Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творчески организации настояват за чиста от пиратство онлайн среда

При доскоро затворени киносалони и зали особено натоварени станаха стрийминг платформите и торентите, от които се теглят филми.

Филмови дейци, обединени от каузата за защита на авторските им права, се обръщат с поредно писмо до институциите. Над 240 български режисьори, сценаристи, оператори и продуценти и техните творчески организации настояват за чиста от пиратство онлайн среда.

По време на кризата с Covid-19 интернет средата се оказа основен канал за достъп до творчески продукти. За съжаление обаче там функционират и множество сайтове, в които потребителите ползват филми и музика без уредени авторски права, изтъкна пред „Хоризонт“ Мария Палаурова-Чолакова, изпълнителен директор на „Филмаутор“. „Този проблем съществува у нас отдавна. Просто отново творците бяха провокирани да го поставят отново на масата“, допълни тя.

„Проблемът е с пиратското съдържание. Говорим не само за торент сайтовете. Напоследък се натъкваме на доста платформи, в които просто сядаш и гледаш най-новия филм със субтитри. Няма нужда да ги търсиш, да ги напасваш и да полагаш някакви усилия. Някой получава приходи от реклама за това свое достъпване на сайта. Автори и продуценти не получават нищо“, коментира Чолакова.

„Такъв достъп не би следвало да бъде възможен. Това е проблем не само за авторите, това е проблем и за аудиторията в бъдещ момент. Появата на нов филм – като пример мога да дам сериал, преди една и две седмици беше премиерно излъчване на последния му епизод, в момента го има в няколко такива платформи. Какво разпространение може да очакваме за този сериал, който може да бъде гледан свободно, навсякъде, от всеки, който реши?“

„Докато има такова незаконно съдържание и такъв нелегален път за достъп до него, легалният път е сложен. Ние искаме правилата, които са разписани в закона, да бъдат приложени, за да бъде пазарът балансиран и справедлив за всички участници в него, а от друга страна зрителят да има достъп до продуктите“, поясни Мария Палаурова-Чолакова. Претенциите не са насочени към интернет потребителя, а към платформите, подчерта тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36