Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Щерев: Секциото крие рискове за майката и за плода

Проф. Атанас Щерев
Снимка: БГНЕС

Обмисля се повишавана на цената на клиничната пътека за физиологично раждане, съобщи преди дни председателят на Надзорния съвет на НЗОК и заместник-министър на здравеопазването Жени Начева след среща с Касата и БЛС.

Идеята е сега съществуващата пътека да се раздели на две и пътеката за естествено раждане да е 1100 лв., а тази за секцио да остане без промяна.

Миналата година Евростат съобщи, че България е на 5-о място в ЕС по брой раждания със секцио. По данни на здравното министерство, за 2018 година близо половината бебета в България са родени след цезарово сечение. Ако към тях се прибавят и лекарски намеси при нормално раждане, напълно естествено родените бебета стават около 40%.

Пред БНР професор Атанас Щерев коментира, че новата промяна е справедлива, поне за по-малките болници, където има малко раждания, за да могат те да си попълнят бюджета „защото това, което плаща Касата е напълно недостатъчно за обслужване на родилката, на раждането и така нататък“. Той обаче подчерта, че съветите на Световната здравна Организация и на Световната асоциация на акушер-гинеколозите обаче, са че секцио трябва да се прави в не повече от 15% от случаите.

„Затова именно трябва да се ангажират държавните институции цената за цезарово сечение и за нормално раждане да бъде една и съща и, независимо от правата на пациентите да разполагат със собственото си тяло, че акушерът може да откаже да извърши тази интервенция, ако няма медицински индикации. За да се изпълни всичко това, съветват тези две световни организации, да се ангажират институциите всяка болница да се задължи да съобщава какъв е процента на секциите, ежегодно, и да се активират пациентски организации, за да може подлежащите на раждане да разберат какви са опасностите от едно секцио“

Оперативното раждане крие рискове за плода

Бившите източноевропейски страни имат повече случаи на секцио от останалите европейски страни. Проблемът се среща често в развиващия се свят.

Тенденцията започва преди около 20-30 години, обясни той.

Ражданията със секцио са станали „мода в цял свят“ и „хората свикват на по-лесното“ – да плануват ражданията за ден и час. Освен това е по-лесно за лекарите. Едно раждане отнема средно 12 часа, а секцио – 1. Воденето на нормално раждане е по-трудно.

Майчината смъртност при секцио е около 3 пъти по-висока

Обикновено в западните страни е около 3 на 100 000 раждания майчина смъртност. В тези страни, където имат около 50% секции или повече, достига до 10 на 100 000 раждания.

Рискове за новородените:

„Има такива данни, върху стотици хиляди раждания, които показват, че децата, които са родени със секцио боледуват по-често, статистически значимо, от астма, алергични заболявания и други автоимунни заболявания. Всеки може да провери в интернет и в специализираната литература за тези данни! Това е много логично, защото дихателната система на плода съзрява последна преди раждането - последните една-две седмици. Когато се роди недоносен плод, обикновено имаме проблем, който казваме „дистрес синдром“ - не може да диша новороденото добре и трябва да обдишва. Когато е доносено детето, тогава алвеолите са раздути и то плаче добре и диша добре. Самото раждане в продължение на 8 - 10 - 12 часа е непрекъснато „мачкане“ на бебето. Това е физиологичен процес, през който се активизират надбъбречните жлези, произвеждат се кортикостероиди, а тези кортикостероиди водят до увеличаване на продукцията на сърфактант и така при раждането бебето диша по-добре, отколкото децата, които се раждат чрез секцио“.

Препоръката на СЗО и Международната асоциация на акушер-гинеколозите е цените да бъдат еднакви, защото секциото по начало струва 4-6 пъти повече в други страни, отколкото нормалното раждане


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър, британски премиер

Киър Стармър: Участващите в размирици ще почувстват пълната сила на закона

Крайнодесните демонстрации във Великобритания ще бъдат спрени чрез мобилизация на специални полицейски сили. Това обяви премиерът Киър Стармър след уикенд на насилие на Острова, предизвикан от невярна информация за тройно убийство на деца преди седмица. Над 150 души бяха арестувани в Англия и Северна Ирландия, след като през събота и неделя..

публикувано на 05.08.24 в 18:04

Основните индекси на Уолстрийт се сринаха при отварянето в понеделник

Основните индекси на Уолстрийт се сринаха при отварянето в понеделник заради страховете, че Съединените щати могат да изпаднат в рецесия, след слабите икономически данни, изнесени миналата седмица. При предпазарната търговия с фючърси индустриалният индекс Dow Jones спадна с 3% или 1000 пункта, S&P 500 се понижи с 3,4%, а технологичният..

публикувано на 05.08.24 в 17:45
Фронтменът на

Рок легендите "Аеросмит" се оттеглят от концертна дейност

Рок легендите "Аеросмит" обявиха, че се оттеглят от концертна дейност, след като отмениха прощалното си турне "Peace Out". Какви са причините, довели до това решение: "Аеросмит" информира феновете и последователите си, че взима "сърцераздирателното и трудно, но необходимо решение - като група от братя - да се оттегли от сценичните..

публикувано на 05.08.24 в 17:14

Законът за защита на археологическите паметници се прилага безкомпромисно в Гърция

В Гърция безкомпромисно се прилага законът за защита на археологическите паметници от разрушения. На остров Скиатос глобяват туристи, ако си вземат камък от плажа.  Скиатос се оценява от туристите като едно от най-красивите места в Гърция, според анкета на европейски туроператори. За най-посещавания плаж с име "Лалария" има строга забрана -..

публикувано на 05.08.24 в 17:13

Гвоздейков: Няма хаос с техническите прегледи на автомобилите

Няма хаос с техническите прегледи на автомобилите. В момента работи системата за качество и е игнориран човешкия фактор, заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, който се запозна на място с работата на новата система за контрол на пунктовете за годишни технически прегледи в автосервиз в столицата. От 22-ри юли..

публикувано на 05.08.24 в 16:55

Инж. Андрей Иванов: Трябва да бъде осигурена бърза логистика за различните видове бедствия

"Необходимо е изграждането на авиационно звено, което да има летателни средства за борба с пожарите, а също за търсене и спасяване. Трябва да бъде осигурена бърза логистика за различните видове бедствия ". За това призова в ефира на БНР и нж. Андрей Иванов, последният директор на "Гражданска защита" у нас. Държавната служба се грижеше за..

публикувано на 05.08.24 в 16:46

ПП-ДБ внесе промени в Закона за Сметната палата

От ПП-ДБ внесоха промени в Закона за Сметната палата, с които да се регламентира, че заместник-председателите в институцията се назначават от Народното събрание, без да е необходимо да са посочени от председателя ѝ.  Вносителите се аргументират с това, че при дълъг мандат на служебен премиер, който е и председател на Сметната палата, както в..

публикувано на 05.08.24 в 16:42