киносалони и зали особено натоварени станаха стрийминг платформите и торентите, от които се теглят филми.

Филмови дейци, обединени от каузата за защита на авторските им права, се обръщат с поредно писмо до институциите. Над 240 български режисьори, сценаристи, оператори и продуценти и техните творчески организации настояват за чиста от пиратство онлайн среда.

По време на кризата с Covid-19 интернет средата се оказа основен канал за достъп до творчески продукти. За съжаление обаче там функционират и множество сайтове, в които потребителите ползват филми и музика без уредени авторски права, изтъкна пред „Хоризонт“ Мария Палаурова-Чолакова, изпълнителен директор на „Филмаутор“. „Този проблем съществува у нас отдавна. Просто отново творците бяха провокирани да го поставят отново на масата“, допълни тя.

„Проблемът е с пиратското съдържание. Говорим не само за торент сайтовете. Напоследък се натъкваме на доста платформи, в които просто сядаш и гледаш най-новия филм със субтитри. Няма нужда да ги търсиш, да ги напасваш и да полагаш някакви усилия. Някой получава приходи от реклама за това свое достъпване на сайта. Автори и продуценти не получават нищо“, коментира Чолакова.

„Такъв достъп не би следвало да бъде възможен. Това е проблем не само за авторите, това е проблем и за аудиторията в бъдещ момент. Появата на нов филм – като пример мога да дам сериал, преди една и две седмици беше премиерно излъчване на последния му епизод, в момента го има в няколко такива платформи. Какво разпространение може да очакваме за този сериал, който може да бъде гледан свободно, навсякъде, от всеки, който реши?“

„Докато има такова незаконно съдържание и такъв нелегален път за достъп до него, легалният път е сложен. Ние искаме правилата, които са разписани в закона, да бъдат приложени, за да бъде пазарът балансиран и справедлив за всички участници в него, а от друга страна зрителят да има достъп до продуктите“, поясни Мария Палаурова-Чолакова. Претенциите не са насочени към интернет потребителя, а към платформите, подчерта тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15